Wiadomości z Chorzowa

Chorzów: Remonty tych dróg czekają nas w 2019 roku

  • Dodano: 2019-03-11 05:45, aktualizacja: 2019-03-11 09:19

Modernizacja ul. 3 Maja, Hajduckiej i Powstańców. Chorzowski MZUiM z planem remontów i modernizacji dróg w Chorzowie. Sprawdź, co zmieni się w mieście w 2019 roku!

Chorzów 3 maja: remont we współpracy ze spółką Tramwaje Śląskie 

Na pierwszą połowę tego roku zaplanowana została przebudowa ul. 3 Maja. Newralgiczny odcinek drogi z torowiskiem, na remont którego chorzowianie czekają od lat ma zostać wyremontowany przez UM Chorzów we współpracy ze spółką Tramwaje Śląskie. Wciąż jednak nie wiadomo, kiedy rozpocznie się modernizacja drogi. Jak donosi portal transport-publiczny.pl, obie instytucje ponowiły po raz kolejny przetarg na przebudowę ulicy i torowiska tramwajowego w ciągu ul. 3 Maja. MZUiM na swoją część drogową przeznaczył 4 mln złotych brutto (orientacyjna wartość zamówienia).

Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Chorzowie podzielił na trzy odcinki: od Świętochłowic do Składowej, od Składowej do Floriańskiej i od Floriańskiej do Katowickiej. W zakres inwestycji wchodzą m.in. przebudowa chodników, zjazdów i dróg wewnętrznych, w tym budowa nowego zjazdu na ul. Teodora Kalidego, budowa ścieżek rowerowych, ciągów pieszo-rowerowych, zatok autobusowych, miejsc postojowych i peronów przystankowych – informuje portal transport-publiczny.pl.

Termin składania ofert w obecnym przetargu mija 29 marca. Modernizacja torowiska i elementów służących ruchowi tramwajowemu ma potrwać 21 miesięcy, a infrastruktury drogowej ok. 27 miesięcy. Tym samym, prace potrwają ponad dwa lata.

Co ważne, poprzedni przetarg unieważniono. Choć konkurs wygrała krakowska firma Tor-Krak, przedstawiając ofertę za 76,6 mln zł brutto, to od jednego z rozstrzygnięć przetargu odwołała się hiszpańska spółka Balzola. Mimo, że Krajowa Izba Odwoławcza przychyliła się do wniosku hiszpańskiej firmy to konkurs ofert i tak unieważniono, gdyż propozycja Balzoli była zbyt droga. 

MZUiM Chorzów: Hajducka i Powstańców do remontu

Kolejną inwestycją zaplanowaną na pierwszą połową roku jest przebudowa ul. Powstańców. MZUiM Chorzów będzie na tym polu współpracował w ramach porozumienia z Tramwajami Śląskimi S.A. i chce wydać na część drogową inwestycji szacunkowo ok. 900 tys. złotych. Później, również z Tramwajami Śląskimi ma dojść do modernizacji ul. Hajduckiej. Tu remont drogi ma wynieść 1,8 mln złotych, a jego początek został zaplanowany na II-III kwartał 2019 roku.

Dużym przedsięwzięciem dotyczącym infrastruktury drogowej w Chorzowie są:

  • budowa ciągu pieszo-rowerowego na ul. Maciejkowickiej od skrzyżowania ul. Bożogrobców-Legnicka do ulicy Michałkowickiej wraz z modernizacją oświetlenia;
  • budowa ciągu pieszo-rowerowego na ul. Michałkowickiej na odcinku od ul. Maciejkowickiej do granicy z Siemianowicami Śląskimi;
  • trasy rowerowe w tej okolicy.

Te trzy inwestycje będą realizowane w ramach projektu Budowa Centrum Przesiadkowego w rejonie Rynku – Etap IV i zostały dofinansowane z budżetu Unii Europejskiej. Całkowita wartość projektu wynosi 38 458 050.77 złotych, a dotacja z UE wynosi 31 969 135.80 złotych w ramach działania 4.5. Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie (Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020). Na IV etap projektu miasto Chorzów chce wydać ok. 1,2 mln złotych (szacunkowa wartość zamówienia). Inwestycja ma zostać wdrożona w II i III kwartale tego roku.

MZUiM Chorzów zaplanował na 2019 rok jeszcze dwa inne projekty. To budowa oświetlenia ścieżki pieszo-rowerowej od ul. Janasa do ul. Karola Miarki za 100 tys. złotych (początek realizacji zaplanowany na II kwartał) i budowa odcinka ul. Słowików (od posesji przy ul. Słowików nr 11 do ul. Głównej), która ma doczekać się wdrożenia w II i III kwartale 2019 roku. Na ten projekt miasto Chorzów chce wydać ok. 830 tys. złotych.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Mieszkaniec

    W tym mieście nie było większego nieudacznika jako prezydenta o vice nawet nie ma co mówić, ciekawe czy chleb i masło dalej jest na jego biurku

  • Marcin

    Ok, super!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również