Wiadomości z Chorzowa

Liczne próby wyłudzenia naszych danych przez sms. Policja apeluje o ostrożność!

  • Dodano: 2021-12-17 11:15

W okresie przedświątecznym oszuści nie odpuszczają i wykorzystują nasz pośpiech, nieuwagę, czy też niewiedzę. Przestępcy doskonale wiedzą, że wielu z nas zrobi przedświąteczne zakupy w Internecie, dlatego nagminnie rozsyłają na nasze telefony krótkie wiadomości tekstowe SMS, informujące o wysłanej do nas przesyłce. Niestety pomimo wielu akcji informacyjnych, nadal wielu daje się złapać w sidła oszusta.

Dostałeś dziwnego SMS-a? Nie klikaj w link!

Na pierwszy rzut oka otrzymany SMS wydaje się wiarygodny – informuje o zmianie statusu przesyłki, podając się za firmę kurierską lub o umieszczeniu paczki w punkcie odbioru. Jednak gdy mu się bardziej przyjrzymy, nie dostrzeżemy znaków interpunkcyjnych, polskich liter, czasem występują też błędy ortograficzne. Kluczowym przy tego rodzaju oszustwie jest link dołączony do wiadomości. Gdy w niego klikniemy, najczęściej jesteśmy zachęcani do pobrania aplikacji lub do kliknięcia w kolejne podejrzane linki - w ten sposób możemy nawet nieświadomie pobrać złośliwe oprogramowanie, które będzie śledziło każdy nasz ruch, w tym również podczas logowania do bankowości internetowej. Tym sposobem złodziej otrzyma dostęp do naszego konta.

Policja apeluje o szczególną ostrożność i niezwłoczne przekazywanie podejrzanej wiadomości SMS zawierającej link do zespołu CERT Polska na numer 799 448 084 po to, by można było jak najszybciej zablokować do niej dostęp i uchronić inne osoby. Gdy zostanie zablokowana, użytkownik po kliknięciu w  link otrzyma ostrzeżenie, że ta strona zawiera zagrożenie. Jeśli nie mamy pewności, czy wiadomość jest fałszywa, czy prawdziwa, skontaktujmy się bezpośrednio z nadawcą przesyłki i przewoźnikiem. Działajmy rozważnie! Działajmy szybko! Działajmy razem!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również