Wiadomości z Chorzowa

Nowe mieszkania na Klimzowcu? Radni rozpatrzą wniosek o przekształcenie dawnej piekarni

  • Dodano: 2022-12-14 12:15

W Chorzowie są szanse na kolejną inwestycję mieszkaniową. Deweloper złożył wniosek o ustalenie lokalizacji wielorodzinnego budynku na ul. Gałeczki. Dawniej w tym miejscu funkcjonowała piekarnia Gigant. Co na to miejscy radni?

Mowa o budowie inwestycji mieszkaniowej przy ul. ks. Jana Gałeczki 59 w pobliżu ronda Klimzowiec. Przez lata funkcjonowała w tym miejscu piekarnia Gigant. Według MPZP, część działek na tej ulicy przeznaczona jest na produkcję i usługi. Jeden z deweloperów zdecydował się na złożenie wniosku do chorzowskiego Urzędu Miasta o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej w ramach tzw. „lex deweloper”. Na inwestycję mieszkaniową musi zgodzić się Rada Miasta Chorzów. Czy tak się stanie?

80 mieszkań na Klimzowcu? Deweloper złożył wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji

Zgodnie z wnioskiem złożonym przez dewelopera na ul. ks. Gałeczki ma powstać budynek mieszkalny o sześciu kondygnacjach z garażem i częścią handlowo- usługową. W bloku ma znaleźć się od 25 do 80 mieszkań, których łączna powierzchnia wyniesie od 1800 do 4000 metrów kwadratowych. Na działalność handlową i usługową przeznaczonych zostanie 20 procent powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych.

Teren objęty planowaną inwestycją stanowi nieruchomość o powierzchni 3265 metrów kwadratowych i jest wykorzystywany pod funkcje związane z usługami i produkcją. Na działce istnieją garaże przeznaczone są do wyburzenia, a także przeznaczona do przebudowy część budynku „Społem”.

Lokalizacja inwestycji mieszkaniowej na przedmiotowym terenie stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowania na zabudowę mieszkaniową na terenie miasta Chorzów. Inwestycja stanowi kontynuację dla istniejącej przy ul. ks. Jana Gałeczki zabudowy mieszkaniowej – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Jak przekonują urzędnicy, planowana inwestycja jest zgodna z obowiązującym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Chorzów.

Radni poprą wniosek dewelopera na inwestycję mieszkaniową przy ul. Gałeczki?

Radni miejscy podczas czwartkowej sesji Rady Miasta będą głosować nad dwoma projektami uchwał – za przyjęciem inwestycji i w sprawie odmowy jej lokalizacji – zgodnie z procedurą wymaganą ustawą z dnia 5 lipca 2018 roku o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących.

Wiele instytucji z negatywnymi opiniami o możliwej inwestycji mieszkaniowej

Trzeba jednak zaznaczyć, że na etapie opiniowania ewentualnej inwestycji Wydział Usług Komunalnych i Ekologii wyraził się negatywnie, przypominając, że na wskazanym terenie występuje hałas przekraczający dopuszczalny poziom dla zabudowy mieszkaniowej, a także duże zanieczyszczenie powietrza spalinami. Wydział Geodezji stwierdził, że występuje kolizja inwestycji mieszkaniowej z istniejącymi sieciami – gazową podziemną, ciepłowniczą, energetyczną podziemną i naziemną, kanalizacyjną i wodociągową podziemną, a także podziemną telekomunikacyjną.

Uwagi ma również Miejska Komisja Architektoniczno-Urbanistyczna, przekonując, że koncepcja architektoniczno-urbanistyczna w części architektonicznej nie spełnia warunków technicznych dotyczących pomieszczeń mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych. Chodzi m.in. o projekt budynku w formie korytarzowej (hotelowej), co sprawia, że duża część mieszkań od północnej strony byłaby pozbawiona możliwości oświetlania światłem słonecznym. Komisja negatywnie wyraziła się również w sprawie projektowania pomieszczeń mieszkalnych na planie trójkąta jako niefunkcjonalnych i trudnych do zagospodarowania.

Problemem jest również to, że część mieszkań pozbawiona jest komórek lokatorskich, a wskaźnik miejsc postojowych nie jest zgodny ze standardami urbanistycznymi w tej części miasta i bliskością do centrum – należy bowiem zapewnić minimum 1,5 miejsca postojowego na mieszkanie.

Negatywnie zaopiniowała projekt inwestycji również Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach z uwagi na brak informacji o zewnętrznym zaopatrzeniu w wodę do celów przeciwpożarowych, a także nieprawidłowości w zakresie doprowadzenia drogi pożarowej do budynku.  

Czy miejscy radni poprą wniosek dewelopera? Tego dowiemy się w czwartek 15 grudnia 2022 r. – wówczas odbędzie się ostatnia w tym roku sesja Rady Miasta Chorzowa.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Ech

    Hałas i zanieczyszczenie?! To dlaczego na katowickiej mieszkają ludzie?! Co za brednie. Cały Chorzów to halas i zanieczyszczenia !

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również