Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Kierowco, uważaj na pieszych w strefie zamieszkania

  • Dodano: 2019-07-30 07:00, aktualizacja: 2019-07-30 07:12

Strefa zamieszkania to obszar służący przede wszystkim osobom w nim zamieszkującym, wypoczywającym, uczęszczającym do szkół itp.

W tak oznaczonym terenie piesi i bawiące się dzieci mają prawnie zapewnione bezpieczeństwo. Jak uczy doświadczenie, wielu kierowców nie zna przepisów obowiązujących w strefie lub je lekceważy, stwarzając zagrożenie – przede wszystkim jeździ za szybko. Strefy, o których mowa, są oznaczone specjalnymi tablicami.

Wyznacza się je głównie na „blokowiskach”, osiedlach domków jednorodzinnych oraz w rejonach nasilonego ruchu pieszego. To rozwiązanie ma skutkować spowolnieniem ruchu pojazdów i w maksymalny sposób zapewnić bezpieczeństwo pieszym. Niestety, wielu zmotoryzowanych nie posiada wiedzy na temat tych przepisów. Dochodzi do napaści i agresywnych zachowań w stosunku do pieszych, utarczek słownych, a nawet rękoczynów.

Przypominamy


Strefy zamieszkania to swoisty azyl dla pieszych i obszar, w którym mają oni czuć się bezpiecznie. Nie muszą być tu budowane chodniki, a mieszkańcy mogą korzystać dowolnie z całej szerokości jezdni. Przyporządkowanie ruchu pieszym w strefie znosi obowiązek zapewnienia opieki dzieciom do lat 7, co daje możliwość przebywania na drodze małoletniego, który nie do końca potrafi rozpoznać zagrożenie. Dlatego też kierowcy są zobowiązani do bezpiecznego prowadzenia pojazdu. Nie może on przekraczać prędkości 20 km/h!

Piesi, których prawa zostały naruszone, mogą zawiadamiać o takich przypadkach policję.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Ss

    Strefa zamieszkania a ul Górnicza Hajducka Racławicka okolice ronda to już nikt nie uważa na dzieci może tam też jakieś oznaczenia na tych przejściach zrobić by zwolnili kierowcy i rowerzyści.Ale Nająć realia polityki lepiej samemu coś zrobić bo tak to wszyscy mają to w d.....upie. Chyba że dojdzie do wypadku z udziałem dziecka w drodze do szkoły to wtedy rusza pupy urzędnicy .

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.