Wiadomości z Chorzowa

Gdzie wypocząć w Chorzowie? Polecamy kilka ciekawych miejsc [ZDJĘCIA]

 • Dodano: 2019-07-16 15:15, aktualizacja: 2019-07-16 21:38

Wakacje w mieście nie muszą być spędzane pomiędzy blokami. W Chorzowie jest oczywiście Park Śląski, ale tam w ciepłe dni jest dosyć tłoczno. Jest za to wiele innych bardziej kameralnych i równie ciekawych miejsc, w których można wypocząć. Polecamy m.in.: Dolinę Górnika, Żabie Doły czy Uroczysko Buczynę.

Dolina Górnika

W najstarszej części Chorzowa, tuż przy granicy z Bytomiem, ukryte jest jedno z najbardziej urokliwych miejsc w tym mieście – Dolina Górnika, przez miejscowych zwana także Ligą. Choć kompleks lata świetności ma już dawno za sobą, to nadal jest to jedno z ulubionych miejsc rekreacyjnych mieszkańców Chorzowa. 

Teren Doliny Górnika należał do nieistniejącej już kopalni „Barbara”. Kiedyś był tu nawet basen i boisko piłkarskie, dziś to głównie dwa stawy rybne niezwykle popularne wśród wędkarzy. Zbiorniki połączone są kanałem, nad którym przerzucono metalowy mostek. Wokół stawów biegnie alejka spacerowa, a w pobliżu ścieżka rowerowa. Jest tu także plac zabaw, plenerowa siłownia i restauracja na brzegiem jednego ze stawów. 

Do Doliny Górnika najłatwiej dojechać od ulicy Wiejskiej. Przywita nas metalowa brama, a za nią... kopalniany wagonik ustawiony pomiędzy drzewami. Przed bramą jest niewielki parking, a w okresie wakacyjnym można tu dojechać autobusem linii 98. 

Żabie Doły

Niedaleko Doliny Górnika znajdziemy kolejne miejsce do wypoczynku i spacerów – zespół przyrodniczo-krajobrazowy Żabie Doły.  To najstarszy obszar chroniony na terenie Chorzowa, ustanowiony w 1997 roku rozporządzeniem wojewody katowickiego. Wcześniej, przez dziesięciolecia, był to teren eksploatacji przemysłowej. Wydobywano tu m.in. rudy cynku i ołowiu oraz węgiel. Po zakończeniu działalności industrialnej ten teren znów w posiadanie objęła przyroda.

- Obszar jest przykładem osiągnięcia znacznych wartości przyrodniczych terenu wcześniej przekształconego przez działalność przemysłową. Zespół wyznaczono w celu ochrony wyjątkowo cennych fragmentów krajobrazu naturalnego i kulturowego, dla zachowania jego wartości przyrodniczych, kulturowych i estetycznych – można przeczytać w „Raporcie o stanie miasta 2018”

Żabie Doły to raj dla ptaków. Ornitolodzy naliczyli tu blisko 130 gatunków, w tym 76 gatunków ptaków lęgowych (m.in. zagrożony wyginięciem w regionie bączek). W ostatnim czasie postawiono tu specjalne stanowiska do dyskretnej obserwacji ptaków. Miejsce chętnie odwiedzane jest także przez wędkarzy i rowerzystów. 

Uroczysko Buczyna

Po drugiej stronie miasta, przy granicy z Rudą Śląską, znajduje się jeszcze jeden chorzowski zespół przyrodniczo-krajobrazowy – Uroczysko Buczyna. To część leśnego pasa ochronnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i zajmuje powierzchnię ponad 65 ha. 

- Zespół zawdzięcza dobrze wykształconemu zbiorowisku kwaśnej buczyny niżowej o starym drzewostanie, występującym jedynie w tej części Chorzowa. Rada Miasta Chorzów podjęła w 2001 roku uchwałę w sprawie uznania tego obszaru za zespół przyrodniczo-krajobrazowy. Starodrzew obejmował wówczas około 300 drzew o obwodach przekraczających 200 cm, w tym aż 22 posiadało wymiary kwalifikujące je do uznania za pomnik przyrody – podaje „Raport o stanie miasta 2018”.

