Wiadomości z Chorzowa

PKW zarejestrowała aż 19 komitetów wyborczych. Zgłoszenia do 26 sierpnia

  • Dodano: 2019-08-14 16:15

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała już 19 komitetów wyborczych. Wśród nich m.in. KW PiS i KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL ZIELONI. SLD, Wiosna i Partia Razem chciały startować jako KW Lewica, ale ostatecznie nowy skrót zgłoszony w zawiadomieniu to KW Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Komitety zgłaszają partie, koalicje i wyborcy

Jako pierwsze zarejestrowane zostały cztery komitety partyjne: KW Zgoda, KW Konfederacja Wolność i Niepodległość, KW Odpowiedzialności oraz KW PiS. Komisja zarejestrowała także koalicyjny komitet KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL ZIELONI oraz komitet wyborców KWW Koalicja Bezpartyjni Samorządowcy. Kolejne to: KW Akcja Zawiedzionych Emerytów i Rencistów, KW II Rzeczpospolita, KW Normalny Kraj, KW PSL, KW Prawica, KW Samoobrona, KW Ślonzoki Razem, KW Unia Polityki Realnej, KW Wolni i Solidarni, KW Związku Słowiańskiego, KWW Bezpartyjni Polacy, KWW Mniejszość Niemiecka i KWW Rafała Komarewicza.

Problem z nazwą komitetu lewicy

Politycy SLD, Wiosny i Partii Razem chcieli startować z komitetu pod nazwą Lewica, którego bazę stanowiłyby struktury SLD. Wprowadzono też zmianę w statucie partii, zgodnie z którą słowo „Lewica” miała się stać oficjalnym skrótem Sojuszu Lewicy Demokratycznej i zgłoszono to do sądu, ale o odrzucenie tej zmiany wniósł lider ugrupowania Polska Lewica. Zgodnie z kodeksem wyborczym nazwa komitetu partii musi zawierać nazwę tej partii lub jej skrót. Komitet zgłoszono jako KW Lewica, ale PKW wezwała komitet do usunięcia wad zawiadomienia zgodnie z wpisem do ewidencji partii politycznych. Komitet lewicy uczynił to dziś i nowy skrót to KW Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Zgłoszenia komitetów będą przyjmowane do 26 sierpnia

PKW przyjmuje zgłoszenia o utworzeniu komitetu wyborczego do 26 sierpnia. Mogą je tworzyć partie polityczne, koalicje i wyborcy. Od momentu zarejestrowania komitetu może on rozpocząć zbieranie podpisów pod listami kandydatów. Lista kandydatów na posłów powinna być poparta podpisami co najmniej 5 tys. wyborców z danego okręgu wyborczego. Komitet wyborczy, który zgłosi listy kandydatów w co najmniej połowie okręgów wyborczych, dalsze listy może zgłaszać bez podpisów. Zgłoszenie kandydata na senatora powinno być poparte podpisami co najmniej 2 tys. wyborców.

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Na czteroletnią kadencję wybranych zostanie 460 posłów i 100 senatorów. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również