Wiadomości z Chorzowa

Nie żyje Pituś – ostatni pawian płaszczowy w chorzowskim ZOO

  • Dodano: 2022-09-27 12:15

To wielka strata dla Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Placówka podzieliła się smutną wiadomością o śmierci ostatniego pawiana płaszczowego ze stada – Pitusia. Zwierzę dożyło 26 lat.

Przeszedł za tęczowy most

Pituś odszedł 15 września, lecz ZOO postanowiło podzielić się tą informacją ponad tydzień później. Pawian urodził się w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym 13 marca 1996 roku i całe swoje życie mieszkał w chorzowskiej placówce. W ostatnim czasie był ostatnim pawianem w śląskim ZOO. Wiosną tego roku Pitusia przeniesiono do mniejszej, bardziej komfortowej woliery, aby zapewnić mu więcej ciszy i spokoju. 

Śląski Ogród Zoologiczny oznajmił, że odejście Pitusia spowodowało tymczasowe zakończenie hodowli pawianów płaszczowych w placówce.

Pawian płaszczowy – charakterystyka

Pawiany płaszczowe występują m.in. w południowo-zachodniej Arabii Saudyjskiej, zachodnim Jemenie, północno-wschodnim Sudanie i północnej Somalii. Żyją na sawannach, terenach półpustynnych i skalistych. Pawiany żyją w stadach, żywią się głównie roślinami, a dietę uzupełniają owadami, jaszczurkami i małymi ssakami. W niewoli potrafią dożyć od 25 do 30 lat.

Komentarze (2)    dodaj »

  • RiP

    Cześć Jego pamięci :(

  • Fanatyk Zwierząt

    Pomnik powinni mu postawić. Bo był mądrzejszy jak społeczeństwo familoka i bramy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również