Wiadomości z Chorzowa

Nowa Fala coraz bliżej. Park Śląski ogłosił przetarg na budowę kąpieliska

  • Dodano: 2022-01-30 16:30

Entuzjaści kultowego kąpieliska w Parku Śląskim maja powody do radości. Park Śląski właśnie ogłosił przetarg na budowę basenu. Powstanie w dawnej lokalizacji.

Na powrót kultowego kąpieliska, na które przez dekady ściągały tłumy z Katowic, Chorzowa, Siemianowic i wielu innych miast aglomeracji musieliśmy czekać wiele lat. Fala w Parku Śląskim została ostatecznie zamknięta w 2015 roku, ale już wówczas lata swojej świetności i największej popularności miała dawno za sobą. Jednak wiele osób czeka z utęsknieniem na Falę nie tylko ze względu na miłe wspomnienia, ale i unikatową lokalizację basenu.

Przez lata po zamknięciu Fali deliberowano na temat możliwej budowy zespołu basenów w zupełnie innym miejscu Parku Śląskiego – mowa o terenach po dawnym ogrodnictwie przy ul. Siemianowickiej. Dwa lata temu zapadła jednak decyzja o tym, by kultowa Fala wróciła w zupełnie nowej odsłonie, ale w oryginalnej lokalizacji.

Jedna z największych inwestycji w historii Parku Śląskiego wkroczyła w kolejny etap. Zarząd Zielonych Płuc Śląska ogłosił właśnie przetarg na budowę Nowej Fali. Legendarne kąpielisko, na które przyjeżdżały rodziny z całej aglomeracji, zyska drugie życie! Zadanie zostanie realizowane w ramach unijnego programu Jessica – informuje Park Śląski.

Projekt budowlany nowego kąpieliska został już opracowany i przyjęty, a radni podczas sesji Rady Miasta Chorzów zdecydowali o zmianie MPZP dla terenu dawnego basenu. Dzięki temu władze Parku Śląskiego mogły złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Dokument się uprawomocnił, co daje zielone światło na rozpisanie przetargu na budowę nowej Fali.

Nowa Fala w Parku Śląskim. Pojawił się przetarg na budowę kąpieliska

Skoro Fala to musi pojawić się basen ze sztucznymi falami, ale to nie wszystko. Władze Parku Śląskiego zapewniają, że Nowa Fala będzie wypełniona mnóstwem atrakcjami.

Dla najmłodszych dzieciaków przygotowano dwa wodne place zabaw. Nie zabraknie tryskających gejzerów, armatek, fontann i zamku na wodzie z niewielkimi zjeżdżalniami. Nieco starsi swoją energię wyładują na tzw. mokrej bańce. Nadmuchiwana poduszka wznosząca się na kilka metrów zakończona fontanną stanie się wyjątkową i oryginalną atrakcją. Spragnieni zabawy na zjeżdżalniach będą mieli pole do popisu. Kompleks zawierać będzie aż pięć ślizgawek – otwartych i zamkniętych, z czego najdłuższa będzie miała 100 metrów! – informuje rzecznik Parku Śląskiego, Dagmara Piskorz.

Miejscami zabawy i rekreacji staną się basen z falą, dzika rzeka, wodny gejzer, wodny taras oraz niecka z biczami wodnymi. Lustro wody ma na zmodernizowanym kąpielisku wynieść łącznie aż 3500 metrów kwadratowych. Fani opalania też znajdą coś dla siebie na plaży z leżakami. Obiekt zyska mały amfiteatr.

Nowa Fala nie będzie jednak skierowana wyłącznie do celów rekreacyjnych czy rozrywkowych, ale korzystać z niej będą mogli również miłośnicy wyczynowego pływania. Z myślą o nich pojawią się trzy tory, po 25 metrów długości każdy. Wielbiciele dawnego kształtu Fali się ucieszą -  zachowana zostanie kultowa wieża do skoków z dwoma poziomami - 3 i 5 metrów, jednak będzie unowocześniona i odświeżona.

Falę będą mogły odwiedzić tysiące osób!

Na nowej Fali pojawi się też strefa gastronomiczna, a także nowe kasy, przebieralnie, mała architekturę oraz zadaszenie w celu stworzenia cienia dla gości czekających na wejście na kąpielisko. Fala będzie mogła pomieścić ponad 2 tysiące odwiedzających naraz.

Ogłoszenie przetargu poprzedzone było bardzo intensywnymi pracami administracyjnymi. Na podstawie koncepcji opracowano projekt budowlany. Zgodnie z ogłoszonym przetargiem wykonawca na realizację zadania będzie miał 420 dni od momentu podpisania umowy – informuje Park Śląski.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również