Wiadomości z Chorzowa

Kapelusz w Parku Śląskim przejdzie metamorfozę!

  • Dodano: 2021-02-24 12:30, aktualizacja: 2021-02-24 13:31

Park Śląski od wielu miesięcy przechodzi rewolucję. Powstają nowe atrakcje, naprawiane są stare. Niebawem kolejne zmiany obejmą kultowy „Kapelusz”. Co się zmieni?Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku S.A. im. gen. J.Ziętka planuje przebudowę i rozbudowę popularnej hali "Kapelusz", stanowiącej jedną z wizytówek „zielonych płuc” województwa śląskiego. Stojący przy Promenadzie gen. Jerzego Ziętka gmach podupadł już wiele lat temu. Teraz w końcu zyskał szansę na powrót do świetności.

Kapelusz: Prace remontowe ruszą pod koniec 2021 roku

Zgodnie z założeniami, po remoncie hala będzie wyposażona w nowe systemy grzewcze, chłodzące i służące do odzyskiwania ciepła. Zmianie ulegnie też układ komunikacyjny w obrębie hali. Co ważne, wszelkie modyfikacje będą konsultowane z konserwatorem zabytków, a projekt metamorfozy „Kapelusza” nie naruszy wyglądu obiektu stworzonego w latach 60. ubiegłego wieku przez Jerzego Gottfrieda. Szacuje się, że remont ruszy pod koniec 2021 roku.

Przedstawiciele Parku Śląskiego złożyli wniosek o rozbudowę hali na początku stycznia tego roku. Chorzowski magistrat jeszcze nie wydał decyzji w tej sprawie. Wiadomo jednak, że sprawa jest w toku, a przedstawiciele Parku zostali wezwani do uzupełnienia dokumentów. 

Kapelusz powstał w Parku Śląskim w 1968 roku

Przypomnijmy, że hala wystawowa „Kapelusz” powstała w Parku Śląskim w Chorzowie w 1968 roku. To dzieło architekta architekt Jerzego Gottfrieda i konstruktora Włodzimierza Feiferka. Nazwa obiektu związana jest z tym, że przypomina on damski kapelusz. Przez wiele lat organizowano tam rozmaite spotkania, konferencje, koncerty, wystawy i wiele innych imprez. Niestety, życie towarzyskie w obiekcie zamarło w maju 2014 roku, kiedy dostrzeżono pęknięcia na konstrukcji dachu. Okazało się, że pękł jeden z głównych stalowych dźwigarów, podtrzymujących konstrukcję dachu. Wtedy też postanowiono zamknąć obiekt. Hala została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

W Parku Śląskim praca wre. Modernizację przechodzi m.in. Planetarium Śląskie, gdzie powstaje Park Nauki. Zmiany przeszedł też Ogród Japoński. Przeprowadzono też renowację Świątyni Petrycha. W najbliższych latach odbudowana zostanie też legendarna „Fala”. Zmiany obejmą także kolejkę linową „Elkę”, która zyska połączenie na linii od Wesołego Miasteczka do Planetarium.

Google NewsSubskrybuj mojChorzow.pl z Google News

Komentarze (3)    dodaj »

  • Morfeusz

    Na Śląsku jest mocna moc na wycinkę drzew także matoły do dzieła wytnijcie wszystko !!!

  • Ginter

    Nic tam nie ma o wycince drzew.

  • Lisek

    Chyba w parku nie byłeś od otwarcia Ginter

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również