Wiadomości z Chorzowa

PKW zarejestrowała 88 komitetów wyborczych

  • Dodano: 2019-08-27 13:30

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 88 komitetów wyborczych, które będą mogły wystawić kandydatów w październikowych wyborach parlamentarnych.

Wśród zarejestrowanych komitetów można znaleźć ciekawe nazwy

Termin składania zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego minął wczoraj. Wśród zarejestrowanych przez PKW komitetów przeważają komitety wyborców – jest ich 57. Zarejestrowano też 30 komitetów partii politycznych i jeden komitet koalicyjny. Swoje komitety zgłosiły oczywiście najważniejsze siły polityczne w kraju, czyli Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska, Lewica czy Polskie Stronnictwo Ludowe razem z Kukiz,15. Jest jednak sporo komitetów, które mają zamiar zgłaszać tylko jednego kandydata na senatora oraz komitetów o dosyć ciekawych nazwach, takich jak: KW Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów, KW Partia Kierowców, KW Piast – Jedność Myśli Europejskich Narodów lub KW Związku Słowiańskiego. Pełną listę zarejestrowanych komitetów można znaleźć na stronie PKW oraz w galerii poniżej.

Listy kandydatów można zgłaszać do 3 września

Od momentu zarejestrowania komitetu wyborczego może on rozpocząć zbieranie podpisów pod listami kandydatów. Lista kandydatów na posłów powinna być poparta podpisami co najmniej 5 tysięcy wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym. Komitet wyborczy, który zgłosił listy kandydatów w co najmniej w połowie okręgów wyborczych dalsze listy może zgłaszać bez podpisów. Zgłoszenie kandydata na senatora powinno być poparte podpisami co najmniej 2 tysiącami wyborców. Listy kandydatów na posłów i kandydatury na senatorów komitety mogą zgłaszać do północy 3 września.


Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Na czteroletnią kadencję wybranych zostanie 460 posłów i 100 senatorów.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również