Wiadomości z Chorzowa

Kierunek GZM – największy w Polsce festiwal mikrowypraw – od 28 do 30 czerwca

  • Dodano: 2024-06-14 08:45, aktualizacja: 2024-06-14 09:14

Przed nami trzecia edycja święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Kierunek GZM. Tym razem na uczestników festiwalu czeka 178 wycieczek oraz 2 wydarzenia specjalne. Impreza odbędzie się w ostatni weekend czerwca – 28, 29 i 30. Zapisy na poszczególne wydarzenia już ruszyły.

Kierunek GZM to festiwal mikrowycieczek do niezwykłych i nietuzinkowych miejsc, okazja do poznawania i doświadczania metropolii w niecodzienny sposób.

- To także nasz sposób na świętowanie 7. urodzin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący Zarządu GZM. - GZM to 41 miast i gmin, z których każde ma własną, wyjątkową tożsamość. Sieciujemy gminy w tych obszarach, które tego wymagają, w których możemy osiągnąć dzięki temu wartość dodaną. Równolegle staramy się wspierać je w umacnianiu tożsamości i dzieleniu się nią. Kierunek GZM jest tego najlepszym przykładem – dodaje Karolczak.

GZM buduje trendy w turystyce

To już trzecia edycja święta Kierunek GZM, które od początku stawia na mikroturystykę.

- Turystyka lokalna do ciągle rosnący trend – mówi Daria Kosmala, dyrektor Departamentu Marki i Komunikacji Marketingowej GZM. – Tego nauczyła nas pandemia, ale nie tylko ona, że aby doświadczyć czegoś wyjątkowego, wcale nie trzeba jechać daleko. Kiedy do lokalności dodamy walor edukacji przez zabawę (edutaiment), mamy gotowy przepis na udaną imprezę, o którą ludzie pytają przez cały rok. Tak jest w przypadku Kierunku GZM – dodaje Kosmala.

Wszystkie wydarzenia w ramach Kierunku GZM są bezpłatne. Na większość z nich konieczna jest rezerwacja. Opisy poszczególnych wydarzeń oraz informacje, jak dokonać rezerwacji są dostępne na stronie kierunekgzm.pl

Na piechotę, rowerem i... balonem

W programie tegorocznego Kierunku GZM znalazło się 178 wycieczek oraz 2 wydarzenia specjalne. Wśród nich nie brakuje wycieczek przyrodniczych i historycznych. Sporo uwagi poświęcimy architekturze, miejscom na co dzień niedostępnym, historiom mniej lub bardziej znanych ludzi, których losy wpłynęły na to, kim dzisiaj jesteśmy, takich jak Kazimierz Kutz, Karol Godula, Rysiek Riedel czy grupa KAT.

Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię przemierzać będziemy na niemal wszelkie możliwe sposoby. Na piechotę, na rowerze, autobusem, kajakiem a nawet....balonem i windą paciorkową.

Wycieczki odbędą się we wszystkich miastach i gminach tworzących GZM, od Wyr po Siewierz, od Rudzińca po Sławków. Poznamy lepiej centrum GZM i jej obrzeża, centra miast i małe miejscowości, pałace, przemysłowe osiedla, przydrożne kapliczki i podmiejskie lasy.

Odkryj z nami niezwykłe miejsca i inspirujące historie

Razem z przewodnikami odwiedzimy wiele miejsc na co dzień niedostępnych. Zajrzymy do nowej siedziby Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej oraz zabytkowego budynku Sądu Rejonowego w Sosnowcu, który niegdyś był rezydencją Oskara Schoena. Swoje podwoje otworzą dla nas Polskie Radio Katowice i Śląski Urząd Wojewódzki, w którym zajrzymy m.in do skarbca. W Zabrzu pojawimy się w zabrzańskiej katedrze industrialu oraz fabryce organów. Zwiedzimy niedostępne wnętrza Katowice Airport oraz gliwickiej Areny.

W tym roku zapraszamy na dwa wydarzenia specjalne. Do Pyskowic, gdzie czekają m.in. joga na świeżym powietrzu, loty balonem oraz spływy kajakowe Dramą oraz, w sobotni wieczór, do Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej, na Metrodisco.

W Katowicach trzy unikalne wydarzenia zorganizuje Akademia Sztuk Pięknych. Największe miasto i stolicę GZM poznamy również pod kątem neonów. W Bytomiu z aparatami fotograficznymi odwiedzimy wyjątkowe podwórka, w Tychach zachwycimy się modernistyczną architekturą, a Tarnowskie Góry zachęcą do poznania swojego dziedzictwa uwiecznionego na wyjątkowej filiżance.

