Wiadomości z Chorzowa

Muzeum Hutnictwa organizuje FLORIANFEST. Impreza na cześć patrona Chorzowa już 7 maja

  • Dodano: 2022-04-29 13:45

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie wraca do zapomnianej tradycji i stawia na FLORIANFEST. Wydarzenie na cześć patrona miasta i rodzinne święto hutnicze już 7 maja w Chorzowie.

Z okazji Dnia Hutnika i obchodów patrona Miasta Chorzowa, czyli św. Floriana Muzeum Hutnictwa postanowiło wrócić do nieco zapomnianych tradycji i zorganizować radosne, rodzinne święto hutnicze, niegdyś zwane FLORIANFEST.

7 maja 2022 roku w Muzeum Hutnictwa szykuje się moc atrakcji. Instytucja postanowiła nawiązać do tradycji i tak, jak ma to miejsce w każdym z hutniczych miast również w Chorzowie 4 maja świętuje się pracę ludzi ognia. Święty Florian jest patronem miasta od 1993 roku, a Urząd Miasta z Muzeum Hutnictwa postanowili przywrócić tradycje związane z obchodami dnia patrona.

Specjalnie na tę okoliczność bilety na zwiedzanie wystawy stałej „KRÓLESTWO ŻELAZA” w cenie 1 zł. Każda osoba o imieniu Florian od 4 do 7 maja otrzyma bezpłatną wejściówkę na zwiedzanie wystawy stałej „KRÓLESTWO ŻELAZA” – informuje dyrekcja Muzeum Hutnictwa.

W sobotę 7 maja w godzinach od 10.00 do 18.00 możliwe będzie zwiedzanie wystawy stałej „KRÓLESTWO ŻELAZA” za symboliczną złotówkę – bilety do nabycia online i w kasie Muzeum.

FLORIANFEST już 7 maja w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

W godzinach 10.00, 12.00, 14.30 i 16.30 będzie można wziąć udział w projekcie SZYCHTA Z HUTNIKIEM, czyli opowieści o hucie przedstawiane przez byłych hutników na wystawie stałej.

Od 11.00 do 17.00 będą odbywać się warsztaty kowalstwa artystycznego dla dorosłych oraz rodzin z dziećmi WYKUJ TO Z SIEBIE! Zajęcia poprowadzi Janusz Sawicz przed wejściem do Muzeum Hutnictwa

W tym samym czasie w sali Jamesa Watta będą miały miejsce warsztaty kreatywne dla dzieci w wieku 4-10 lat pod nazwą O WSZYSTKICH SYMBOLACH HUTNICZYCH – hutnicza strefa warsztatowa (konieczna rezerwacja).

O 12.00, 14.00 i 16.00 na dzieciaki w wieku od 4 do 10 lat czeka HUTNIK SUPERBOHATER, czyli o wszystkich supermocach ludzi ze stali. W tym samym czasie będą miały miejsce WSZYSTKIE OBLICZA ŚW. FLORIANA (dla dzieci w wieku 6-12 lat).

W godzinach 12.30, 14.30 i 16.30 zaplanowano za to atrakcję HUTNIK WYNALAZCA, czyli o tym, co siedzi w głowach małych odkrywców.

O 16.00 rozpoczną się za to warsztaty rodzinne AKADEMIA MAŁEGO HUTNIKA, czyli o tym jak zostać hutnikiem/hutniczką w sali Henry’ego Bessemera, prowadzone przez prof. Jacka Pieprzycę (konieczna rezerwacja/sugerowany wiek dzieci: 6-12 lat) |

W ramach warsztatów płatnych o 12.30 i 14.30 odbędzie się POLOWA DRUKARNIA HUTNICZA, czyli rodzinne warsztaty tworzenia własnych toreb hutniczych (sala Henry’ego Bessemera, bilety w cenie 15 zł/os. do nabycia online i w kasie Muzeum).

O 16.00 rozpocznie się koncert FAJRUJEMY FLORIANA! KONCERT BRASS BANDU GRYFNIOKI i będzie miał on formę ruchomą!

