Marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski, zorganizował okrągły stół w sprawie Parku Śląskiego. Na spotkanie zaprosił m.in. samorządowców i społeczników – efektów tych rozmów, jak na razie, brak.
Marszałek chce powstrzymać deweloperów
Marszałek województwa śląskiego chce współpracować z gminami, które graniczą z Parkiem Śląskim, po to by powstrzymać deweloperów, którzy w jego sąsiedztwie chcą budować nowe osiedla mieszkaniowe. Zdaniem marszałka konieczne są też działania, które zapobiegną niszczeniu parku i „okrajaniu” go z terenów zielonych.
- Wymiar ekologiczny jest bardzo ważnym czynnikiem postrzegania parku i traktowania go jako zielonych płuc Śląska. Naszym samorządowym zadaniem jest wypracowanie wspólnych rekomendacji na rzecz ochrony i przyszłości Parku Śląskiego. Będziemy dążyli do stworzenia deklaracji, która będzie integrowała samorządy wokół Parku Śląskiego – mówił marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski.
Władze województwa podkreślają, że gminy które graniczą z parkiem mają duży wpływ na to co się dzieje w ich przestrzeni urbanistycznej. Dodają, że w Katowicach, Chorzowie czy Siemianowicach Śląskich jest wiele terenów, na których można budować bez szkody dla parku.
Apel o ochronę Parku Śląskiego
Wcześniej sejmik województwa śląskiego, na ostatniej sesji, przyjął apel dotyczący wspólnych działań na rzecz ochrony Parku Śląskiego.
- Z uwagi na wyjątkową rolę Parku powinien on być przedmiotem szczególnej ochrony, co uwzględniać muszą wszystkie podmioty i instytucje publiczne z terenu województwa. Szczególna rola przypada w tym zakresie jednostkom samorządu terytorialnego, na terenie których położony jest Park Śląski oraz sąsiadującym samorządom – napisano w apelu.
Ponad 200 mln złotych na rewitalizację parku
Na rewitalizację Parku Śląskiego przyznano unijne dofinansowanie – to 226 mln złotych inicjatywy finansowej Jessica. Marszałek Jakub Chełstowski przyznał, że to niewystarczające środki. Podkreślił, że park, jako spółka, musi bilansować przychody i koszty. Dlatego zarząd województwa śląskiego będzie szukał dodatkowych środków dla parku w budżecie.
Jednak do tej pory nowe rządu w Parku Śląskim przyniosły jedynie kilka afer i skandali. Po przejęciu sejmiku województwa przez Prawo i Sprawiedliwość na prezesa parku powołano Krzysztofa Opałkę. Został on szybko odwołany po ogłoszeniu przez spółkę przetargu na luksusową limuzynę. Wcześniej, pod zarzutem płatnej protekcji, zatrzymano Marka P., który odpowiadał właśnie za rewitalizację parku. Został on zatrudniony w spółce przez Krzysztofa Opałkę.