Wiadomości z Chorzowa

Chorzów: Był skwer będzie parking? Mieszkańcy protestują a inwestor wytnie 31 drzew

 • Dodano: 2021-09-03 12:15

Na początku czerwca tego roku chorzowska Rada Miasta otrzymała petycję dotyczącą planowanej wycinki około 40 drzew na skwerze u zbiegu ulic Sportowej i Racławickiej w Chorzowie. Po wycince nastąpi likwidacja wspomnianego skweru. Wszystko po to, aby móc zbudować w tym miejscu parking samochodowy.

Wycinka drzew i likwidacja skweru

Jak zaznaczono na profilu Stowarzyszenia Nasz Park, protest podpisało 533 mieszkańców Chorzowa. Sprzeciwiają się wycince, podnosząc proekologiczne argumenty. Przedstawiciele stowarzyszenia zaznaczyli także, że skwer niedawno został sprywatyzowany. 

- Jaki interes zrobiło Miasto, a może nie Miasto? sprzedając budynek ze skwerem za zaledwie mniej niż 40% wartości tj. 4,5 mln, na raty, z których najwyższą, bo 2,3 miliona złotych Miasto otrzyma dopiero w roku 2025? Nie dowiedzieliśmy się co stanęło na przeszkodzie i dlaczego Miasto samo nie podjęło się wyremontowania budynku i pozyskania nowych mieszkań. Oddało natomiast nieruchomość w ręce prywatnej spółki, a w związku z rozłożeniem zapłaty na raty uzyskała ona pomoc publiczną od prezydenta w wysokości 638,1 tys. złotych – czytamy na facebookowym profilu stowarzyszenia.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami petycja została skierowana do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Chorzów. Ta zajęła się sprawą i przygotowany projekt uchwały przekazała radnym.

- W uzasadnieniu do petycji - podmiot wnoszący petycję zaznacza, że zadrzewiony skwer, który planuje się zlikwidować tworzy wyjątkowo przyjazną atmosferę dla spacerów osób starszych i matek z małymi dziećmi – wskazano w uzasadnieniu uchwały Rady Miasta.

Skwer stanowi własność prywatną

Radni wyjaśniają, że skwer znajdujący się u zbiegu ulic Racławickiej i Sportowej stanowi własność prywatną osoby trzeciej. Tym samym nie można uznać go za miejsce publiczne, choć w taki właśnie sposób jest obecnie wykorzystywane. Finalnie, inwestor, czyli firma „Projekt Sportowa” Sp. z o.o., zdecydował o zmniejszeniu skali wycinki. Postanowił, że zamiast 40 drzew, wyciętych zostanie 26 drzew. Jednakże przeniesienie miejsc postojowych spowoduje wycinkę dodatkowych 5 drzew, co w sumie daje już 31 drzew.

- Inwestor planuje zostawić skupisko drzew (formę "parku") od strony intensywnie uczęszczanej drogi (ul. Racławickiej), gdzie znajduje się przystanek komunikacji miejskiej. Ponadto proponuje nasadzenia zastępcze w celu zbilansowania ilości drzew przeznaczonych do wycinki oraz dodatkową liczbę nasadzeń drzew i drugie piętro zieleni (niższy poziom), tj. krzewów – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Drzewa, które miałyby zostać posadzone to m.in. kasztanowiec czerwony, grab pospolity, tulipanowiec amerykański, jarząb szwedzki, leszczyna południowa, głóg ostrogowy czy złotokap Waterera. 

- Są to drzewa równie wartościowe dla środowiska jak te proponowane do wycięcia. W związku z powyższym Rada Miasta Chorzów rozpatruje negatywnie przedmiotową petycję w oparciu o rekomendację Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Chorzów – podkreślili radni.

Zobacz także

Komentarze (11)    dodaj »

 • Chorzowianka

  Mieszkańcy Chorzowa powini zrobić wszystko aby nie dopuścić do wycinki drzew i tak mamy bardzo brudno nie ma zieleni w mieście i okolicznych ulicach tylko zostały brudne chodniki i wypalone trawy bo nie ma drzew aby trawę chronić powinniśmy zrobić wszystko aby zarządcy którzy sprzedawaja ziemię za bezcen nie mieli nic do powiedzenia

 • zakamuflowany

  trza zaczońć protestować i s ketom prrzipnońć sie do stomow!

 • Mikenka

  To się prrzipnij. To nie komuna dziadek. My chcemy żyć i normalnie funkcjonować. Mieć nowoczesne osiedla i parkingi. Bez waszych obsranych gołębi i wiecznego narzekania na wszystko. Nikogo dziś nie obchodzicie. Więc zamknij aparat śląskiego gęgania i pij tanie piwko.

 • Eco

  Będą na parkingu ładowarki do elektryków? Teslę S chcę ładować

 • Kasia

  Niedaleko na Alei Bojowników też miasto wyraziło zgodę i wycięło lipy. Mieszkańcy też napisali petycję. Ale u nas w mieście głosy mieszkańców nic nie znaczą... Smutne to... Zabetonujmy całe miasto...

 • Es

  Niby dlaczego mają się liczyć. To wasz teren?? Nie!! To siedź cicho i żryj 500plus.

 • BrakSłów

  Es ty chamie bez kultury

 • Tereska

  Cham nie cham taka jest prawda. Zacznij żyć człowieku w rzeczywistości. Nie twój teren nie masz nic do gadania.

 • Vibovit

  Nie tylko tam tak robią lub zrobili . Chorzów to już kojarzy się głównie z betonem, kupą aut i drogimi nowymi mieszkaniami . ...

 • chorzowianin

  I bardzo dobrze, parking dla nowych mieszkańców jest potrzebny, a co mieli na Sportowej parkować, czy na Castoramie? Nikt tam nie chodził. Nareszcie ten pusty budynek nie będzie straszył. Brawo. Osoby podpisujące nie wiedziały o co chodzi.

 • Kasia

  Te drzewa to był naturalny ekran od strony Średnicówki i Racławickiej . I kilkadziesiąt lat rosły.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.