Wiadomości z Chorzowa

Pingwiny są już w Chorzowie! Kiedy będzie je można zobaczyć?

  • Dodano: 2020-02-18 06:00, aktualizacja: 2020-02-18 07:45

Po 43 latach nieobecności do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego wróciły pingwiny. Nieloty zdążyły się już zadomowić w Chorzowie, a odwiedzającym śląskie ZOO zaprezentują się w marcu. 

Pingwiny nadal się aklimatyzują w Chorzowie

Pingwiny są już w Chorzowie od trzech tygodni, ale wcześniej nie podawano te informacji do publicznej wiadomości, by zapewnić zwierzętom spokój podczas aklimatyzacji (o przybyciu pingwinów jeszcze w styczniu pisaliśmy TUTAJ).

- Wieczorem 28 stycznia do Chorzowa dotarł transport pierwszej grupy pingwinów Humboldta. 11 ptaków (4 samice i 7 samców) przywieziono z Ogrodu Zoologicznego w Koszycach. Ptaki dobrze zniosły blisko 5-godzinną podróż. Obecnie aklimatyzują się do nowego miejsca i poznają opiekunów. Na razie nie można ich jeszcze zobaczyć. Pingwiny na wybieg zewnętrzny zostaną wypuszczone jak tylko ustabilizują się warunki atmosferyczne w zakresie dodatnich temperatur otoczenia w dzień i w nocy – informuje śląskie ZOO.

Pingwiny ze słowackich Koszyc to dopiero część nielotów, które zamieszkają w Chorzowie. Planowane są jeszcze dwa transporty z innych ogrodów, ale ich termin na razie nie jest znany. 

Pingwiny, które zamieszkały w Chorzowie to zagrożony gatunek

Chorzowskie nieloty to pingwiny Humboldta, nazywane również pingwinami peruwiańskimi,w naturze występują na wybrzeżach Peru i Chile. Ich naturalnym środowiskiem są morskie wybrzeża w rejonie oddziaływania zimnego prądu morskiego, zwanego Prądem Humboldta, któremu zawdzięczają swoją nazwę.

- Są to średniej wielkości ptaki, osiągające 56–70 cm długości ciała i wagę około 3.6-5.9 kg. Gatunek ten zagrożony jest wyginięciem. Obecnie liczebność ich populacji szacuje się na około 32 000 osobników – podaje chorzowskie ZOO.

Budowa nowego obiektu dla pingwinów została zakończona w listopadzie 2019 r. Obiekt powstał na dotychczasowym wybiegu nosorożców, w sąsiedztwie budynku małpiarni. Zwiedzający będą mogli obserwować pingwiny na wybiegu zewnętrznym, pośród skał i zakamarków. Możliwa będzie również obserwacja ptaków pod wodą dzięki umożliwiającej to konstrukcji basenu.

Ostatnio pingwiny można było oglądać w Chorzowie w 1977 roku

Pierwsze pingwiny trafiły do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w 1963 r. Były to trzy pingwiny Humboldta, które przypłynęły do Polski z Holandii na pokładzie PZM "Świetlik". 

- Nieloty szybko zyskały sympatię zwiedzających i stały się ich ulubieńcami - co rok odwiedzało je około 1 milion osób. W archiwach przetrwało bardzo niewiele informacji dotyczących obecności tego gatunku w kolekcji ogrodu – przypomina Śląski Ogród Zoologiczny.

Z zachowanych danych wynika, że pingwiny oglądać można było w śląskim zoo do października 1977 roku.

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Sylwia

    No nareszcie cos nowego bedzie mozna zobaczyc

  • Joo

    Uwolnić pingwiny!!!!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.