Wiadomości z Chorzowa

Mieszkańcy Chorzowa wykręcili na KajTeroz ponad 860 tys. km!

 • Dodano: 2020-10-14 18:30

Dwa lata temu uruchomiono Chorzowski Rower Miejski. Przez ten czas operator systemu odnotował ponad 391 tys. wypożyczeń, a użytkownicy KajTeroz przejechali ponad 860 tys. km. 

Chorzowski Rower Miejski działa od 11 października 2018 roku. Z początku było to tylko 150 zwyczajnych jednośladów i 15 stacji. Od marca 2019 roku jest to już 46 stacji  i 460 rowerów – w tym tandemy, rowery familijne typu cargo, rowery z fotelikami dziecięcymi i rowerki dziecięce. Jak podaje operator KajTeroz do tej pory na chorzowski rowerach miejskich wykręcono ponad 860 tys. km, to tak jakby ich użytkownicy 21 razy okrążyli Ziemię. 

Rowery miejskie w Chorzowie to nie tylko rekreacja

- Popularność rowerów wynika z łatwego dostępu do nich. Niemal na każdym osiedlu w Chorzowie znajduje się stacja KajTeroz. Dzięki temu chorzowianie w wygodny i ekologiczny sposób mogą przemieszczać się po mieście. Widać, że najpopularniejszą stacją jest ta przy rynku – zaraz obok centrum przesiadkowego, parkingów i ścieżek rowerowych. To pokazuje, że rower miejski w Chorzowie to nie tylko rekreacja, ale też zróżnicowanie transportu do pracy, szkoły czy na zakupy -  mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

W tym roku, mimo pandemii koronawirusa i opóźnionego startu KajTeroz, rowery wypożyczono już ponad 108 tys. razy. To pokazuje, że mieszkańcy Chorzowa polubili miejskie jednoślady. 

- Z pewnością są osoby, które wypożyczają rowery tylko do celów rekreacyjnych, ale obserwujemy też, że bardzo wielu chorzowian korzysta z nich regularnie dojeżdżając na przykład do szkoły lub do pracy - mówi Tomasz Wojtkiewicz prezes Nextbike Polska.

Kto korzysta z KajTeroz?

Jak podaje operator KajTeroz największą grupą użytkowników miejskich rowerów w Chorzowie są osoby w wieku 18-25 lat (29 proc.) oraz 30-39 lat (27 proc.). Statystyczny użytkownik najczęściej podróżuje rowerem miejskim między 17.00 a 19.00 (ok. 20% wszystkich wynajmów), a średni czas jednego wypożyczenia wynosi 27 minut i 29 sekund. 

Do tej pory w systemie zarejestrowało się prawie 31 tys. użytkowników, z czego 5,7 tys. w bieżącym sezonie. Najbardziej aktywni tegoroczni użytkownicy systemu mają na swoich kontach: lider – 222 przejazdy, kolejni 205 i 201 wypożyczeń.

Najpopularniejsze stacje wynajmów:

 • Rynek: 6,05%,
 • Park Śląski ZOO: 5,77%,
 • Park Śląski – Pelikany: 5,57%.

Najczęściej pokonywane trasy to przejazdy pomiędzy stacjami:

 • Park Śląski ZOO do Park Śląski – Elka: 5,9 % przejazdów,
 • Park Śląski – Elka do Park Śląski ZOO: 5,8%,
 • Park Śląski ZOO do Park Śląski – Pelikany:5,5 %.

Na jednośladach KajTeroz można swobodnie przemieszczać się pomiędzy pięcioma miastami Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Stacje rowerowe Chorzowskiego Roweru Miejskiego  zostały zintegrowane z katowickim City by bike, Siemianowickim Rowerem Miejskim, Sosnowieckim Rowerem Miejskim i Tyskim Rowerem i pojazdy standardowe można wymieniać między nimi. W tym roku sezon roweru miejskiego w Chorzowie potrwa do końca listopada.
 

Komentarze (5)    dodaj »

 • Robinhut

  Przecież jesteśmy w kraju , gdzie wszystko nam się należy ....za nic nie bierzemy odpowiedzialności ...to idzie od góry

 • Joo

  Ale jak, online?

 • Wanda Sułkowska

  Niestety, są przypadki niszczenia sprzętu, kradzieże... Wedlug umowy UM na wszystko zapłaci, straty muszą być wyrównane. Szkoda, że chorzowska SM i Policja nie odbywa pieszych patroli. Z okien samochodów mało widać.

 • biker

  Zlikwidować te darmowe 15 minut! Bierze to patola, bo za darmo i niszczy!

 • Wanda

  Bardzo słusznie. Mieszkam w Maciejkowicach, tu stanowisko z rowerami jest niepełne, sprzęt jest kradziony. Szkoda, że szkola i dom nie wychowują skutecznie....

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również