Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Niezależny Chorzów walczy o tereny po MTK. Petycja do wiceministra energii

  • Dodano: 2019-03-22 07:00, aktualizacja: 2019-03-22 08:38

Niezależny Chorzów wciąż walczy o zablokowanie budowy osiedla mieszkaniowego na terenach po MTK. Ze stowarzyszeniami broniącymi Parku Śląskiego wysłali petycję w tej sprawie do wiceministra energii.

Afery o parcelację Parku Śląskiego i budowę osiedla mieszkaniowego na terenach po MTK, w tym wycięcia ponad 1200 drzew ciąg dalszy (o apelu wystosowanym do prezydenta Chorzowa pisaliśmy kilka dni temu). Łącznie 6 lokalnych stowarzyszeń działających na rzecz „zielonych płuc Śląska” stworzyło wspólnie petycję, w której apelują do wiceministra energii, Grzegorza Tobiszowskiego o zablokowanie działań dewelopera i działania na poziomie ustawy. Mogłoby to wpłynąć na współpracę UM Chorzów i inwestora na działkach w okolicy ul. Targowej. 

W piśmie czytamy:

Występujemy o podjęcie działań mających na celu uratowanie historycznych terenów Parku Śląskiego (obecnie terenów po byłym Ośrodku Postępu Technicznego/Międzynarodowych Targach Katowickich przy ul. Targowej w Chorzowie) przed przyrodniczą dewastacją i zabezpieczenie Parku Śląskiego, jako najważniejszego w regionie terenu rekreacyjnego, przed przyszłymi próbami jego zabudowy pod cele mieszkaniowe.

Prosimy o procedowanie przez Pana do szybszej ścieżki legislacyjnej w ramach prac sejmowych projektu „Ustawy o zmianie ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących” [...]. Celem projektu jest zapewnienie, że nie będzie lokalizować się inwestycji mieszkaniowych lub inwestycji towarzyszących na terenie Parku Śląskiego oraz pasie nieruchomości z nim graniczących o szerokości 250 metrów. 

Jak pokazuje doświadczenie, ze względu na ogromną atrakcyjność tych terenów, różnego typu próby parcelacji parku pojawiają się i na pewno będą pojawiać w przyszłości. Ustawowa ochrona jest najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia integralności terenów parkowych dla przyszłych pokoleń. 

Członkowie Niezależnego Chorzowa wystąpili z prośbą o pomoc do Ministerstwa Energii nie tylko w swoim imieniu. Pod apelem podpisały się stowarzyszenia NASZ PARK, Ratujmy Park Śląski, Stowarzyszenie Przyjaciół Parku Śląskiego, Nasz Chorzów i Stowarzyszenie śląskie. Reprezentują „ mieszkańców regionu, którzy blisko 11 tys. podpisów wyrazili sprzeciw wobec planów zabudowy”.

Działki [ąŚ] zostały wykupione od Skarbu Państwa przez deweloperów – spółki Atal i Green Park Silesia. Nieustannie podejmowane są przez nich działania, mające skłonić Radę Miasta Chorzów do wydania zgody na postawienie na tych terenach budynków mieszkalnych. Pomysł ten budzi ogromne protesty mieszkańców, jednak istnieje duża obawa, że naciski deweloperów odniosą ostatecznie skutek - przekonują aktywiści.

Niezależny Chorzów zwraca także uwagę na znaczenie terenów zielonych i lasów w przyjętej podczas szczytu COP24 Deklaracji Ministerialnej „Lasy dla klimatu”. 

Wycięcie z okolic Parku ponad 1200 drzewa, by zbudować cokolwiek, stanowiłoby gwałt na przyrodzie i ludziach zamieszkujących przyległe tereny. Działka planowanych inwestycji jest silnie zadrzewiona, graniczy ze strefą leśną Parku Śląskiego [ąŚ] Ze względu na swoje powiązania z biosystemem Parku Śląskiego nigdy nie powinna być przeznaczana na żadne intensywne inwestycje. Ulica Bytkowska w tym miejscu stanowi naturalną i historyczną granicę PŚ – przypominają twórcy petycji.

Pełna treść tekstu jest dostępna na Facebooku Stowarzyszenia Niezależny Chorzów.

 

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • derty

    Ile powstało domów w Siemianowicach w tej okolicy ile w Katowicach (Pan Uszok), a Chorzów nie może bo ma być parkiem dla mieszkańców sąsiednich miast

  • Romuald Potepa

    Brawo radni! Ciekawe skąd mają deweloperzy tyle pieniędzy, chyba nie z ciezkij pracy. Polska, to jest królestwo korupcji! W naszym kraju wszystko jest skopiowane z Ameryki, oprócz płacenia czekami,dlatego, te przekręty prawne są możliwe. Legalne bezprawie.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.