Wiadomości z Chorzowa

Ostrzegamy przed oszustwem związanym z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp

  • Dodano: 2021-05-06 08:15, aktualizacja: 2021-05-06 06:28

Od kilku miesięcy ostrzegamy przed oszustwem związanym z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp. Okazuje się, że są jeszcze osoby, które nie słyszały o tej metodzie kradzieży pieniędzy.

W ciągu ostatniego weekendu, kolejne osoby zawiadomiły chorzowskich policjantów o kradzieży pieniędzy z kont bankowych. Wszyscy pokrzywdzeni dane autoryzujące do wykonania przelewów przekazali oszustom, wpisując je w podesłanym mu przez „kupującego” linku.

Apelujemy o rozwagę i ostrożność

Od pewnego czasu oszuści, w celu wyłudzenia danych autoryzacyjnych do transakcji bankowych, posługują się platformą OLX oraz komunikatorem WhatsApp. Wielokrotnie już informowaliśmy o tej metodzie. Przypominamy i przestrzegamy na przykładzie kolejnych przypadków z naszego miasta.

Na czym to oszustwo polega?

  • Cyberprzestępcy kontaktują się ze sprzedającym przez komunikator WhatsApp.

  • Sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony udającej witrynę OLX, pozwalającą na finalizację transakcji.

  • Oszuści zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu strony dane swojej karty, rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia.

Schemat oszustwa zawsze wygląda podobnie.
Na platformie OLX ktoś sprzedaje – dajmy na to – sukienkę. Kontaktuje się osoba „zainteresowana”, a robi to za pośrednictwem komunikatora WhatsApp. Następuje normalna w takich sytuacjach rozmowa, dopytywanie o szczegóły towaru, negocjacja ceny. W końcu „zainteresowany” wysyła link, rzekomo prowadzący do strony umożliwiającej realizację płatności, i to właśnie jest rdzeń podstępu. Jeśli wypełniamy zawarte tam rubryki, przekazujemy dane umożliwiające na władanie naszym kontem bankowym, które przejmuje je grupa przestępcza, przelewając z niego różne sumy, sięgające nawet kilku tysięcy złotych.

Tak było w przypadku trzech pokrzywdzonych z Rudy Śląskiej z których kont przestępcy dokonali przelewu w sumie 7600 złotych.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i niekorzystanie z linków, które przychodzą w wiadomościach. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku.

Pojawiają się już w Polsce kolejne warianty oszustw. Przestępcy podszywają się pod pocztę, firmy kurierskie czy nawet Policję i „oferują pomoc” w zwrocie utraconych pieniędzy tym użytkownikom, którzy zostali oszukani. W wiadomościach informują, że otrzymali wiadomość z banku, po czym przesyłają link... do fałszywej strony, wyłudzającej dane do karty płatniczej.

Chcesz sprzedać coś na OLX? – zapoznaj się z przestrogami zamieszczonymi na blogu tej platformy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.