Wiadomości z Chorzowa

Mieszkańcy ulicy Kościuszki mają dość hałasu z budowy? Poprosili o pomoc radnego

  • Dodano: 2021-10-04 10:00

Prace budowlane przy Kościuszki 83 prowadzone są całą dobę? Na generowany w ten sposób hałas skarżą się mieszkańcy ulicy. W sprawie do władz miasta interweniował radny Jacek Nowak.

Szkodliwy dla jakości życia, a także i snu hałas generowany przez prace budowlane przy Kościuszki 83 drażni od dłuższego czasu mieszkańców. Jego uciążliwość jest tym większa, że budowa trwa również w nocy, zakłócając odpoczynek chorzowianom. Mieszkańcy powiedzieli dość i postanowili zwrócić się o pomoc do radnego Jacka Nowaka. Interwencja do władz Chorzowa była natychmiastowa.

Z relacji mieszkańców pobliskich domów prace budowlane prowadzone są praktycznie non stop, również w godzinach nocnych. Prace trwają do godziny 4 nad ranem, następnie rozpoczynają się od godziny 6.00. Na budowie wykorzystywany jest sprzęt mechaniczny, który generuje hałas oraz wibracje. Powoduje to notoryczne zakłócanie ciszy nocnej – wyjaśnia radny na bazie informacji przekazanych przez mieszkańców.

Okazuje się również, że prowadzone prace generują zapylenie, a przy tym nie prowadzi się usuwania brudu z samochodów wyjeżdżających z terenu budowy, co powoduje zanieczyszczanie chodnika i drogi. Ta sytuacja znacząco pogarsza komfort życia mieszkańców.

Budowa na Kościuszki 83 zakłóca spokój mieszkańców? UM odpowiada

Sprawa prac budowlanych prowadzonych przez firmę JW. Construction na Kościuszki 83 jest na tyle poważna, że władze Chorzowa zdecydowały się skierować problem do służb porządkowych, w tym policji i straży miejskiej, a także do Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w celu rozeznania i podjęcia stosownych działań.

Chorzowska Komenda Policji otrzymała od 4 do 10 września łącznie pięć zgłoszeń zakłócania spokoju w tym rejonie miasta, a każde wezwanie zakończyło się interwencją policjantów.

Z ustaleń straży miejskiej poczynionych z kierownikiem budowy wynika, że sporadyczne działania realizowane w godzinach nocnych wynikały z technologicznych wymogów związanych z prowadzonymi pracami budowlanymi, w tym z tzw. zacieraniem betonu. Od 13 września nie odnotowano już żadnych incydentów związanych z zakłócaniem spokoju na skutek prowadzenia głośnych prac budowlanych – informuje zastępca prezydenta Chorzowa, Marcin Michalik.

MZUiM Chorzów, po stwierdzeniu nieprawidłowości w utrzymaniu czystości jezdni i miejsc postojowych przy ul. Kościuszki oraz Krakowskiej zwrócił się do firmy PORR S.A., generalnego wykonawcy robót budowlanych domów wielorodzinnych przy ul. Kościuszki 83-89 z wnioskiem o oczyszczenie infrastruktury drogowej przyległej do wspominanej budowy.

Wykonawca robót zobowiązał się do oczyszczania kół pojazdów opuszczających teren budowy, a także ręcznego oraz maszynowego oczyszczania nawierzchni jezdni oraz miejsc postojowych przyległych do budowy, co zostało potwierdzone przez pracowników MZUiM podczas prowadzonych czynności kontrolnych – wyjaśnia Marcin Michalik.

Władze Chorzowa przypominają, aby wszelkie przypadki zakłócania ładu i porządku publicznego niezwłocznie zgłaszać służbom porządkowym.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również