Wiadomości z Chorzowa

Gmach warsztatów centrali elektrycznej przejdzie remont

  • Dodano: 2021-04-29 16:15

Szykuje się remont dachu i renowacja zachodniej elewacji ceglanej budynku warsztatów centrali elektrycznej zlokalizowanego przy ul. Metalowców 4 w Chorzowie. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta radni zdecydowali o przekazaniu z budżetu miasta dotacji na ten cel. Miasto przekaże 80 000 zł.Przypomnijmy, że obiekt ten wpisany jest do rejestru zabytków pod nr A/427/15. Należy do zespołu zabudowy Huty Królewskiej w Chorzowie.

Wniosek Beneficjenta, czyli Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych MINEC Sp. z o.o. z siedzibą przy ul Sądowej 2 w Świętochłowicach, został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję ds. Opiniowania wniosków o udzielanie dotacji na sfinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków tut. Urzędu.

Zabytkowy budynek przy ul. Metalowców 4 czeka remont

Przypomnijmy, że chorzowska huta jest jedną z najstarszych polskich hut żelaza. Powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Jej początki bowiem sięgają 1797 roku. Inicjatorem budowy był Friedrich Wilhelm von Reden, a projekt huty przygotował szkocki inżynier John Baildon. Obiekt nazwano "Kśnigshźtte", czyli Huta "Królewska" na cześć króla pruskiego - Fryderyka Wilhelma III, który przekazał na jej budowę 40 tys. talarów. Pierwszy wielki piec uruchomiono w 1802 roku. Po II wojnie światowej nazwę zmieniono na Tadeusza Kościuszki, a w 2000 roku na bazie majątku Huty „Kościuszko” S.A. utworzono spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością o nazwie Huta Królewska Sp. z o.o.

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Tomek

    A co z zabezpieczeniem budynku przy Metalowców 13 ? Szabrują i niszczą go dziennie złomiarze a miasto nic z tym nie robi! Zgłaszamy co kilka dni a elementy infrastruktury znikaja ( okna, drzwi, bramy, schody)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.