Wiadomości z Chorzowa

Muzeum Hutnictwa na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego

  • Dodano: 2023-01-05 14:15

Otwarte ponad rok temu Muzeum Hutnictwa stało się oficjalnie częścią Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Dołączy tym samym do Szybu Prezydent.

21 grudnia 2022 roku Zarząd Województwa Śląskiego wydał decyzję o włączeniu Muzeum Hutnictwa w Chorzowie do puli obiektów na Szlaku Zabytków Techniki. Otwarta pod koniec listopada 2021 roku placówka jest drugim obiektem z Chorzowa, który znalazł się w tym gronie – wcześniej trafił tam Szyb Prezydent z Kompleksem Sztygarka.

Do Szlaku Zabytków Techniki włączono również Stację Biblioteka w Rudzie Śląskiej Chebziu – grono obiektów liczy w tej chwili 42. Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego to tematyczny szlak turystyczny. Obejmuje obiekty związane z dziedzictwem przemysłowym. Obecnie tworzą go miejsca związane z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, włókiennictwem, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym.

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie na Szlaku Zabytków Techniki

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zostało oficjalnie otwarte pod koniec listopada 2021 roku. Najstarsza część budynku, w którym funkcjonuje Muzeum Hutnictwa zbudowana została w 1895 roku – to dawna elektrownia Huty „Królewskiej”, która w latach 1898-1911 zapewniała zasilanie miastu Królewska Huta. Po przejęciu dostaw prądu dla miasta przez elektrownię w Chorzowie budynek zachował funkcję dostarczając zasilanie hucie.

Najważniejszym punktem placówki muzealnej jest wystawa stała „Królestwo Żelaza”. Na miejscu można zobaczyć potężne i robiące wrażenie maszyny hutnicze, w tym zespół walcowniczy z 1874 roku, a także młot mostowy i parowo-powietrzny.

Tytuł wystawy stałej – „Królestwo Żelaza” jest nawiązaniem do Huty „Królewskiej”. To dawna nazwa zakładu, jak i miejscowości – Królewska Huta. Odnosi się do potencjału huty oraz rozwijającego się wokół niego miasta. Jest też znakomitym świadectwem roli jaką pełniła w rewolucji przemysłowej – opowiadają o wystawie władze muzeum.

W „Strefie pracy” o działalności huty i trybie pracy hutników opowiadają byli pracownicy i pracownicy hut z Górnego Śląska, głównie poprzez wspomnienia zawarte w filmach, będących główną osią narracji wystawy. W Muzeum Hutnictwa zatrudnieni są przewodnicy-byli hutnicy, którzy opowiadają o tym, jak wyglądają tajniki hutniczego fachu.

Muzeum trafiło na Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego jeszcze zanim zostało otwarte. W ubiegłym roku ośrodek doczekał się licznych nagród i wyróżnień, w tym m.in. w konkursie Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2021, za wystawę „Królestwo Żelaza” czy w konkursie Zabytek Zadbany 2022. W 26. edycji konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku Muzeum Hutnictwa zdobyło główną nagrodę w kategorii „Obiekty zabytkowe”. Znalazło się również w gronie laureatów ostatniej edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również