Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Kilkadziesiąt prób oszustwa w Chorzowie. Seniorzy po raz kolejny ofiarami oszustów

 • Dodano: 2019-03-11 08:15, aktualizacja: 2019-03-11 08:28

Policja apeluje: nie przelewajcie swoich pieniędzy na „bezpieczne” konto, nie przekazujcie osobie, która przyjdzie do wszego domu ani nie pozostawiajcie ich we wskazanym miejscu, bo tak każe wam rzekomy policjant...

To kłamstwo - nie dajmy się zwieść! Tylko w ostatnim tygodniu w Chorzowie oszuści zadzwonili do kilkudziesięciu osób i niestety kilka z nich zostało oszukanych.


Co jakiś czas apelujemy do Państwa o zachowanie środków ostrożności podczas rozmów telefonicznych z nieznajomymi, szczególnie z osobami proszącymi o pieniądze. Najczęstszym sposobem działania sprawców jest metoda "na policjanta". Oszuści wiedzą, że gdy przedstawią się jako funkcjonariusze policji, rozmówca nawet nie pomyśli o ewentualnym kłamstwie. Niestety, prawda często bywa bardzo kosztowna dla pokrzywdzonych, a przestępcy stosują coraz nowsze metody wyłudzania pieniędzy.

Niestety wczoraj swoje pieniądze straciły dwie seniorki z Chorzowa, które przekazały oszczędności oszustowi podającemu się za policjanta. Pokrzywdzone były przekonane, że biorą udział w akcji mundurowych wymierzonej w przestępców a pieniądze, które oddają rzekomemu policjantowi będą dobrze zabezpieczone. W rzeczywistości stało się zupełnie inaczej i kobiety straciły swoje oszczędności.

Inną metodę działania zastosowali przestępcy podający się za prokuratora i funkcjonariusza CBŚP, którzy w rozmowie telefonicznej ze starszym mieszkańcem Katowic, nakłonili go do udostępnienia danych umożliwiających dostęp do konta bankowego, po czym wypłacili zgromadzone oszczędności seniora. 

PAMIĘTAJ!

 • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
 • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
 • nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
 • po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.
 • Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!

JAK DZIAŁAJĄ OSZUŚCI?

 • dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają z książki telefonicznej,
 • rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka, czy córki,
 • utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienie kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji,
 • kiedy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny.
 • Nasz apel o ostrożność kierujemy również do osób młodych- informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na te osoby, które mieszkają samotnie. Zwykła przezorność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności.
Kilkadziesiąt prób oszustwa w Chorzowie. Seniorzy po raz kolejny ofiarami oszustów

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.