Wiadomości z Chorzowa

Jak wygląda egzamin teoretyczny kat. B? Co musisz wiedzieć?

  • Dodano: 2022-05-02 14:00

Przed Tobą egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. B? Z tego artykułu dowiesz się, jak się do niego przygotować, jak się zapisać, ile kosztuje i jak przebiega.

Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Państwowy egzamin teoretyczny kat. B ma formę testu jednokrotnego wyboru. Co oznacza, że tylko jedna odpowiedź z podanych jest prawidłowa. Egzamin składa się z 32 pytań i jest podzielony na dwie części, następujących po sobie, bez przerwy pomiędzy nimi.

Pierwsza część składa się z 20 pytań z wiedzy podstawowej. W tej części zdający ma 20 sekund na zapoznanie się z pytaniem oraz wariantami odpowiedzi. Czas na udzielenie odpowiedzi: TAK lub NIE wynosi 15 sekund.

Druga część to pytania dotyczące wiedzy specjalistycznej. Składa się ona z 12 pytań. W tej części zdający ma dłuższy czas na zapoznanie się z pytaniem i wariantami odpowiedzi, wynosi on 50 sekund. Na odpowiedź przewidziano tyle samo czasu co w części pierwszej, czyli 15 sekund. UWAGA! W części specjalistycznej będziesz musiał(a) wybrać jedną z trzech proponowanych odpowiedzi. Pamiętaj! Tylko jedna z nich jest prawidłowa.

Na rozwiązanie egzaminu teoretycznego na prawo jazdy zdający ma maksymalnie 25 minut.

Przygotowanie do egzaminu

Przed przystąpieniem do egzaminu teoretycznego na kat. B w WORD, warto spróbować swoich sił w symulacji takiego egzaminu. Symulacja egzaminu państwowego na prawo jazdy jest dostępna, dzięki aplikacji Testy na Prawo Jazdy na smartfony Android i iOS. Symulacja egzaminu teoretycznego na kat. B jest tam dostępna za darmo!

Jak przebiega egzamin na prawo jazdy kat. B?

Od strony technicznej wygląda to w ten sposób, że przychodząc do WORDu, po sprawdzeniu Twojej tożsamości (pamiętaj o zabraniu dowodu osobistego/paszportu!), egzaminator zaprosi Cię do stanowiska z komputerem/tabletem w sali, gdzie będzie jeszcze kilka takich samych stanowisk dla innych osób, które również w tym samym czasie będą przystępowały do egzaminu.

Następnie, gdy egzaminator sprawdzi już tożsamość wszystkich osób, a one zajmą stanowiska, rozpocznie omawianie instrukcję obsługi systemu, który służy do przeprowadzenia egzaminu. To zajmie tylko chwile. Kolejnym etapem będzie krótki egzamin próbny. Każdy z Was będzie mógł odpowiedzieć na kilka pytań testowych, aby sprawdzić, czy wszystko działa poprawnie. W przypadku problemów ze sprzętem koniecznie zgłoś to pracownikowi WORDu. Jeżeli, nie będzie żadnych przeszkód, egzaminator zarządzi rozpoczęcie się egzaminu na prawo jazdy.

Ile trzeba mieć punktów, aby zdać egzamin na prawo jazdy kat. B?

Pytania na egzaminie na prawo jazdy mają różna punktacje. Wartość punktów, którą otrzymamy za poprawną odpowiedź na dane pytanie jest zależne od wagi pytania (tzn. jak bardzo jest ono istotne pod względem bezpieczeństwa w ruchu drogowym). Za poprawną odpowiedź możemy uzyskać: 3, 2 lub 1 punkt. Maksymalna liczba punktów, którą możemy uzyskać to 74, aby zdać egzamin na prawo jazdy kat. B potrzebne są 68 pkt. Zatem, jeżeli bezpośrednio po zakończeniu egzaminu teoretycznego na prawo jazdy, na ekranie zobaczysz wynik wskazujący 68 pkt. lub więcej, będzie to oznaczać, że ZDAŁEŚ(AŚ)!

Szczegółowy podział pytań w danych częściach egzaminu i ich wartość punktowa prezentuje się następująco:

a) Część podstawowa

  • 4 pytania – za 1 pkt.
  • 6 pytań – za 2 pkt.
  • 10 pytań – za 3 pkt.

b) Część specjalistyczna

  • 2 pytania – za 1 pkt.
  • 4 pytania – za 2 pkt.
  • 6 pytań – za 3 pkt.

Jak zapisać się na egzamin na prawo jazdy kat. B?

Aby zapisać się na egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. B nie musisz mieć ukończonego kursu na prawo jazdy w szkole jazdy. Możesz przygotować się do niego samodzielnie, np. dzięki aplikacji do nauki testów na prawo jazdy, do której link znajdziesz na początku artykułu.

Przed zapisaniem się na egzamin musisz wyrobić PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę. Jest to dokument elektroniczny, który zawiera dane przyszłego kierowcy. PKK będzie Ci potrzebne przez cały czas, aż do zdobycia prawa jazdy. PKK możesz wyrobić przez Internet lub zgłaszając się do Wydziału Komunikacji, właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania. Będziesz musiał złożyć tam wniosek o wydanie PKK.

Na egzamin teoretyczny można zapisać się przez Internet, poprzez stronę InfoCar lub osobiście, w wybranym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Ile kosztuje egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Aktualny koszt egzaminu teoretycznego na prawo jazdy, niezależnie od zdawanej kategorii, to 30 zł. Cena ta obowiązuje we wszystkich ośrodkach WORD w Polsce. Oczywiście jest to koszt jednego podejścia. W przypadku niezdania egzaminu i chęci ponownego podejścia należy ponownie zapłacić 30 zł. Istotną sprawą jest to, iż nie ma limitu, który ograniczałby liczbę możliwych podejść do egzaminu. Możemy zatem próbować do momentu, aż nie skończą nam się pieniądze i nerwy.

Jak długo jest ważny zdany egzamin teoretyczny?

Obecnie nie ma okresu po którym wynik pozytywny z egzaminu teoretycznego na prawo jazdy traciłyby ważność. Jest on zatem bezterminowy. Po zdaniu egzaminu z teorii trzeba rozpocząć kurs praktyczny.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.