Reorganizacja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie: Przenosiny centrali MBP i filii nr 9 oraz likwidacja filii nr 1 – to zmiany, jakie szykują się w najbliższym czasie. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta podjęli stosowne uchwały w tej sprawie.
W Chorzowie szykuje się biblioteczna rewolucja. Przypomnijmy, że siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie od 1950 roku znajduje się w kamienicy przy ulicy Sobieskiego 8. Niebawem się to zmieni. Magistrat planuje jej przenosiny do pawilonu przy ul. Ryszki 11b i 17. Dlaczego? Dotychczasowy obiekt wymaga gruntownego remontu.
- Coroczne przeglądy budowlane, elektryczne i przeciwpożarowe wykazują, iż dalsza eksploatacja budynku przez Bibliotekę wymusi wyłączenie instytucji z pracy z uwagi na konieczność przeprowadzenia kompleksowych remontów: instalacji elektrycznej, dachu, stropów, kanalizacji (deszczowej i likwidacja osadnika), piwnic, izolacji budynku, kominów, wymianę kotła grzewczego – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały Rady Miasta.
To jednak nie wszystkie problemy. Jako, że zarówno regały, jak i cały księgozbiór sporo ważą, stropy budynku muszą być solidne, a te w gmachu przy ul. Sobieskiego są drewniane.
- Innym nie mniej ważnym problemem jest brak windy. Wysokie schody uniemożliwiają dostępność osób niepełnosprawnych do pomieszczeń czytelni naukowej, czasopism, internetu czy administracji. Kolejną uciążliwością z tym związaną jest konieczność wnoszenia zakupionego czy pozyskanego w darach księgozbioru na trzecie piętro kamienicy, a następnie jego znoszenie w celu rozdysponowania na filie. Ciężar wnoszonego księgozbioru to ok. 2 tony rocznie. Całokształt mankamentów technicznych i wizerunkowych siedziby centralnej MBP stawia naszą instytucję w pozycji mało atrakcyjnej dla czytelników – wskazuje magistrat.
Aby podnieść standard funkcjonowania biblioteki konieczne jest jej przeniesienie do innego budynku. Wskazano, że możliwe jest prowadzenie działalności MBP w pawilonie znajdującym się w zasobach Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Ryszki 11b i 17.
- Wskazany pawilon (za wyjątkiem części, w której prowadzona jest działalność gastronomiczna) byłby przedłużeniem aktualnie działającej w nim Filii nr 2. Adaptacja pomieszczeń także oparta będzie na niemałych wydatkach, jednak docelowo ich koszt będzie nieporównywalnie niższy od remontu aktualnie zajmowanej kamienicy – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.
Nowy obiekt ma być atrakcyjny dla czytelników i nowoczesny. Zaplanowano połączenie filii nr 2 z Biblioteką Centralną, czytelnią i administracją, a także powiększenie księgozbioru wypożyczalni dla dorosłych, uatrakcyjnienie wypożyczalni dla dzieci.
W planach jest też wiele innych rozwiązań, w tym stworzenie:
- wielofunkcyjnej sali konferencyjnej z przeznaczeniem na spotkania pracowników, szkolenia, warsztaty, spotkania autorskie, koncerty kameralne, turnieje gier planszowych.
- sali multimedialnej z wypożyczalnią audiobooków, wypożyczalnią gier planszowych, możliwością odsłuchu przekonwertowanych kaset, płyt winylowych a także ze stanowiskami komputerowymi.
Likwidacja filii nr 1 i budowa książkomatu
Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Głównej 21 w Chorzowie- Maciejkowicach zostanie zlikwidowana. Jej działalność została zawieszona w połowie 2018 roku z powodu wypowiedzenia umowy najmu pomieszczenia przez Szkołę Podstawową nr 25 w Chorzowie, gdzie ulokowano siedzibę instytucji.
Zgodnie ze statystykami w ostatnim, pełnym roku kalendarzowym, czyli 2017, liczba zarejestrowanych czytelników w filii nr 1 MBP wynosiła 332 osoby, odnotowano 2950 odwiedzin i wypożyczono 3754 książki. Prawidłowość ta utrzymała się także w 2018 roku.
- Biorąc pod uwagę niewielką liczbę czytelników korzystających z usług filii, likwidacja oraz instalacja w jej miejsce książkomatu jest jedynym słusznym rozwiązaniem. Książkomat jest nowoczesnym samoobsługowym urządzeniem, pozwalającym na całodobowe korzystanie z zasobów bibliotecznych. Jest to rozwiązanie innowacyjne, bezpieczne i zapewniające obsługę czytelnika na najwyższym poziomie – czytamy w uzasadnieniu uchwały radnych.
Wspomniany książkomat zostanie zamontowany na tarasie wejściowym do Szkoły Podstawowej nr 25 w Chorzowie.
Przenosiny filii nr 9
Zmieni się także siedziba filii nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie, mieszczącej się obecnie przy ulicy Bolesława Prusa 7. Zgodnie z decyzją radnych zostanie ona przeniesiona do budynku przy ulicy Stefana Batorego 66 w Chorzowie Batorym.
Skąd ta zmiana? Jak się okazuje, w 2018 roku zmienił się właściciel nieruchomości znajdującej się przy ul. Prusa 7, w wyniku czego filia nr 9 MBP została przeniesiona z pomieszczeń znajdujących się na piętrze budynku do pomieszczeń przyziemia na tyłach budynku. Wiąże się to z wieloma niedogodnościami. Między innymi zmniejszyła się powierzchnia użytkowa filii z 241 metrów kwadratowych do 138 metrów kwadratowych. Zmiana lokalizacji wpłynęła też na spadek odwiedzin czytelników.
- Filia stała się mało identyfikowalna przez mieszkańców dzielnicy Batory, pomniejszyła się także ilość odwiedzin i wypożyczeń, zrezygnowano z zajęć z udziałem grup dzieci czy dorosłych – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.
Mając na uwadze powyższe, postanowiono poszukać nowej siedziby. Jak wskazuje magistrat, przy zaangażowaniu Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej dokonano analizy stropów pawilonu przy ul. Stefana Batorego 66 pod kątem utrzymania ciężaru zasobów książkowych, regałów i pozostałego wyposażenia i stworzenia rozwiązań dla dostępności dla osób niepełnosprawnych. Po przeprowadzanych badaniach okazało się, że znajdujące się tam pomieszczenia można zaadaptować na bibliotekę.
Dzięki zmianom łatwy dostęp do biblioteki będą mieli mieszkańcy takich osiedli jak: Kalina, Stare Osiedle, osiedle z ulicy Brzozowej.
- Miejsce jest dobrze skomunikowane i widoczne z zewnątrz. Lokal posiada 200 metrów kwadratowych i poza przeniesieniem dotychczasowej działalności filii stworzy możliwość prowadzenia statutowych działań instytucji pod kątem organizacji lekcji bibliotecznych, zajęć dla grup dzieci czy innych spotkań. Wydzielone pomieszczenie wewnętrzne stworzy też możliwość wynajmu na komercyjne działania okołoliterackie czy językowe. Nie bez znaczenia są też aspekty ekonomiczne. Szacowane przez CHSM koszty utrzymania, będą niższe od dotychczasowych, przy jednocześnie większej powierzchni użytkowej – wskazuje chorzowski magistrat.