Wiadomości z Chorzowa

Nowe inwestycje w Parku Śląskim. Zobaczcie nowy projekt kąpieliska "Fala"

  • Dodano: 2020-10-08 10:15

14 mln zł to wartość trzech projektów, które zostaną zrealizowane w Parku Śląskim. O szczegółach inwestycji i projekcie kąpieliska "Fala" mówił podczas konferencji prasowej w siedzibie Parku Śląskiego marszałek Jakub Chełstowski i prezes parku, Agnieszka Bożek.

Projekt kąpieliska "Fala"

Wczoraj w Parku Śląskim odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono przyszłe inwestycje. W spotkaniu uczestniczyli marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski i prezes Parku Śląskiego Agnieszka Bożek. Głównym punktem konferencji prasowej w Parku Śląskim było właśnie przedstawienie koncepcji modernizacji legendarnego kąpieliska "Fala".

- Prace związane z modernizacją Parku Śląskiego nabierają tempa. Od początku uważam, że kąpielisko "Fala" musi wrócić tam, gdzie jego historyczne miejsce, to będzie służyło wszystkim, którzy odwiedzają park. To będzie wyjątkowa przestrzeń rekreacyjna w sercu Śląska, nowoczesny i przyjazny rodzinom obiekt. Zarząd Województwa cały czas pracuje nad tym, żeby sfinansować kolejne duże inwestycje w Parku Śląskim – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

"Fala" ma odzyskać swój dawny blask. Każdy znajdzie coś dla siebie, będzie m.in. duży basen, zjeżdżalnie dla dzieci i wodny plac zabaw. Szacunkową wartość prac określono na poziomie 50-60 mln zł. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 2023 roku. Zadanie jest na etapie przygotowania dokumentacji.


Nowe inwestycje w Parku Śląskim

W trakcie spotkania prezes Parku Śląskiego omówiła szczegóły kolejnych przedsięwzięć, które zostaną zrealizowane w parku. Małe Kręgi Taneczne i Duży Krąg Taneczny przejdą gruntowny remont, zostaną zmodernizowane i przystosowane do nowych funkcji. Zmieni się otoczenie hali wystaw Kapelusz. W parku pojawią się też nowe ławki, stoły i infrastruktura parkowa.

"Kompleksowy remont i renowacja z konserwacją dwóch Małych Kręgów Tanecznych oraz Dużego Kręgu Tanecznego w Parku Śląskim" to projekt o wartości 11 mln zł. Termin realizacji projektu to koniec grudnia 2021 roku.

Remont "Małych Kręgów Tanecznych" i "Dużego Kręgu Tanecznego" wraz z instalacją oświetleniową i nagłośnieniową ma na celu przywrócenie walorów użytkowych tych miejsc i dostosowanie ich do obecnych wymogów. Projekt przewiduje kompleksową renowację elementów istniejących takich jak altany, postumenty, figury, schody, ławki, figury. Przewiduje rekonstrukcję z kamienia posadzek kręgów, likwidację nawierzchni asfaltowych i ułożenie nowych - kamiennych, a także zastąpienie płyt betonowych płytami z piaskowca. Zakłada się też montaż latarń, ławek na murkach i w alei prowadzącej do kręgu tanecznego na podstawie archiwalnej dokumentacji. Projektant przewidział wykonanie nowych masztów oświetleniowych z naświetlaczami, iluminacji altany muzycznej i grup rzeźbiarskich, przedstawiających tańczące postaci. W planach jest też kompleksowa pielęgnacja zieleni. Obiekty zostaną przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Zmieni się również otoczenie hali wystaw "Kapelusz". W pierwszym etapie prace obejmą wykonanie dokumentacji projektowej dla obszaru pomiędzy pawilonem "Bratek" a halą wystaw "Kapelusz". Całkowita wartość umowy to 2,3 mln zł. Prace mają zakończyć się w maju 2021 roku. Zadanie realizowane będzie w formule "zaprojektuj i wybuduj". W drugim etapie wykonane zostaną roboty budowlane i nasadzenia roślinne.

W ramach trzeciej umowy planowana jest dostawa i montaż mebli parkowych na terenie parku. Wartość umowy to prawie 950 tys. zł. W pierwszym etapie to ponad 400 tys. zł, które zostaną wykorzystane na zakup 155 ławek, 26 leżanek, stołu piknikowego z ławkami, stołu szachowego z krzesłami i stu koszy na śmieci.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.