Wiadomości z Chorzowa

Ponad 1300 drzew przy Parku Śląskim zostanie uratowanych? SKO uchyliło decyzję o wycince!

  • Dodano: 2019-10-18 12:30, aktualizacja: 2019-10-18 14:48

Czy ponad 1300 drzew rosnących na działce przy Parku Śląskim, należącej do spółki Green Park Silesia, zostanie uratowanych? Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach uchyliło decyzję władz Chorzowa zezwalającą na ich wycinkę i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Według SKO było wiele nieprawidłowości przy przy wydawaniu pozwolenia na wycinkę

Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję władz Chorzowa zezwalającą na wycinkę 1327 drzew na działce przylegającej do Parku Śląsku i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Urząd Miasta Chorzów. Kolegium SKO stwierdziło wiele nieprawidłowości przy wydawaniu zezwolenia na wycinkę. Uznano m.in., że: nie przeprowadzono czynności wyjaśniających celem zbadania kwalifikacji wnioskowanych do usunięcia drzew, nie dokonano  analizy stanu środowiska przyrodniczego w miejscu gdzie rosną drzewa, w nieprawidłowy sposób rozpatrzono obowiązek nasadzeń zastępczych i organ wydający decyzję nie odniósł się do interesu społecznego, biorąc jedynie pod uwagę interes strony.

- Potwierdzamy, że otrzymaliśmy decyzję SKO. Urzędnicy analizują uchybienia proceduralne wskazane przez SKO. Czekamy na uprawomocnienie się decyzji. UM Chorzów nie będzie się od niej odwoływał - poinformował Kamil Nowak, z biura prasowego Urzędu Miasta Chorzów.

Decyzję o wycince drzew zaskarżyło Stowarzyszenie Nasz Park. Jego przedstawiciele są zadowoleni, że w tej sprawie dostrzeżono interes społeczny.

Na miejscu drzew miały stanąć obiekty handlowo- usługowe

Przypomnijmy, że wniosek o wycinkę 1327 drzew, na działce przylegającej do Parku Śląskiego, złożyła spółka Green Park Silesia, która w 2017 roku kupiła ten teren od Skarbu Państwa. Początkowo firma chciała tam wybudować budynki mieszkalne, ale to wymagałoby zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, na co nie zgodziła się Rada Miasta Chorzów. Spółka Green Park Silesia zaplanowała więc, na ternie po byłym Ośrodku Postępu Technicznego, budowę obiektów handlowo- usługowych. Taka inwestycja wymagałaby właśnie wycinki ponad 1300 rosnących tam drzew. 

- Po skrupulatnej weryfikacji wniosku i oględzinach działki stwierdzono, że wniosek nie jest sprzeczny z obowiązującym prawem. Urząd Miasta wobec powyższego nie miał podstaw prawnych ani możliwości do nie wydania pozwolenia będąc de facto notariuszem w tej sprawie. Tym samym 28 czerwca wydana została zgoda. Jednocześnie utrzymano wymóg nasadzeń zastępczych wykonanych przez spółkę w liczbie równej wyciętym drzewom – informowała w lipcu Karolina Skórka, rzecznika prasowa Urzędu Miasta Chorzów.

Przeciwko wycince protestowali społecznicy oraz samorząd województwa śląskiego. Prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala, zaproponował nawet, by województwo odkupiło sporną działkę i włączyło ją do Parku Śląskiego. Oferował na ten cel 1,8 mln złotych, które miasto, jako pośrednik, zarobiło na sprzedaży tego terenu.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.