Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Pierwszy spacer Nambi i Hope po nowym wybiegu

  • Dodano: 2019-03-19 11:45

Nosorożce w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym mogą już w pełni cieszyć się nowym domem. Na początku marca, Hope i Nambi, po raz pierwszy wyszły na zewnętrzny wybieg.

Nowy obiekt jest zlokalizowany w miejscu wybiegów zajmowanych do niedawna przez bydło szkockie oraz gwanako. Jego konstrukcja jest żelbetowa z elewacją drewnianą. Dla zwiedzających została utworzona rampa widokowa. Powierzchnia użytkowa budynku to 425 metrów kwadratowych. W środku jest pięć boksów. Jeden duży ekspozycyjny i cztery mniejsze, zapewniające bezpieczeństwo przy sprzątaniu i karmieniu zwierząt.

Aktualnie w śląskim zoo znajdują się trzy nosorożce: Zulus i Hope, a także Namibi, która trafiła do chorzowskiego ogrodu w 2017 roku. To gatunek zagrożony wyginięciem. Na świecie, w ogrodach zoologicznych, żyje tylko około sześciuset osobników.

W nowym pawilonie zwierzęta mają do dyspozycji zdecydowanie więcej miejsca. Spełnia on również konieczne normy bezpieczeństwa dla osób, które opiekują się nosorożcami. Na początku marca po raz pierwszy wyszły na zewnętrzny wybieg.

Hope, Nambi i Zulus to nosorożce białe południowe, których na wolności pozostało około 21 000 osobników. Nosorożce należą obecnie do najbardziej zagrożonych zwierząt na świecie. Pomimo starań i obowiązujących przepisów, w środowisku naturalnym nie udaje się zatrzymać kłusownictwa, co prowadzi do stopniowego zanikania kolejnych populacji tych ssaków.

Nosorożce to, jak wiadomo, jedne z największych lądowych zwierząt świata. Zalicza się je do ssaków nieparzystokopytnych, ponieważ ich kończyny zakończone są 3 palcami okrytymi rogowymi kopytami.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.