Wiadomości z Chorzowa

Motocyklisto, rowerzysto - bądź bezpieczny na drodze

 • Dodano: 2020-08-18 06:15, aktualizacja: 2020-08-18 06:27

Jednoślady zyskują coraz większą popularność. Motocykl i rower to nie tylko codzienny środek transportu, którym można poruszać się do pracy lub na zajęcia - ale jest to również świetny sposób na spędzenie wolnego czasu.

Weekendowe wycieczki, wyjazdy poza miasto połączone ze zwiedzaniem są dużą atrakcją dla podróżujących i mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń.

Należy jednak pamiętać, że niezależnie w jakim celu korzystamy z roweru czy motocykla, to poruszając się tymi pojazdami, należymy do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Od 1 stycznia do 31 lipca br. w 1226 wypadkach z udziałem motocyklistów śmierć poniosło 150 osób, a 1105 zostało rannych*. W stosunku do tego samego okresu roku 2019 - odnotowano mniej wypadków o 343, zabitych o 18, rannych o 330. Jednakże statystyki z ostatnich tygodni wskazują, że niemal każdego dnia dochodzi do groźnego zdarzenia z udziałem motocyklisty.

Do około 50% wypadków, w których poszkodowani są motocykliści lub ich pasażerowie, przyczyniają się inni użytkownicy dróg, szczególnie kierujący samochodami osobowymi. W znacznej mierze wypadki te powstają z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu.

Natomiast najczęstszymi przyczynami wypadków spowodowanych przez motocyklistów są:

 • nadmierna prędkość,
 • nieprawidłowe wyprzedzanie,
 • niezachowanie bezpiecznej odległości,
 • nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu.

Kolejną grupą niechronionych uczestników ruchu są rowerzyści. Od początku roku do 31 lipca br. uczestniczyli oni w 2075 wypadkach, w których zginęło 127 osób, a 1891 zostało rannych*. W stosunku do tego samego okresu roku 2019 - odnotowano mniej wypadków o 334, liczba rannych spadła o 297, jednak wzrosła liczba zabitych o 4.

Podobnie jak w przypadku motocyklistów do większości zdarzeń z udziałem rowerzystów dochodzi głównie z winy kierujących samochodami osobowymi, przede wszystkim z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowego wyprzedzania.

Najczęstszymi przyczynami wypadków powodowanych przez rowerzystów są:

 • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu,
 • nieprawidłowe wykonywanie manewru skrętu.

Kierujący pojazdem musi mieć świadomość, że odpowiada za swoje życie, jak również za życie i zdrowie innych. Lekkomyślność, brawura i ryzykowne zachowania mogą prowadzić do tragedii.

Przestrzeganie przepisów prawa, życzliwość w stosunku do innych, brak agresji mają wpływ na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Należy również pamiętać o obserwacji drogi oraz jej otoczenia. Taka postawa dotyczy wszystkich uczestników ruchu drogowego.
 

*Dane wstępne na dzień 10.08.2020 r.

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

 • Normalni rowerzyści

  Po tym jak w moje dziecko wjechał rowerowy pajac w parku śląskim aż raduje się dusza gdy słyszę że któryś z tych pajaców miał wypadek. Im szybciej zginiecie tym lepiej. Tego wam życzę. Powolnej śmierci.

  • Normalni rowerzyści
   2020-08-18 08:41
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • . .

  Karma wraca

 • Pieszy

  Takie wypadki w Parku Śląskim się często zdarzają (większość nie jest zgłaszana albo sprawcy uciekają) trzeba nagrywać tych idiotów na rowerach i zgłaszać na policję. Oczywiście nie można wszystkich wrzucać do jednego worka, są rowerzyści kulturalni, cywilizowani którzy przestrzegają przepisów (trzymają się prawej strony) ludzie którzy po prostu rekreacyjnie jeżdżą po parku. Moim zdaniem najgorsi są ci "zawodowcy" w kaskach w stroju jak na Tour de Pologne a w głowach niestety sieczka.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.