Wiadomości z Chorzowa

Odśnieżanie dróg i chodników w Chorzowie. Kto za to odpowiada?

  • Dodano: 2022-12-20 13:15

Jak co roku, zima zaskoczyła nie tylko kierowców, ale również pieszych. Intensywne opady śniegu i minusowe temperatury sprawiły, że na drogach i chodnikach zrobiło się niebezpiecznie. Niektórzy mieszkańcy skarżą się, że okolica, w której mieszkają, nie jest należycie odśnieżona. Jaki podmiot odpowiada za utrzymywanie porządku na drogach i chodnikach zimą? Z pewnością nie jeden!

Piękna zima

Miłośnicy mroźnej, białej zimy mają powody do radości – od początku grudnia mamy do czynienia z intensywnymi opadami śniegu oraz ujemnymi temperaturami. Kierowcy są jednak mniej zadowoleni – warunki na drogach pozostawiają wiele do życzenia, szczególnie gdy jezdnia nie jest odśnieżona. W wielu śląskich miastach w pierwsze dni po opadach nie wszystkie drogi były odśnieżane – czy tak było również w Chorzowie?

Ciężkie warunki

Mieszkańcy niektórych chorzowskich osiedli, m.in. na Chorzowie II skarżą się, że drogi, a także osiedlowe parkingi nie zostały odśnieżone. Podobnie jest z chodnikami. Podobne głosy słychać także z innych dzielnic – Chorzowa Starego czy Chorzowa Batorego. Mieszkańcy pytają – kto za to odpowiada i dlaczego nie wywiązuje się ze swoich obowiązków? Jak tłumaczy Tomasz Breguła z Urzędu Miasta Chorzów, odśnieżaniem miasta nie zajmuje się jedna firma.

- Usługę utrzymania chorzowskich ulic, na zlecenie MZUiM wykonują w okresie zimowym podmioty zewnętrzne, wyłonione w drodze przetargu. Obecnie jest to konsorcjum dwóch firm - PTS ALBA i ZUKTZ J. Wieczorek. Odpowiadają one z odśnieżanie miejskich dróg oraz miejsc postojowych wchodzących w skład Strefy Płatnego Parkowania. Za odśnieżanie chodników przed prywatnymi posesjami odpowiedzialny jest właściciel lub zarządca nieruchomości. Chodniki miejskie odśnieżane są przez zewnętrzne firmy. 

Rzecznik podkreśla, że urząd zatrudnia wiele zewnętrznych firm – wszystko zależy od lokalizacji.


Jak wygląda sytuacja na waszych osiedlach? Czy drogi i chodniki są odśnieżone? Dajcie znać w komentarzach!

Komentarze (3)    dodaj »

  • Małgosia

    W pierwszej kolejności to gmina ma obowiązek wywiązywać się ze swoich obowiązków :) To mieszkańcy dają pieniądze gminie, nie na odwrót. Gmina ma obowiązek nadzorować porządek. Dobrze jest to opisane tutaj: https://serwisy.gazetaprawna.pl/nieruchomosci/artykuly/8613418,odsniezanie-chodnika-snieg-obowiazki-wlasciciela-samorzad-kary.html

  • Fur Deutschland

    Wiadomo nie od dziś że odpowiada za to Tusk

  • Joanna

    Co z tego ze odpowiedzialnych za odśnieżanie jest wiele podmiotów jak Urzad Miasta nie ma nad tym kontroli. Porażka!!!!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również