Dzień Babci i Dzień Dziadka to dobry moment, aby oprócz życzeń i prezentów, obdarować seniorów wiedzą, która pozwoli im skuteczniej bronić się przed niebezpieczeństwem ze strony oszustów. Jednym z najlepszych prezentów, jakie możesz dać swoim ukochanym dziadkom to częste odwiedziny, nie tylko od święta, oraz poświęcony im czas i wspólne rozmowy o bezpieczeństwie.
Oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta” – na czym polegają?
Jednym z najczęściej popełnianych przestępstw na szkodę osób starszych jest oszustwo dokonywane metodami „na wnuczka” i „na policjanta”. Jest ono szczególnie dotkliwe, ponieważ bardzo często seniorzy w wyniku działania oszustów tracą oszczędności całego życia.
Schemat działania przestępców
Przestępca, posługując się zmyśloną historią podczas rozmowy telefonicznej, wprowadza starszą osobę w błąd, co do swojej tożsamości. Podając się za jednego z członków jej rodziny, np. wnuczka, syna bądź córkę, tłumaczy, że bardzo potrzebuje pomocy. Głównym celem oszusta jest wyłudzenie pieniędzy.
Popularne legendy oszustów
Najczęściej stosowane przez sprawców historie to:
- „Na wypadek” – sprawca podaje się za wnuczka, który spowodował wypadek i potrzebuje pieniędzy, by uniknąć kary.
- „Na porwanie” – kobieta udająca wnuczkę informuje, że została porwana i wymaga okupu.
- „Na zwrot długu” – oszust twierdzi, że musi spłacić pilny dług.
- „Na zakup nieruchomości” – przestępca prosi o pomoc w realizacji „niezwykłej okazji.”
Fałszywi policjanci
Niestety, oszuści podszywają się także pod funkcjonariuszy policji lub Centralnego Biura Śledczego Policji. Ich celem jest przekonanie seniora, że uczestniczy w akcji mającej zatrzymać przestępców. W rzeczywistości dążą do wyłudzenia pieniędzy.
Czyn ten dla przestępców jest niezwykle opłacalny – w 2024 roku popełniono 3 825 takich przestępstw, a straty sięgnęły milionów złotych.
Jak zapobiegać oszustwom?
Aby nie dać się oszukać, warto pamiętać o kilku zasadach:
- Przez telefon nie widzisz z kim rozmawiasz – nie ufaj bezkrytycznie rozmówcom.
- Nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.
- Policja nigdy nie odbiera ani nie przekazuje pieniędzy.
- Skontaktuj się z rodziną, zanim podejmiesz jakiekolwiek działania.
- Powiadom Policję, dzwoniąc pod numer 112.
Ustal hasło bezpieczeństwa
Dobrym sposobem na ochronę przed oszustwami telefonicznymi jest ustalenie hasła między seniorem a rodziną, które będzie stanowić wspólną tajemnicę.
Twoja rola jako wnuczka
Drogi wnuczku! Rozmawiaj ze swoimi dziadkami o potencjalnych zagrożeniach, informuj ich o zasadach bezpieczeństwa i bądź wsparciem w sytuacjach wymagających rozsądnej decyzji.