Wiadomości z Chorzowa

Kapelusz w Parku Śląskim przejdzie metamorfozę!

  • Dodano: 2021-02-24 12:30, aktualizacja: 2021-02-24 13:31

Park Śląski od wielu miesięcy przechodzi rewolucję. Powstają nowe atrakcje, naprawiane są stare. Niebawem kolejne zmiany obejmą kultowy „Kapelusz”. Co się zmieni?Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku S.A. im. gen. J.Ziętka planuje przebudowę i rozbudowę popularnej hali "Kapelusz", stanowiącej jedną z wizytówek „zielonych płuc” województwa śląskiego. Stojący przy Promenadzie gen. Jerzego Ziętka gmach podupadł już wiele lat temu. Teraz w końcu zyskał szansę na powrót do świetności.

Kapelusz: Prace remontowe ruszą pod koniec 2021 roku

Zgodnie z założeniami, po remoncie hala będzie wyposażona w nowe systemy grzewcze, chłodzące i służące do odzyskiwania ciepła. Zmianie ulegnie też układ komunikacyjny w obrębie hali. Co ważne, wszelkie modyfikacje będą konsultowane z konserwatorem zabytków, a projekt metamorfozy „Kapelusza” nie naruszy wyglądu obiektu stworzonego w latach 60. ubiegłego wieku przez Jerzego Gottfrieda. Szacuje się, że remont ruszy pod koniec 2021 roku.

Przedstawiciele Parku Śląskiego złożyli wniosek o rozbudowę hali na początku stycznia tego roku. Chorzowski magistrat jeszcze nie wydał decyzji w tej sprawie. Wiadomo jednak, że sprawa jest w toku, a przedstawiciele Parku zostali wezwani do uzupełnienia dokumentów. 

Kapelusz powstał w Parku Śląskim w 1968 roku

Przypomnijmy, że hala wystawowa „Kapelusz” powstała w Parku Śląskim w Chorzowie w 1968 roku. To dzieło architekta architekt Jerzego Gottfrieda i konstruktora Włodzimierza Feiferka. Nazwa obiektu związana jest z tym, że przypomina on damski kapelusz. Przez wiele lat organizowano tam rozmaite spotkania, konferencje, koncerty, wystawy i wiele innych imprez. Niestety, życie towarzyskie w obiekcie zamarło w maju 2014 roku, kiedy dostrzeżono pęknięcia na konstrukcji dachu. Okazało się, że pękł jeden z głównych stalowych dźwigarów, podtrzymujących konstrukcję dachu. Wtedy też postanowiono zamknąć obiekt. Hala została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

W Parku Śląskim praca wre. Modernizację przechodzi m.in. Planetarium Śląskie, gdzie powstaje Park Nauki. Zmiany przeszedł też Ogród Japoński. Przeprowadzono też renowację Świątyni Petrycha. W najbliższych latach odbudowana zostanie też legendarna „Fala”. Zmiany obejmą także kolejkę linową „Elkę”, która zyska połączenie na linii od Wesołego Miasteczka do Planetarium.

Zobacz także

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • Morfeusz

    Na Śląsku jest mocna moc na wycinkę drzew także matoły do dzieła wytnijcie wszystko !!!

  • Ginter

    Nic tam nie ma o wycince drzew.

  • Lisek

    Chyba w parku nie byłeś od otwarcia Ginter

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.