Wiadomości z Chorzowa

Gdzie wypocząć w Chorzowie? Polecamy kilka ciekawych miejsc [ZDJĘCIA]

 • Dodano: 2019-07-16 15:15, aktualizacja: 2019-07-16 21:38

Wakacje w mieście nie muszą być spędzane pomiędzy blokami. W Chorzowie jest oczywiście Park Śląski, ale tam w ciepłe dni jest dosyć tłoczno. Jest za to wiele innych bardziej kameralnych i równie ciekawych miejsc, w których można wypocząć. Polecamy m.in.: Dolinę Górnika, Żabie Doły czy Uroczysko Buczynę.

Dolina Górnika

W najstarszej części Chorzowa, tuż przy granicy z Bytomiem, ukryte jest jedno z najbardziej urokliwych miejsc w tym mieście – Dolina Górnika, przez miejscowych zwana także Ligą. Choć kompleks lata świetności ma już dawno za sobą, to nadal jest to jedno z ulubionych miejsc rekreacyjnych mieszkańców Chorzowa. 

Teren Doliny Górnika należał do nieistniejącej już kopalni „Barbara”. Kiedyś był tu nawet basen i boisko piłkarskie, dziś to głównie dwa stawy rybne niezwykle popularne wśród wędkarzy. Zbiorniki połączone są kanałem, nad którym przerzucono metalowy mostek. Wokół stawów biegnie alejka spacerowa, a w pobliżu ścieżka rowerowa. Jest tu także plac zabaw, plenerowa siłownia i restauracja na brzegiem jednego ze stawów. 

Do Doliny Górnika najłatwiej dojechać od ulicy Wiejskiej. Przywita nas metalowa brama, a za nią... kopalniany wagonik ustawiony pomiędzy drzewami. Przed bramą jest niewielki parking, a w okresie wakacyjnym można tu dojechać autobusem linii 98. 

Żabie Doły

Niedaleko Doliny Górnika znajdziemy kolejne miejsce do wypoczynku i spacerów – zespół przyrodniczo-krajobrazowy Żabie Doły.  To najstarszy obszar chroniony na terenie Chorzowa, ustanowiony w 1997 roku rozporządzeniem wojewody katowickiego. Wcześniej, przez dziesięciolecia, był to teren eksploatacji przemysłowej. Wydobywano tu m.in. rudy cynku i ołowiu oraz węgiel. Po zakończeniu działalności industrialnej ten teren znów w posiadanie objęła przyroda.

- Obszar jest przykładem osiągnięcia znacznych wartości przyrodniczych terenu wcześniej przekształconego przez działalność przemysłową. Zespół wyznaczono w celu ochrony wyjątkowo cennych fragmentów krajobrazu naturalnego i kulturowego, dla zachowania jego wartości przyrodniczych, kulturowych i estetycznych – można przeczytać w „Raporcie o stanie miasta 2018”

Żabie Doły to raj dla ptaków. Ornitolodzy naliczyli tu blisko 130 gatunków, w tym 76 gatunków ptaków lęgowych (m.in. zagrożony wyginięciem w regionie bączek). W ostatnim czasie postawiono tu specjalne stanowiska do dyskretnej obserwacji ptaków. Miejsce chętnie odwiedzane jest także przez wędkarzy i rowerzystów. 

Uroczysko Buczyna

Po drugiej stronie miasta, przy granicy z Rudą Śląską, znajduje się jeszcze jeden chorzowski zespół przyrodniczo-krajobrazowy – Uroczysko Buczyna. To część leśnego pasa ochronnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i zajmuje powierzchnię ponad 65 ha. 

- Zespół zawdzięcza dobrze wykształconemu zbiorowisku kwaśnej buczyny niżowej o starym drzewostanie, występującym jedynie w tej części Chorzowa. Rada Miasta Chorzów podjęła w 2001 roku uchwałę w sprawie uznania tego obszaru za zespół przyrodniczo-krajobrazowy. Starodrzew obejmował wówczas około 300 drzew o obwodach przekraczających 200 cm, w tym aż 22 posiadało wymiary kwalifikujące je do uznania za pomnik przyrody – podaje „Raport o stanie miasta 2018”.

