Wiadomości z Chorzowa

Ile ostatecznie kosztowała budowa tężni w Chorzowie? 

 • Dodano: 2020-06-25 15:30

Od kilku tygodni mieszkańcy Chorzowa mogą już korzystać z tężni solankowej na Placu Hutników. Inwestycja została oddana z opóźnieniem sięgającym ośmiu miesięcy. Ile ostatecznie kosztowała jej budowa? 

Chorzowska tężnia miała być gotowa w październiku 2019 r.

Tężnia miała być gotowa do końca września ubiegłego roku. Wtedy jednak na Placu Hutników nie było widać nawet zarysów jej konstrukcji, a miasto informowało, że za każdy dzień opóźnienia naliczana jest kara w wysokości 9 300 zł. Z umowy, którą przedstawił nam wykonawca, wynikało jednak, że taka kara może być naliczona tylko jednorazowo. Po kilku miesiącach zastępca prezydenta Chorzowa, Marcin Michalik, przyznał, że faktycznie nie można naliczać kary za każdy dzień opóźnienia. Wtedy jednak naliczono inną karę.

- Z tytułu nieprzedłożenia zamawiającemu projektu umowy z podwykonawcą oraz z tytułu nieprzekazania zamawiającemu poświadczonej za zgodność kopii umowy z podwykonawcą. Łączna wartość naliczonych kar wynosi 520 910 zł – informował w lutym tego roku wiceprezydent Michalik.

Jakie kary naliczono wykonawcy tężni? 

Pierwotny koszt inwestycji związanej z zagospodarowaniem Placu Hutników, w tym budowy tężni solankowej, wynosił 5 116 100 zł, w tym 233 tys. zł na trzyletni serwis gwarancyjny tężni. Jak informuje miasto faktury złożone przez wykonawcę opiewają na sumę 4 829 964 zł. Ze złożonych faktur potrącono 520 910 zł, co oznacza że koszt budowy tężni to 4 309 054 zł. Wykonawca tężni zapowiadał, że będzie się domagał zapłaty całej należności na drodze sądowej, ale jak informuje wiceprezydent Michalik, w odpowiedzi na interpelację radnego Grzegorza Krzaka, wykonawca nie przedstawił wobec miasta roszczeń finansowych. 

Tężnia to nawiązanie do historii Chorzowa

Tężnia na Placu Hutników ma przypominać o historii Chorzowa, a konkretnie 19-wiecznej Królewskiej Huty.

-  Jeszcze przed ogromnym rozwojem przemysłu nasza miejscowość była uzdrowiskiem. Jedyną pamiątką po tamtym okresie jest nazwa ulicy - Starego Zdroju. Teraz o tej ciekawej historii będzie przypominać też tężnia – mówił na początku czerwca Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Budowa tężni to był pomysł mieszkańców miasta, którzy w internetowej ankiecie wybrali taki sposób zagospodarowania Placu Hutników. Nie brak jednak głosów, że budowa tężni tuż obok estakady i jednej z najbardziej ruchliwych dróg w aglomeracji, to nietrafiona lokalizacja i w tym miejscu jej zdrowotne właściwości będą wątpliwe. 

Zobacz także

Komentarze (12)    dodaj komentarz »

 • Jo

  Super tężnia jeeee. I ten gnój a nie woda. Ostatnio jakaś baba tam sobie ciuchy prała. Syf i malaria tam jest. Może ładnie to wygląda ale nic po za tym jak się nie zadba o to.

 • Gość

  Porażka za porażka w tym mieście ,zero odpowiedzialnośći , za te projekty i całokształt inwestycji

 • Mojkotr

  Sami krzykacze po fakcie Fakt może i lokalizacja jest średnio udana ale ktoś głosował za tym żeby tam ją wybudować A więc teraz ta gadka nie ma sensu A kasa no cóż nie ma nic za darmo

 • Maria Podolsak

  Trzeba być niedorozwojem żeby tężnie budować w środku miasta przy estakadzie i ruchliwych ulicach,chyba że chodziło o to żeby rozpatrywać ludzi spalinami.Ten co to wymyślił powinien zapłacić za tą durną inwestycję z własnej kasy i posadzić to na tej ławce przez miesiąc na 24h żeby "wdychał"te "subtelne" zapachy.

 • chorzowski

  Sami mieszkańcy to wymyślili. Doskonale pamiętam tą ankietę. Więc teraz już widzicie, że demokracja nie jest cacy, a na stanowiskach urzędniczych powinni zasiadać eksperci, a nie ludzie wybierani przez masy? :>

 • Andrzej

  I poco to komu za ponad 4 miliony mogli wybudować mieszkania komunalne to było by Kaj mieszkać

 • Hit

  Se kup mieszkanie a jak nie masz za co to do roboty idź i zarób.

 • Anna

  Ale po co mieszkania przecież oni mają ludzi w [...]ie zawsze bezdomni mogą posiedzieć na ławce koło tężni.

 • Roman

  Jasne po co w ogóle cos robić czy budować lepiej rozdac ,umorzyc długi czy wysłać na wakacje najbardziej potrzebujących....

 • Gc

  To jest nienormalne! Mnie każą zapłacić drugi raz ten sam dług za mieszkanie, który spłaciłem 5 lat temu (chcieli 9 tyś, zapłaciłem 12 tyś i znów chcą 7 tyś!) a bogatym dają karę 9 tyś!!! I jeszcze tyle kasy im płacą!!! Oszusty chorzowskie!

 • Jonk

  Po i wszystko jasne kolesiostwo!

 • Hehe

  Ty chyba masz wielki problem z czytaniem ze zrozumieniem.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.