Już od jakiegoś czasu coraz głośniej mówi się o kolczaku zbrojnym – jednym z najbardziej jadowitych pająków, występujących w Polsce. Najczęściej można spotkać go w południowej części kraju, na łąkach i w wysokich trawach. Przez niskie temperatury, kolczaki coraz częściej poszukują schronienia w domach. Jakie objawy powoduje ugryzienie tego pajęczaka?
Kolczak zbrojny w Polsce
Coraz częściej pojawiają się doniesienia o obecności kolczaków zbrojnych w polskich domach, szczególnie na południu kraju. We wsi Chrząstawa Mała, pająk zaatakował dziecko. Chłopiec wymagał hospitalizacji, gdyż ugryzienie kolczaka wywołuje objawy zatrucia. Matka chłopca przestrzega, aby uważnie obserwować swoje domy – kolczaki zbrojne lubią ciepło, więc w okresie jesienno-zimowym chętnie będą szukały schronienia w mieszkaniach.
Kolczak zbrojny - charakterystyka
Kolczak zbrojny to gatunek z rodziny zbrojnikowatych, który zamieszkuje przede wszystkim Europę Środkową i Południową, Azję Środkową, Bliski Wschód i Amerykę Północną. Od kilku lat można spotkać go także w Polsce, głównie w południowej części kraju. Preferują przebywanie na łąkach, w wysokich trawach i w ciepłych, suchych miejscach, jednak coraz częściej dostają się także do domów. Jak kolczak znalazł się w Polsce? Prawdopodobnie przybył w bagażach osób, które odwiedzały rejony Morza Śródziemnego. Przez ocieplający się klimat, pająk zyskuje tutaj coraz lepsze warunki do bytowania.
Jak wygląda kolczak zbrojny? Osiąga mniej więcej od 8 do 15 mm długości ciała. Posiada charakterystyczny, brunatnoczerwony głowotułów oraz żółty lub zielony odwłok. Łatwo rozpoznać go dzięki brązowemu pasowi, który biegnie przez sam środek odwłoka.
Objawy ukąszenia kolczaka zbrojnego
Ugryzienia przez ten gatunek pająka nie powinno się ignorować. Jad wywołuje objawy podobne do tych, pojawiających się przy zatruciu. Są to m.in.:
- Osłabienie,
- Gorączka,
- Dreszcze,
- Silny, długotrwały i piekący ból
- Nudności,
- Obrzęk w miejscu ugryzienia,
- Stan zapalny.
Objawy mogą utrzymywać się nawet do dwóch tygodni. Mimo że dotychczas nie udowodniono, jakoby jad kolczaka zbrojnego miał być dla człowieka śmiertelny, lepiej nie ignorować ukąszenia.