Wiadomości z Chorzowa

Katarzynki, czyli święto tramwajarzy w cieniu wirusa. Zamiast pochodu i biesiady - konkurs

  • Dodano: 2021-11-18 11:30

„Katarzynki”, czyli święto tramwajarzy, zbliżają się wielkimi krokami. Tegoroczne obchody, które pokrzyżowała pandemia, będą wyglądały podobnie jak rok temu. Tramwaje Śląskie zrezygnowały bowiem z tradycyjnego pochodu ulicami Chorzowa, „katarzynkowego” tramwaju specjalnego oraz biesiady dla pracowników. Odbędzie się za to konkurs.

"Katarzynki" przypadają 25 listopada

Tramwajarzom patronuje święta Katarzyna Aleksandryjska. Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w Kościele katolickim 25 listopada. Tego też dnia przypada święto tramwajarzy. Przed wybuchem pandemii obchody rozpoczynał tradycyjny pochód ulicami Chorzowa Batorego, na czele którego kroczyła tramwajowa orkiestra dęta. Z kolei po torach jeździł historyczny wagon typu N, a pracownicy spółki Tramwaje Śląskie S.A. uczestniczyli w biesiadzie. W tym roku tak się nie stanie. Spółka z uwagi na pandemię zrezygnowała z uroczystego świętowania.

– Niestety trwająca pandemia powoduje, że już drugi rok z rzędu zmuszeni jesteśmy zrezygnować z organizacji tych wydarzeń. Komunikacja tramwajowa jest jednym z kluczowych elementów funkcjonowania naszych miast, dlatego unikamy wszelkich sytuacji mogących wywołać wśród naszych pracowników falę zachorowań, by zapewnić mieszkańcom dobrze funkcjonującą komunikację tramwajową – mówi Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A. 

25 listopada na tory nie wyjedzie historyczny tramwaj, który co roku przyciągał uwagę pasażerów. 

– Historycznym tramwajem typu N w „Katarzynkę” zawsze podróżowało z nami wielu pasażerów. Nie chcemy tak zupełnie z tego rezygnować, stąd pomysł organizacji konkursu wiedzy o tramwajach, w którym nagrodą będzie właśnie podróż takim wyjątkowym tramwajem, dla wąskiej grupy laureatów, w pełnym reżimie sanitarnym – informuje Andrzej Zowada.

Tramwaje Śląskie zrezygnowały ze świętowania, ale razem z  Klubem Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie postanowiły zorganizować konkurs dla pasażerów i sympatyków tramwajów.

Co zrobić, żeby wziąć udział w konkursie Tramwajów Śląskich? 

Należy prawidłowo odpowiedzieć na poniższe 5 pytań:

  1. Jakim napędem poruszane były pierwsze tramwaje, jakie w 1894 roku wyjechały na tory konurbacji górnośląskiej?
  2.  Po torach jakiej szerokości poruszały się do 1951 roku wąskotorowe tramwaje na Górnym Śląsku?
  3. W którym roku pierwsze tramwaje wyjechały na ulice miast Zagłębia Dąbrowskiego?
  4. Jakie imiona noszą wagony typu N z zajezdni w Bytomiu, obsługujące przez wiele lat bytomską linię numer 38?
  5. Jakim przezwiskiem – będącym również nazwą loterii popularnej na Górnym Śląsku w latach 50. i 60. XX wieku– określano zwyczajowo wagony typu 4N, czyli „eNki” z dwuskrzydłowymi drzwiami?

Odpowiedzi należy przesyłać do niedzieli 21 listopada do godz. 23:59 na adres e-mail: tramwaj@tram-silesia.pl. W temacie e-maila należy wpisać: Konkurs katarzynkowy. 

Jakie nagrody czekają na zwycięzców?

Spośród nadesłanych zgłoszeń z odpowiedziami Organizatorzy wybiorą (decyduje poprawność udzielonych odpowiedzi oraz kolejność zgłoszeń) 5 laureatów, którzy otrzymają nagrodę w postaci wycieczki (dla siebie i osoby towarzyszącej) historycznym wagonem typu N po najciekawszych fragmentach sieci tramwajowej w sobotę 27.11.2021 r. w godzinach między 10:00 a 17:00.

Regulamin konkursu i formularz uczestnictwa dostępne są na stronie internetowej spółki Tramwaje Śląskie: www.tramwajeslaskie.eu. 

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.