Wiadomości z Chorzowa

Liczne próby wyłudzenia naszych danych przez sms. Policja apeluje o ostrożność!

  • Dodano: 2021-12-17 11:15

W okresie przedświątecznym oszuści nie odpuszczają i wykorzystują nasz pośpiech, nieuwagę, czy też niewiedzę. Przestępcy doskonale wiedzą, że wielu z nas zrobi przedświąteczne zakupy w Internecie, dlatego nagminnie rozsyłają na nasze telefony krótkie wiadomości tekstowe SMS, informujące o wysłanej do nas przesyłce. Niestety pomimo wielu akcji informacyjnych, nadal wielu daje się złapać w sidła oszusta.

Dostałeś dziwnego SMS-a? Nie klikaj w link!

Na pierwszy rzut oka otrzymany SMS wydaje się wiarygodny – informuje o zmianie statusu przesyłki, podając się za firmę kurierską lub o umieszczeniu paczki w punkcie odbioru. Jednak gdy mu się bardziej przyjrzymy, nie dostrzeżemy znaków interpunkcyjnych, polskich liter, czasem występują też błędy ortograficzne. Kluczowym przy tego rodzaju oszustwie jest link dołączony do wiadomości. Gdy w niego klikniemy, najczęściej jesteśmy zachęcani do pobrania aplikacji lub do kliknięcia w kolejne podejrzane linki - w ten sposób możemy nawet nieświadomie pobrać złośliwe oprogramowanie, które będzie śledziło każdy nasz ruch, w tym również podczas logowania do bankowości internetowej. Tym sposobem złodziej otrzyma dostęp do naszego konta.

Policja apeluje o szczególną ostrożność i niezwłoczne przekazywanie podejrzanej wiadomości SMS zawierającej link do zespołu CERT Polska na numer 799 448 084 po to, by można było jak najszybciej zablokować do niej dostęp i uchronić inne osoby. Gdy zostanie zablokowana, użytkownik po kliknięciu w  link otrzyma ostrzeżenie, że ta strona zawiera zagrożenie. Jeśli nie mamy pewności, czy wiadomość jest fałszywa, czy prawdziwa, skontaktujmy się bezpośrednio z nadawcą przesyłki i przewoźnikiem. Działajmy rozważnie! Działajmy szybko! Działajmy razem!

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.