Przez teren uroczyska przechodzi zielony szlak turystyczny, miejsce jest też chętnie odwiedzane przez rowerzystów. 


Park Róż

Ciekawe miejsca do wypoczynku w Chorzowie znajdziemy nie tylko na obrzeżach miasta. Mieszkańcy centrum mogą się udać na spacer do Parku Róż. To jeden z najciekawszych parków Chorzowa, powstał w okresie międzywojennym, w latach 1926 – 1930. Obecnie zajmuje teren 9 ha.

- Tworzą go dwa stawy zwane Małym i Dużym Leopoldem, które powstały w miejscu starej piaskowni. Gospodarując miejsce wypoczynku chorzowian, pomyślano o zarybieniu stawów, które przez to były i są rajem dla wędkarzy. Z biegiem lat stawy ulegały zniszczeniu. Przedostające się do nich ścieki groziły zamarciem życia biologicznego. W 1997 roku zbiorniki rekultywowano. Zadbano o oczyszczenie i uszczelnienie dna, uporządkowanie niebezpiecznych stromych brzegów i połączenie Małego i Dużego Leopolda przekopem – podaje strona parki.org.pl. 

Wyznaczono tu także ścieżkę dydaktyczną opartą o walory przyrodnicze i estetyczne parku, a najmłodsi mają do dyspozycji plac zabaw.

Staw Amelung

W Chorzowie II, przy granicy ze Świętochłowicami, znajduje się kolejne miejsce wypoczynku położone między blokami – to teren stawu Amelung, który został odnowiony kilkanaście lat temu.

- Jest to obszar poprzemysłowy, przez wiele lat zanieczyszczany i degradowany przez człowieka. Obejmował dwa akweny powstałe w latach 20. ubiegłego stulecia. W latach 1886 – 1971 wydobycie węgla prowadzono bezpośrednio pod stawami. Natomiast na terenach znajdujących się w sąsiedztwie eksploatację prowadzono w latach 1969 – 1971, czego efektem było pojawienie się kolejnych niebezpiecznych zapadlisk – można przeczytać na stronie parki.org.pl.

Rekultywację tego terenu przeprowadzono w latach 2005 – 2007. Główną część stanowi staw, na którym można podziwiać rośliny wodne, wyznaczono tu także ścieżkę przyrodniczą. Amelung jest chętnie odwiedzany przez wędkarzy, a dzieci mogą się pobawić na placu zabaw. 

Komentarze (17)    dodaj »

 • Marzena

  Odwiedziłam wszystkie te miejsca, ktoś może polecić jakieś jeszcze?

 • chorzowianka

  Na Żabich Dołach przydałby się jakiś punkt gastronomiczny.

 • Michał

  Szkoda, że Dolina Górnika jest nieco zaniedbana. Może zamiast ładować kasę w centrum miasta, trzeba pomyśleć też o innych miejscach.

 • Marko

  Dokładnie! W Dolinie Górnika przydałby się jakiś remont!

 • magda

  Gdzie w Dolinie Górnika był ten basen? Byłam tam kilka razy i na niego nie trafiłam.

 • Dzidek

  Za parkingiem tym przy ulicy na przeciwko stawu

 • Yo

  Jest jest :) po zaroślach musisz szukać. Nawet w połowie wypełniony :)

 • magda

  Przy którym stawie? Wypełniony wodą?

 • chorzowianin

  Ładnie w tym Chorzowie.

 • rowerek

  dokładnie tylko żabie doły mogły być lepiej zapatrzone nowe ratalnie nowy chodnik koło stawu ławki ale tak wszystko jest mega super

 • Janina

  czy w Parku Roz bedzie WC

 • janusz

  stoi toitoi

 • chorzowianin

  Jest tam toi toi.

 • głos mieszkańców

  A na Amelungu nadal nie ma toalety! Mają gdzieś mieszkańców!

 • monika

  Bałabym się do niego wejść ;)

 • rowerzysta

  Jest wiele ciekawych miejsc w Chorzowie, najlepiej zwiedzać je na rowerze.

 • michał

  Tylko czasem ścieżek rowerowych brak.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również