Wiadomości z Chorzowa

Już wkrótce premiera drugiej części książki o historii Ruchu Chorzów

  • Dodano: 2021-11-12 08:45, aktualizacja: 2021-11-12 12:50

Na 14 grudnia zaplanowano oficjalną premierę drugiej części książki „Historia Ruchu Chorzów'”. Autorzy postanowili przedstawić dzieje klubu z początków lat 30. XX wieku.

Pierwsza część „Historii Ruchu Chorzów” została opublikowana w październiku zeszłego roku i cieszyła się tam wielkim zainteresowaniem czytelników, że została Sportową Książką Roku. Można rzecz, że powstała niemal przypadkowo, po odnalezieniu latem 2019 roku w piwnicy jednego z świętochłowickich domów części zaginionego od dekad archiwum Ruchu.

Bezcenne dokumenty ujrzały światło dzienne w chwili, gdy Ruch był w okresie kompletnego kryzysu, pojawiały się głosy o konieczności likwidacji klubu i powołania nowego bytu na jego gruzach.

- Właśnie wtedy pojawiły się bezcenne dokumenty, stare fotografie, pamiątki z najbardziej zamierzchłej przeszłości, gdy w niesprzyjających warunkach klub powstawał, walczył o przetrwanie, budował swoją pozycję najpierw w siebie w Hajdukach, potem na Górnym Śląsku wreszcie w całej Polsce, a także daleko poza jej granicami. Wreszcie rozwinął się do największej potęgi w polskiej piłce – czytamy w opisie wydawcy.

Premiera drugiej części „Historii Ruchu Chorzów” już 14 grudnia

Znalezione dokumenty i pamiątki postanowiła opracować grupa zapaleńców skupiona wokół Stowarzyszenia Kibiców Wielki Ruch. Autorami pierwszej części są członkowie zespołu historycznego Ruchu - Andrzej Godoj, Damian Sifczyk i Piotr Kowalik. Publikacja okazała się być wielkim hitem - do tej pory rozeszło się już blisko 2 tysiące egzemplarzy

Od wydania tomu minął już rok, a kilka miesięcy temu pojawiła się informacja, że wielbiciele Ruchu Chorzów pracują nad kolejną częścią serii. W skład historyków Niebieskich, pracujących nad drugą częścią książki wchodzą Tomasz Buja, Andrzej Godoj, Piotr Kowalik, Damian Sifczyk i Grzegorz Joszko.

O czym traktować będzie kolejny tom historii Ruchu Chorzów? Chodzi o lata 1930-1933, czyli genezę zdobycia pierwszego mistrzostwa Polski. Mamy dobrą informację dla wszystkich wielbicieli Niebieskich - materiał trafił już do druku, a premiera publikacji została zaplanowana na 14 grudnia!

Druga część zawiera nieco więcej „życia”. Pojawiają się pierwsze zachowane wywiady z graczami i działaczami Ruchu, więcej relacji kibicowskich, realia dawnych wyjazdów. Zmieniają się wreszcie okoliczności, w jakich przyszło działać klubowi. Ruch okrzepł, był jedynym śląskim klubem występującym w lidze nieprzerwanie od jej początku i budował własną markę – wyjaśnia Andrzej Godoj, jeden z autorów.

Na ponad 500 stron znajdzie się masa wciągającej treści, a także blisko 200 zdjęć i grafik, w większości nigdy nie publikowanych, które pozwolą niemal przenieść się do lat 30. XX wieku.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Kibic wierny

    trzeba napisać 3 tom o tych co zepsuli reputacje klubu, psychofansi , kibole i tym podobna patologia

  • Sofronow

    Dobrze że będą zdjęcia, może jakiś kibic nawet kupi xd

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również