Wiadomości z Chorzowa

Chorzów: Budżet na rok 2022. Nie obejdzie się bez oszczędności

 • Dodano: 2021-12-17 10:00

Rada Miasta uchwaliła budżet Chorzowa na rok 2022. Ze względu na zmiany podatkowe kolejne 12 miesięcy będzie zdecydowanie trudniejszych. 

Nie obejdzie się bez oszczędności

Dochody zaplanowano na kwotę 675.353.644,97 zł, w tym bieżące mają wynieść 635.563.523,17 zł, a majątkowe 39.790.121,80 zł. Wydatki zaplanowano na kwotę 725.321.483,15 zł, w tym bieżące 660.063.523,17 zł i majątkowe 65.257.959,98 zł. Deficyt wyniesie 49.967.838,18 zł, a deficyt operacyjny 24.500.000,00 zł.

– Zależy nam oczywiście na inwestycjach. Jednak w tych warunkach mamy ograniczone pole manewru. W tym roku będziemy musieli borykać się z deficytem, a na inwestycje, chcąc poprawiać jakość życia mieszkańców i warunki do inwestowania dla przedsiębiorców, musimy brać kredyty – tłumaczy Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Obok dotacji i subwencji najważniejszym źródłem budżetu miasta jest podatek od osób fizycznych. Od 2015 roku średni wzrost dochodów z PIT wynosił 11 procent. W tym roku głównie ze względu na zmiany podatkowe ujęte w rządowym programie Polski Ład prognozuje się 8-procentowy spadek wpływów z tego tytułu. Na zmianach, które wejdą w życie 1 stycznia budżet Chorzowa straci ponad 35 milionów złotych. Przy zachowaniu dotychczasowych regulacji podatkowych plan dochodów naszego miasto z podatku PIT powinien być bowiem wyższy dokładnie o 35.239.012 zł.

Miasto w 2022 roku będzie musiało oszczędzać. Zdecydowanie mniej środków zostanie wydatkowanych na tzw. zadania nieobligatoryjne związane z kulturą, rozrywką i aktywnością sportową mieszkańców. Mniej pieniędzy będzie też na bieżące utrzymanie oraz na inwestycje. Na te ostatnie tak niewielkich środków nie było w budżecie od 10 lat. Podjęta przez Radę Miasta uchwała zakłada bowiem porównywalne wydatki na inwestycje do tych z 2012 roku. Władze miasta zamierzają natomiast finansować wkłady własne do inwestycji z kredytu zaciągniętego w Europejskim Banku Inwestycyjnym. To konieczne, aby nie utracić pozyskanych dotacji oraz znacząco nie wyhamować rozwoju miasta.

Najważniejsze zadań inwestycyjne 2022

Wśród najważniejszych zadań inwestycyjnych zaplanowanych na przyszły rok są przedłużenia ulic Jałowcowej (2 mln zł) oraz Poniatowskiego (1,1 mln zł). Jest również zakończenie inwestycji przy ulicach Powstańców, Hajduckiej  i 3 Maja oraz rozpoczęcie przebudowy ulicy Nowej, oraz ulicy Metalowców. W budżecie zaplanowano również środki (1,2 mln zł) na termomodernizację noclegowni, projekt wodnego placu zabaw przy ulicy Granicznej (200 tys. zł), budowę pełnowymiarowego boiska ze sztuczną murawą na Kresach (2mln zł) oraz hali pneumatycznej, a także utrzymanie obiektów MORiS (1,8 mln zł) oraz termomodernizacja kilku budynków mieszkalnych, którą zrealizuje Zakład Komunalny "PGM Chorzów".

Za uchwałą budżetową głosowało 18 radnych, 7 wstrzymało się od głosu. 

Komentarze (9)    dodaj »

 • Denis

  najważniejsze że radni i Prezedynt otrzymają największą możliwą podwyzkę ! tyle w temacie !

 • Potwór

  Spróbujmy w następnych wyborach dać szansę na rządzenie w samorządzie politykom z innego ugrupowania politycznego, wtedy będzie się możliwość porównania czy będzie lepiej.Moim skromnym zdaniem politycy z PiS to uczciwi i pracowici ludzie na nich można liczyć.

 • Wanda

  W TVP rozdają kartoniki z pieniędzmi. Może PiS przyśle jeden kartonik to powiesimy go sobie na ratuszu jaki to dobrobyt za bydłorządu.

 • No

  Zapomnieli dodać że od kwietnia podwyżka czynszów komunalnych ! Szkoda że włodarze sobie max podwyżka wynagrodzenia a nam tylko zabierają . Tak jakby tylko w urzędach państwowych była pandemia a reszta tylko płać i płacz . Przykre to ....

 • Tadek

  To dlaczego się nie pchasz do władzy tylko klepiesz bzdury w internecie. Podwyżka?? Podwyżka to dopiero będzie jak w styczniu kłamcy z PiS ujawnia swe oblicze. Będziesz tęsknić za komuną bo nie będzie ani wody w kranie ani prądu w gniazdku ani jedzenia w sklepie. Wspomnisz to co napisałem.

 • dark

  A jak będzie inaczej to przeprosisz?

 • Stary Chop

  Pamiętam jak przyszły lata 80. Zaczynało się identycznie. Na końcu ludzi mordowali na ulicach.

 • Lidia

  Co za bzdury tadzio wymyślasz ?! Skąd się urwałeś ? Może na twojej melinie nie będzie już wody bo ci zamarznie a może chciałeś napisać wódy ! A podwyżka czynszu jest faktem i to na wynagrodzenia i utrzymanie całej rzeszy urzedasow w Chorzowie . Szkoda że nie pójdzie na remonty i unowocześnienie domów i mieszkań z pgm

 • Asdfghhjjk

  Święte słowa!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również