Wiadomości z Chorzowa

Niesamowicie odkrycie sprzed 102 lat. Odnaleziono dokument o powstaniu Ruchu Chorzów

  • Dodano: 2022-03-31 20:30

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie odkryło, że jest w posiadaniu oryginału dokumentu dotyczącego założenia Ruchu Chorzów. To pismo Polskiego Komisariatu Plebiscytowego do Teofila Paczyńskiego. Zapisano w nim cel stworzenia „Niebieskich”.

Dla nas to sensacja! Mamy uznawany za zaginiony jeden z dokumentów, którego konsekwencją było powstanie klubu „Ruch" Hajduki Wielkie! Dokładnie 102 lata temu, 30 marca 1920 roku Sekcja Sportowa Polskiego Komisariatu Plebiscytowego skierowała do Teofila Paczyńskiego, pismo z zaproszeniem do siedziby Sekcji, dla uzyskania wsparcia związanego z planami utworzenia klubu sportowego, późniejszego „Ruchu" Hajduki Wielkie – wyjaśniają władze Muzeum Hutnictwa.

Miesiąc wcześniej – 22 lutego 1920 roku w bytomskim hotelu Lomnitz, który był siedzibą Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, odbyło się spotkanie tzw. mężów zaufania powstających polskich klubów sportowych. Uczestniczył w nich przedstawiciel Wielkich Hajduk, Bernard Skop. 29 marca, Teofil Paczyński skierował do sekcji sportowej Komisariatu pismo z prośbą o wsparcie finansowe dla nowo powstającego klubu.

W Muzeum Hutnictwa odnaleziono ważne dla powstania Ruchu Chorzów pismo!

102 lata temu nadana została odpowiedź z zaproszeniem do siedziby sekcji, by odebrać wnioskowane wsparcie. Dokładnie ten dokument udało się odnaleźć pracownikom Muzeum Hutnictwa. Po tym, jak kopia pisma pojawiła się w klubowej monografii w 1970 roku, oryginał uznawany był za zaginiony.

Pracownicy Muzeum Hutnictwa przekonują, że na ten bezcenny dokument, dotąd uznawany za niezachowany, udało się natrafić w trakcie ewidencjonowania jednego z niezwykle obszernych przekazów obiektów dla placówki.

Planowana konserwacja pozwoli zachować go dla przyszłych pokoleń i powinna sprawić, że będziemy mogli zaprezentować go miastu i sportowemu światu – deklaruje Muzeum Hutnictwa.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również