Wiadomości z Chorzowa

Od Stadt Konigshutte do Królewskiej Huty - premiera najnowszej książki o Chorzowie

  • Dodano: 2020-09-08 08:00, aktualizacja: 2020-09-07 15:58

Najnowszy, trzeci tom monografii obejmuje lata 1868–1922 i zatytułowany został "Od Stadt Konigshutte do Królewskiej Huty (1868–1922)".

Jego autorzy omawiają zarówno historię Królewskiej Huty jak i miejscowości, które na przestrzeni lat wchodziły w jej obręb

Książka jest nie tylko syntezą dotychczasowej wiedzy na temat dziejów dzisiejszego Chorzowa, ale także w wielu miejscach udaną próbą jej poszerzenia. W książce pojawia się wiele niepublikowanych lub bardzo rzadkich zdjęć, a także wykonanych specjalnie na potrzeby tego wydawnictwa. Opracowując ten nadzwyczaj interesujący okres historii Chorzowa, podjęto kwestie polityczne, samorządowe, narodowościowe, wyznaniowe, ekonomiczne i gospodarcze, nie zapomniano o edukacji, obyczajowości, prasie, architekturze i sztuce.

Wszystko układa się w polifoniczną opowieść o mieście, które narodziło się z huty i dzięki hucie, a w omawianym okresie dynamicznie się rozwijało i o jego mieszkańcach, którzy kształtowali wówczas na wielu poziomach swoją tożsamość. Redaktorami naukowymi tomu są: Rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. dr hab. Marek Masnyk, dr Jacek Kurek oraz mgr Przemysław Nadolski reprezentujący Muzeum w Chorzowie.

Od 8 września książkę można zakupić w Muzeum w Chorzowie (ul. Powstańców 25).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również