Wiadomości z Chorzowa

Jak zachować się w czasie burzy? Policjanci radzą

 • Dodano: 2021-07-28 06:30, aktualizacja: 2021-07-28 06:29
Unikajmy parkowania aut pod drzewami, usuwajmy także z balkonów i parapetów wszystkie przedmioty, które podczas silnych wiatrów mogą stwarzać zagrożenie. Nie zapominajmy zabezpieczyć okien. Corocznie w wyniku wyładowań atmosferycznych ginie kilkadziesiąt osób.
 
Silny wiatr, deszcze oraz burze są naturalnymi zjawiskami pogodowymi i występują z różną siłą na całym świecie. Są zjawiskami, które szybko się przemieszczają. Wszystkie są jednak niebezpieczne. Powodują zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz duże straty materialne.
 
 
Czy TWOJA RODZINA jest bezpieczna?
 
Bądź mądry przed szkodą. Uderzenie pioruna może skończyć się pożarem, uszkodzeniem konstrukcji budynku, przepaleniem instalacji elektrycznej, telewizora, lodówki, wszystkiego, co jest włączone do instalacji. Może spowodować również śmierć na miejscu.
 
Prawidłowe zachowanie powinno być uzależnione od miejsca naszego pobytu.
 
W domu:
1. Zapewnijmy sobie dostęp do mediów np. poprzez przenośne radio (z bateriami) oraz awaryjne oświetlenie np. latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz niezbędne lekarstwa.
2. Zastanówmy się nad ewentualnymi drogami i miejscem ewakuacji. Jeżeli jesteśmy w centrum burzy lub huraganowego wiatru zejdźmy do bezpiecznego pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu, np. piwnic i usiądźmy pod ścianą nośną, z daleka od przeszklonych drzwi i okien.
3. Usuńmy z balkonów, tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie.
4. Sprawdźmy zamknięcie okien i drzwi oraz zabezpieczmy je skutecznie przed otwarciem. Pamiętajmy również, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien.
5. Nie wychodźmy lub wyjeżdżajmy z domu, jeśli nie musimy (przełóżmy odwiedziny lub zakupy).
6. Wyłączmy urządzenia elektryczne i gazowe (zawory, bezpieczniki).
7. Unikajmy korzystania z telefonów komórkowych.
 
Chwilowe bezpieczne uspokojenie się nawałnicy i cisza – nie oznacza bezpieczeństwa.
 
W terenie:
O ile to możliwe, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości:
1. Nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny.
2. Unikajmy otwartej przestrzeni. Wykorzystajmy jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie mamy możliwości takiego ukrycia się, wykorzystajmy zagłębienia terenu (rów, głęboki dół).
3. Odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy.
4. Wyjdźmy natychmiast z wody.
5. Unikajmy używania telefonu komórkowego. Najlepiej go wyłączmy.
 
Gdy jedziemy pojazdem:
1. Pamiętajmy o możliwych silnych podmuchach podczas jazdy.
2. Nie zatrzymujmy się pod drzewami. Często dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa.
3. Jeśli zaskoczy nas burza, a nie możemy wejść do bezpiecznego budynku, pozostańmy w samochodzie.

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • Ywald

  Łep wsadzić do szranku, mie pomogo.

 • No

  Co to ma wspólnego z burzami ?!

 • Pacjent poradni na Narutowicza

  Geniusze z pisowskiego portalu. Właśnie zadzwoniłem do tej poradni. Mam tam za niedługo wizytę u nefrologa. Kontrakt jest i nikt nie słyszał o takich bzdurach. Dziewczyna w rejestracji powiedziała że przez takie bzdurne artykuły jak wasz mają tylko niepotrzebny [...]. NIC SIĘ NIE ZMIENIŁO GENIUSZU !!!!!!!!!!???????????

  • Pacjent poradni na Narutowicza
   2021-06-30 08:34
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Pacjent poradni na Narutowicza

  Nawet tego nie potraficie zrobić porządnie!!!!!!!!! Piszę pod artykułem o przychodni na Narutowicza komentarz dajecie pod artykułem o burzy!!!!!!! Brawo. Szkoła Czarnka nie na darmo !!!!!????

  • Pacjent poradni na Narutowicza
   2021-06-30 10:48
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Hrabia

  Kolego bierz połowę

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.