Wiadomości z Chorzowa

Generał Ziętek zniknie z Parku Śląskiego?

  • Dodano: 2017-07-29 09:45, aktualizacja: 2017-07-29 10:47

Ustawa dekomunizacyjna zbiera swoje żniwo. Zgodnie ze stanowiskiem katowickiego oddziału IPN, Jorg - jedna z najbardziej zasłużonych postaci dla Górnego Śląska ma zniknąć z oficjalnego nazewnictwa. Oznacza to, że gen. Jerzy Ziętek może wkrótce przestać być patronem Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Czy to na pewno dobra decyzja?

Kontrowersyjny dla niektórych Jorg zgodnie z przyjętą kilka miesięcy temu ustawą przestanie funkcjonować jako patron wielu obiektów użyteczności publicznej. Po wejściu w życie ustawy dekomunizacyjnej na wszystkich samorządach w Polsce ciąży obowiązek zmian nazw ulic, osiedli, skwerów, rond i wszelkich miejsc publicznych, których nazewnictwo kojarzy się z systemem totalitarnym.

Opinia katowickiego oddziału IPN, o którą poprosił tyski magistrat w sprawie Ziętka i trzech innych postaci nie pozostawia wątpliwości - Jorg jako patron musi zniknąć, gdyż był prominentną postacią PZPR, pełnił ważne funkcje w aparacie państwa, był jedną z osób decydujących o wydarzeniach w państwie, kiedy wprowadzano ustrój socjalistyczny (w tym działał jako prawa ręka gen. Aleksandra Zawadzkiego). W czasach stalinowskich był odpowiedzialny za wysiedlenie biskupów katowickich, co w opinii IPN przesądza o usunieciu jego nazwiska z nazewnictwa publicznego. Stanowisko instytucji ma być spójne i każdy samorząd, który poprosi o zaopiniowanie zmiany nazw w ramach ustawy dekomunizacyjnej otrzyma identyczne uzasadnienie. Jednak jego opinia nie jest wiążąca, bowiem służy samorządom jedynie radą.

Tyscy urzędnicy nie kryją jednak zaskoczenia. Na portalu miejskim tychy.pl czytamy:

Jego postać nie jest jednoznaczna, zwłaszcza wśród rodowitych Ślązaków. Owszem, był działaczem PZPR i wojewodą w latach PRL, ale z drugiej strony trudno podważyć jego zasługi dla regionu (budowa Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku i Spodka, stworzenie uzdrowiska w Ustroniu, centrum rehabilitacyjnego w Reptach itd.). Trudno też pominąć fakt powołania przezeń komisji, która podjęła działania w sprawie powrotu po wojnie górników, przymusowo wywiezionych do Związku Radzieckiego.

Ziętek jest dziś patronem wielu szkół (w tym zlikwidowanej w 2016 roku Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania), ulic, placów, rond. Lista jego zasług dla regionu, zwłaszcza aglomeracji jest ogromna. Za jego sprawą wybudowano Spodek, wraz z Henrykiem Buszko i Aleksandrem Frantą zainicjował pomysł budowy Osiedla Tysiąclecia. Przede wszystkim, bez niego nie byłoby "zielonych płuc" aglomeracji, czyli powstałego decyzją Wojewódzkiej Rady Narodowej w 1950 roku na 600 ha pełnych hałd, pogórniczych odpadów, biedaszybów, zapadlisk, bagien i wysypisk Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Obiekt, który od 2012 roku nosi nową nazwę - Park Śląski oficjalnie pozostaje imienia gen. Ziętka. Główna promenada również nosi imię Jorga.

Czy wkrótce Park Śląski straci swojego patrona? Rzecznik PŚ, Łukasz Buszman zapytany przez naszą redakcję o Jorga przekazał informację, z której wynika, że zarząd Parku nie będzie czynił kroków w celu usunięcia gen. Ziętka, zarówno z nazewnictwa WPKiW i imienia promenady w Parku Śląskim.

Karolina Skórka, rzecznik chorzowskiego magistratu informuje, że UM nie podjął działań w sprawie zmiany nazewnictwa Parku Śląskiego:

Promenada gen. Ziętka jest drogą wewnętrzną PŚ. Zmiany są więc dokonywane na wniosek Parku Śląskiego. W tej sprawie do Urzędu Miasta nie wpłynęło żadne pismo.

Ostateczny termin realizacji założeń ustawy dekomunizacyjnej to 2 września. Po tym czasie, decyzja będzie należeć do wojewody śląskiego, który ma prawo do wydania tzw. zarządzenia zastępczego i samodzielnej zmiany patrona ulic i obiektów publicznych w województwie.

Społecznicy z Ratujmy Park Śląski mają wyrazistą opinię na ten temat:

Nie autorzy ustawy budowali ten park i nie do nich należy decyzja w sprawie jego patrona. Ślązacy Jorga kochają i nie godzą się na żadne zmiany. W razie podjęcia kroków dotyczących usunięcia Ziętka z Parku Śląskiego pozostaje jeszcze możliwość odwołania do NSA lub obejście przepisów - można imię Zietka odebrać i w tym samym dniu nadac na nowo. Ustawa odnosi się bowiem do nazw nadanych przed 2017 rokiem.

Czy Ziętek powinien zniknąć z Parku Śląskiego? Weźcie udział w naszej sondzie! Czekamy również na Wasze opinie o tej sprawie.

Komentarze (4)    dodaj »

  • Macgyver

    Ziętek ma pozostać patronem i koniec kropka!Nikt tyle dobrego za czasów komuny nie zrobił dla Śląska jak Gen.Ziętek.

  • Elisabeth Schwierzy

    Jako dziecko wreczalam mu kwiatki na otwarcie naszej nowej szkoly podstawowej. A szkola wtedy byla na naszym osiedlu bardzo potrzebna. Byl swietnym gospodarzem Slaska. Czy my zawsze musimy nawet po 50 -latach wszystko spieprzyc. A komu to przeszkadza . Starzy bywalcy z lezka w oku wspominaja kocerty w "Kapeluszu " i na "Wyspie" w WPKiW. Szkoda slow. Pozdrawiam wszystkich rozsadnych .

  • Wanda Sułkowska

    Generał Jerzy Ziętek zasłużony dla śląskiego regionu, z naszej woli zostanie w naszej historycznej pamięci.

  • Irena Słowik

    Całe pokolenia korzystały z dobrodziejstwa WPKiW i to dzięki Panu Ziętkowi. Czy należy zniszczyć pamięć o każdym, kto nie podoba się nadgorliwym urzędniczynom? Zmieni się trend w polityce a niepowetowane szkody pozostaną.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również