Wiadomości z Chorzowa

Gmach warsztatów centrali elektrycznej przejdzie remont

  • Dodano: 2021-04-29 16:15

Szykuje się remont dachu i renowacja zachodniej elewacji ceglanej budynku warsztatów centrali elektrycznej zlokalizowanego przy ul. Metalowców 4 w Chorzowie. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta radni zdecydowali o przekazaniu z budżetu miasta dotacji na ten cel. Miasto przekaże 80 000 zł.Przypomnijmy, że obiekt ten wpisany jest do rejestru zabytków pod nr A/427/15. Należy do zespołu zabudowy Huty Królewskiej w Chorzowie.

Wniosek Beneficjenta, czyli Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych MINEC Sp. z o.o. z siedzibą przy ul Sądowej 2 w Świętochłowicach, został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję ds. Opiniowania wniosków o udzielanie dotacji na sfinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków tut. Urzędu.

Zabytkowy budynek przy ul. Metalowców 4 czeka remont

Przypomnijmy, że chorzowska huta jest jedną z najstarszych polskich hut żelaza. Powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Jej początki bowiem sięgają 1797 roku. Inicjatorem budowy był Friedrich Wilhelm von Reden, a projekt huty przygotował szkocki inżynier John Baildon. Obiekt nazwano "Kśnigshźtte", czyli Huta "Królewska" na cześć króla pruskiego - Fryderyka Wilhelma III, który przekazał na jej budowę 40 tys. talarów. Pierwszy wielki piec uruchomiono w 1802 roku. Po II wojnie światowej nazwę zmieniono na Tadeusza Kościuszki, a w 2000 roku na bazie majątku Huty „Kościuszko” S.A. utworzono spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością o nazwie Huta Królewska Sp. z o.o.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Tomek

    A co z zabezpieczeniem budynku przy Metalowców 13 ? Szabrują i niszczą go dziennie złomiarze a miasto nic z tym nie robi! Zgłaszamy co kilka dni a elementy infrastruktury znikaja ( okna, drzwi, bramy, schody)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również