Wiadomości z Chorzowa

Koleje Śląskie zmieniają cennik opłat za przejazdy pociągami

  • Dodano: 2021-05-04 12:15

Zmieni się cennik biletów Kolei Śląskich. Taryfa ma zostać uproszczona, a do oferty zostaną wprowadzone nowe bilety m.in. dobowy sieciowy, uprawniający do podróżowania po całym województwie śląskim.


Koleje Śląskie zapowiadają podwyżki cen biletów. Swoją decyzję motywują sytuacją finansową spółki. Jak wskazuje biuro prasowe wpływ na to miała sytuacja pandemiczna, ponieważ konieczne było m.in.: zwiększenie częstotliwości dezynfekcji parku taborowego. Z kolei w związku z dbałością o bezpieczeństwo podróżnych zdecydowano się na zmniejszenie ich liczby w pociągach, a to przyczyniło się do spadku wpływów finansowych.

Jak przekonuje spółka Koleje Śląskie, mając na uwadze wzrost kosztów funkcjonowania spółki, podwyżki cen energii elektrycznej, naprawy i konieczność utrzymania taboru w dobrym stanie, modyfikacja taryfy jest konieczna. Ma to być pierwsza kompleksowa zmiana cenników od pięciu lat i pierwsza istotna przebudowa cenników od początku istnienia Kolei Śląskich. 

- Codziennie uruchamiamy około 400 pociągów. To niezwykły potencjał komunikacyjny dla mieszkańców naszego województwa. Kolej jako bezpieczny, ekologiczny i wygodny środek transportu może im zatem służyć nie tylko w czasie dojazdu do pracy, ale także poza godzinami szczytu. Zmiana taryfy Kolei Śląskich przede wszystkim ma na celu wprowadzenie prostej taryfy, a także wdrożenie atrakcyjnych ofert, które zachęcą pasażerów do podróżowania z nami-  mówi Aleksander Drzewiecki Prezes Zarządu.

Nowy cennik i modyfikacja cen biletów

Koleje Śląskie zapowiadają, że średnia podwyżka cen biletów Kolei Śląskich wyniesie około 13%. Okazuje się jednak, że nie wszystkie bilety będą droższe, bo niektóre będą kosztować mniej. Pomimo zmian, Koleje Śląskie nadal mają być jednym z najtańszych przewoźników kolejowych w Polsce. 

- Podążamy za trendami europejskich kolei regionalnych, które bazują na prostych i zrozumiałych taryfach. Naszym celem jest wdrożenie rozwiązań, które zapewnią czytelne i sprawiedliwe zasady podróżowania pociągami Kolei Śląskich dla wszystkich pasażerów. Z uwagi na fakt, że jest to proces długofalowy, modyfikacje będą wprowadzane etapami. Dziś komunikujemy planowane zmiany cen, natomiast już we wrześniu pojawią się nowe atrakcyjne oferty. Ponadto, na części tras wprowadzimy również możliwość korzystania z innowacyjnej taryfy pozaszczytowej ze zniżką do 20 proc. – podkreśla Aleksander Drzewiecki Prezes Zarządu.

Zmiana taryfy będzie przebiegała etapami

Pierwsze zmiany w cenniku Kolei Śląskich zostaną wprowadzone 10 maja 2021 roku, z kolei druga modyfikacja czeka nas dopiero we wrześniu 2021 roku. Finał przekształcania taryfy nastąpi w 2022 roku. KŚ chcą wprowadzi jednolitą stawkę kilometrową, a do tego potrzebna jest też korekta ofert liniowych. 

We wrześniu pasażerowie korzystający z Kolei Śląskich będą mogli skorzystać z nowych, najbardziej atrakcyjnych ofert dedykowanych różnorodnym odbiorcom, w tym seniorom, rodzinom czy małym grupom. Szykuje się też wprowadzenie wysokich rabatów na przejazdy poza szczytem. 

Co się zmieni?

Do oferty wprowadzone zostaną nowe bilety. To:

  •  Silesia24, czyli nowy dobowy bilet sieciowy, z którym można podróżować po całym województwie śląskim przez całą dobę za 38 zł,
  •  Silesia 24 Duo – oferujący możliwość zabrania ze sobą w podróż drugiej osoby za dopłatą wynoszącą 1 zł,
  • Strefowy Superbilet, uprawniający do podróżowania zarówno pociągami Kolei Śląskich, jak i pojazdami ZTM.
Google NewsSubskrybuj mojChorzow.pl z Google News

Komentarze (2)    dodaj »

  • Mirek

    Jazda K.Ś. na trasie Katowice - Ustroń to przygoda. Naturyzm wśród kuracjuszy sanatoriów plus alkoholizm wśród kuracjuszy buteleczki robi swoje. Dwa lata jeździłem na tej trasie co tydzień. Przyznam że cieszę się z samochodu. Wychodzi i taniej i kulturalniej.

  • Ricardo

    Już lecę kupować bilety na śmierdzące pociągi z bezdomnymi. Raz w życiu musiałem jechać pociągiem KŚ. Smród, brud, zimno, pełno pijących meneli, niereagujaca obsługa. Nigdy więcej!!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również