Wiadomości z Chorzowa

„Oczami naszych pradziadków”. Skansen organizuje konkurs literacko-etnograficzny

  • Dodano: 2022-10-26 13:00

Historia i zwyczaje regionu w interpretacji jego najmłodszych mieszkańców. Chorzowski skansen zaprasza dzieci i młodzież do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Literacko-etnograficznym pn. „Oczami naszych pradziadków”.

Odwołująca się nie tylko do indywidualnej, ale i zbiorowej pamięci mieszkańców regionu wyjątkowa akcja zachęca uczestników do rozmów z najbliższymi o tradycjach górniczych i obyczajach typowych dla domu rodzinnego.

Chcemy zainspirować młode pokolenie do aktywnego słuchania tego, co mają do powiedzenia o życiu ich przodkowie. Praca, którą poświecą na  zebranie materiałów i porządkowanie wspomnień, z pewnością uświadomi dzieciom jak ważna jest Pamięć – przekonują pracownicy Muzeum „ Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie.

„Oczami naszych pradziadków”. Skansen organizuje specjalny konkurs

Opowiadania mogą stać się swoistym mostem, który połączy historie dziadków, rodziców ze współczesnym światem, gdzie obraz przemysłowego Śląska w wielu domach staje się bardzo odległy. To najlepsza i być może ostatnia okazja by pojęcie „żywej historii” nabrało realnego wymiaru. Działania te stanowią jeden z elementów projektu realizowanego z dofinansowaniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Publikacja dzieła depozytariusza niematerialnego dziedzictwa kulturowego: Tu się wszysko zaczło” –  przekonuje Paulina Cius-Górska, p.o. dyrektora Muzeum „ Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

Jak przygotować pracę konkursową? Porozmawiać z kimś z Bliskich o pracy i zwyczajach górniczych bądź wydarzeniach związanych z Twoim domem rodzinnym, kamienicą, blokiem, osiedlem, miastem lub wsią i ich okolicami, a także poprosić o wspomnienia w tym zakresie.

Spisz je, dbając o szczegóły i wierne oddanie opisywanych zwyczajów czy wydarzeń. Dodaj miejsce i czas rozgrywających się wydarzeń lub rejon i okres, w którym kultywowane były przytaczane zwyczaje – radzą pracownicy chorzowskiego skansenu.

Praca konkursowa, która powinna liczyć od 400 do maksymalnie 800 słów musi trafić do muzeum do 14 listopada 2022 roku. Można przesłać ją pocztą (list polecony) na adres: Muzeum „ Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” ul. Parkowa 25 41-500 Chorzów z dopiskiem „Oczami naszych pradziadków” lub przynieść osobiście do chorzowskiego skansenu.

Honorowy patronat nad konkursem objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. Na autorów nagrodzonych i wyróżnionych prac czekają dyplomy, nagrody rzeczowe oraz książki.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również