Muzeum Hutnictwa zapewniło również szereg wydarzeń i atrakcji w ramach inicjatywy RADOŚNIK. Ogród hutniczy. Uroczysta inauguracja jego działania zaplanowana została na 12.00 na terenie przy makiecie Huty.

  • 12.00-18.00 - SADZIMY POD FACHOWYM OKIEM! Rodzinne sadzenie roślin w ogrodzie hutniczym

Prowadzenie: mgr inż. Marzena Janikowska (Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach)/teren zewnętrzny Muzeum, przy makiecie huty (do wyczerpania roślin/doniczek)

  • 12.00-17.00 (co godzinę) - ROŚLINNE EKG – warsztaty badawcze z użyciem aparatury pomiarowej dla dzieci/plenerowe warsztaty w Radośniku

Prowadzenie: dr Michał Ludynia, mgr Ewa Szwajczak (Uniwersytet Śląski w Katowicach)

  • ROŚLINNE LABORATORIUM – strefa warsztatowa/sala Jamesa Watta - zajęcia mocno praktyczne (konieczna rezerwacja) – warsztaty w budynku
  • 12.00-17.00 (co godzinę) - PŁOMIENNE BŁYSKOTKI – warsztaty tworzenia biżuterii z materiałów ekologicznych/prowadzenie: Katarzyna Pokuta – warsztaty w budynku
  • 12.00-17.00 (co godzinę) - CZY ROŚLINY SĄ ZIELONE? warsztaty laboratoryjne dla dzieci/prowadzenie: dr hab. Edyta Sierka, prof. UŚ (Uniwersytet Śląski w Katowicach) – warsztaty w budynku
  • 12.00-17.00 (co godzinę) - ŻEBY ZJEŚĆ TRZEBA SOBIE ZASADZIĆąŚ – warsztaty o tajnikach roślin uprawnych/prowadzenie: mgr inż. Magdalena Biela (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach) – warsztaty w budynku
  • 12.00/14.00/16.00 - SPACER BOTANICZNY W SINĄ DAL MARSZ! Spacer na terenie po Hucie Kościuszko - start: Radośnik. Ogród Hutniczy (niezbędne wygodne, stabilne obuwie/konieczna rezerwacja)

Prowadzenie: dr Teresa Nowak (Uniwersytet Śląski w Katowicach), mecenas projektu: Arcelor Mittal Poland, partnerzy projektu:  Re Alloys Sp. z o.o., Uniwersytet Śląski w Katowicach, Zespół Szkół Budowlanych im. K.K. Baczyńskiego w Chorzowie

7 maja odbędą się również spacery tematyczne poza terenem Muzeum, a także gra terenowa

  • 11.00, 13.00 i 16.00 – ZMAPUJ HUTĘ! spacery po terenach byłej Huty Kościuszko/start: teren zewnętrzny Muzeum, przy makiecie huty (konieczna rezerwacja)
  • 12.30/13.30/14.30/15.30/16.30 - Z SĄSIEDZKĄ WIZYTĄ W KUŹNI – zwiedzanie MINEC Sp. z o.o. Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych/start: brama oddzielająca Muzeum od Minecu (zaczynamy na terenie Muzeum) – potrzebne wygodne, stabilne obuwie (konieczna rezerwacja/liczba miejsc ograniczona)
  • 12.00-15.00 – gra terenowa U ŹRÓDEŁ KRÓLEWSKIEJ HUTY – rodzinna gra terenowa
  • start: Radośnik Hutniczy Ogród/realizacja: Lufcik na Korbkę

Bilety w cenie 5 zł do nabycia online i w kasie Muzeum. Obowiązkowe wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przesłanie go na adres info@muzeumhutnictwa.pl oraz zapoznanie się z Regulaminem Gry Terenowej. Potrzebne będzie wygodne, stabilne obuwie, a rezerwacja jest konieczna.

Szczegółowe informacje na stronie internetowej Muzeum Hutnictwa. Na wybrane wydarzenia konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pod numerem telefonu 32 704 96 31 w godzinach pracy Muzeum.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również