Zielona metropolia

GZM to nie tylko wspaniałe zabytki i ciekawe historie, ale również zieleń. W Bieruniu czekają na nas tajemnicze hałdy i stawy paciorkowe,  w Bobrownikach poszukiwania bobrów, a w Radzionkowie – murawy kserotermiczne. Z nami nauczysz się rozpoznawać ptaki i drzewa, zbierać nasiona na łąkę kwietną, robić wianki i latawce.

To tylko niektóre ze 180. propozycji czekających w tym roku na uczestników festiwalu.

Kierunek GZM to także okazja do bycia eko i bezpłatny transport dla jego uczestników. Aby z niego korzystać, będzie można pobrać ze strony internetowej specjalny kupon.

Wycieczki w Chorzowie

CHORZOWSKA RAPSODIA. PODRÓŻ PO FILMIE I MUZYCE LAT 50-TYCH I 60-TYCH RODEM Z CHORZOWA

Uczestnicy wycieczki będą mogli cofnąć się do lat 50. i 60., kiedy związani z Chorzowem kompozytorzy: Franz Waxman oraz Zygmunt Wichary święcili triumfy na muzycznych scenach, wpisując się trwale w historię polskiej i światowej muzyki. Franz Waxman był dwukrotnym zdobywcą filmowego Oskara, aż 12-krotnie nominowanym do tej nagrody. Napisał muzykę do ponad 200 filmów. Pracował dla największych amerykańskich wytwórni filmowych.  Zygmunt Wichary to z kolei pianista, aranżer, lider orkiestr i zespołów rozrywkowych, popularyzator jazzu w Polsce, z bogatą dyskografią wydaną przez Polskie Nagrania. Pod jego skrzydłami zaczynali karierę Urszula Dudziak i Zbigniew Namysłowski.

Dorobek muzyczny obydwu artystów zostanie zaprezentowany we współczesnej kompozytorskiej i aranżacyjnej odsłonie, przy wykorzystaniu diametralnie innych możliwości technologicznych. Złożą się na niego nowe kompozycje i aranżacje inspirowane archiwalnymi nagraniami i oryginalnymi ścieżkami dźwiękowymi, przetworzone przez współczesne techniki kompozytorskie i producenckie z wykorzystaniem syntezatorów, orientalnych fletów oraz 8 innych instrumentów muzycznych. Premierowy materiał pt. „Chorzowska Rapsodia” zostanie skomponowany i zaprezentowany na żywo przez multiinstrumentalistę Piotra Steczka.

Publiczność będzie miała okazję obejrzeć unikatowy film „Bulwar Franza Waxmana” -fabularyzowany 70-minutowy dokument z 2011 r., który nigdy nie trafił do masowej emisji oraz zwiedzić z przewodnikiem wystawę pamiątek i archiwaliów związanych z chorzowskimi kompozytorami, które znajdują się w muzealnych i prywatnych zbiorach, i które nie były dotąd udostępniane publiczności.

W wydarzeniu wezmą udział reżyser filmu Marek Kosma Cieśliński oraz rodzina Zygmunta Wicharego. Pozwoli to na „żywą” prezentację muzycznych archiwaliów i sylwetek ich twórców, z uwagi na pokrewieństwo oraz osobiste kontakty, nawiązane z krewnymi kompozytorów w trakcie pracy nad przygotowaniem poświęconych im dokumentów i zgromadzeniem ich dorobku.

Miejsce:

W sali audiowizualnej Chorzowskiego Centrum Kultury odbędzie się projekcja filmu. Z kolei na parterze budynku zagości przestrzeń ekspozycyjna. Wystawa będzie czynna przez cały dzień 30 VI dla wszystkich chętnych. W sali konferencyjnej oraz z foyer ChCK-u będzie możliwość osobistego spotkania i rozmów z reżyserem filmu i córką kompozytora. W trakcie zwiedzania wystawy sala audiowizualna zmieni anturaż na koncertową.


  • Termin: 30.06.2024
  • Godzina startu: 17:00
  • Miejsce startu: Foyer przy wejściu głównym.
  • Przewodnik: dr Jacek Kurek – historyk, eseista, animator kultury, wykładowca uniwersytecki, dziennikarz muzyczny, znakomity mówca, który potrafi oczarować słuchaczy omawianą materią.

Wydarzenie potrwa ok. 3 godzin. Wcześniejsza rezerwacja jest konieczna. Preferowany sposób to internetowy formularz do zapisów, który będzie dostępny na stronie: zapisy.chorzow.eu

Możliwość zapisów pod numerem tel. 32 416 52 20 w godzinach pracy Urzędu Miasta Chorzów:

  • poniedziałek – 7:30-15:00
  • wtorek – 7:30-15:00
  • środa – 7:30-15:00
  • czwartek – 7:30-17:00
  • piątek – 7:30-13:00
Kierunek GZM – największy w Polsce festiwal mikrowypraw – od 28 do 30 czerwca

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również