Przez teren uroczyska przechodzi zielony szlak turystyczny, miejsce jest też chętnie odwiedzane przez rowerzystów. 


Park Róż

Ciekawe miejsca do wypoczynku w Chorzowie znajdziemy nie tylko na obrzeżach miasta. Mieszkańcy centrum mogą się udać na spacer do Parku Róż. To jeden z najciekawszych parków Chorzowa, powstał w okresie międzywojennym, w latach 1926 – 1930. Obecnie zajmuje teren 9 ha.

- Tworzą go dwa stawy zwane Małym i Dużym Leopoldem, które powstały w miejscu starej piaskowni. Gospodarując miejsce wypoczynku chorzowian, pomyślano o zarybieniu stawów, które przez to były i są rajem dla wędkarzy. Z biegiem lat stawy ulegały zniszczeniu. Przedostające się do nich ścieki groziły zamarciem życia biologicznego. W 1997 roku zbiorniki rekultywowano. Zadbano o oczyszczenie i uszczelnienie dna, uporządkowanie niebezpiecznych stromych brzegów i połączenie Małego i Dużego Leopolda przekopem – podaje strona parki.org.pl. 

Wyznaczono tu także ścieżkę dydaktyczną opartą o walory przyrodnicze i estetyczne parku, a najmłodsi mają do dyspozycji plac zabaw.

Staw Amelung

W Chorzowie II, przy granicy ze Świętochłowicami, znajduje się kolejne miejsce wypoczynku położone między blokami – to teren stawu Amelung, który został odnowiony kilkanaście lat temu.

- Jest to obszar poprzemysłowy, przez wiele lat zanieczyszczany i degradowany przez człowieka. Obejmował dwa akweny powstałe w latach 20. ubiegłego stulecia. W latach 1886 – 1971 wydobycie węgla prowadzono bezpośrednio pod stawami. Natomiast na terenach znajdujących się w sąsiedztwie eksploatację prowadzono w latach 1969 – 1971, czego efektem było pojawienie się kolejnych niebezpiecznych zapadlisk – można przeczytać na stronie parki.org.pl.

Rekultywację tego terenu przeprowadzono w latach 2005 – 2007. Główną część stanowi staw, na którym można podziwiać rośliny wodne, wyznaczono tu także ścieżkę przyrodniczą. Amelung jest chętnie odwiedzany przez wędkarzy, a dzieci mogą się pobawić na placu zabaw. 

Zobacz także

Komentarze (17)    dodaj »

 • Marzena

  Odwiedziłam wszystkie te miejsca, ktoś może polecić jakieś jeszcze?

 • chorzowianka

  Na Żabich Dołach przydałby się jakiś punkt gastronomiczny.

 • Michał

  Szkoda, że Dolina Górnika jest nieco zaniedbana. Może zamiast ładować kasę w centrum miasta, trzeba pomyśleć też o innych miejscach.

 • Marko

  Dokładnie! W Dolinie Górnika przydałby się jakiś remont!

 • magda

  Gdzie w Dolinie Górnika był ten basen? Byłam tam kilka razy i na niego nie trafiłam.

 • Dzidek

  Za parkingiem tym przy ulicy na przeciwko stawu

 • Yo

  Jest jest :) po zaroślach musisz szukać. Nawet w połowie wypełniony :)

 • magda

  Przy którym stawie? Wypełniony wodą?

 • chorzowianin

  Ładnie w tym Chorzowie.

 • rowerek

  dokładnie tylko żabie doły mogły być lepiej zapatrzone nowe ratalnie nowy chodnik koło stawu ławki ale tak wszystko jest mega super

 • Janina

  czy w Parku Roz bedzie WC

 • janusz

  stoi toitoi

 • chorzowianin

  Jest tam toi toi.

 • głos mieszkańców

  A na Amelungu nadal nie ma toalety! Mają gdzieś mieszkańców!

 • monika

  Bałabym się do niego wejść ;)

 • rowerzysta

  Jest wiele ciekawych miejsc w Chorzowie, najlepiej zwiedzać je na rowerze.

 • michał

  Tylko czasem ścieżek rowerowych brak.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.