Wiadomości z Chorzowa

Planetarium w budowie. Tak rodzi się prawdziwa "gwiazda" Parku Śląskiego

  • Dodano: 2020-03-27 07:00, aktualizacja: 2020-03-26 07:15

Na terenie Planetarium Śląskiego trwają intensywne prace remontowe. Odwiedziliśmy to miejsce, aby sprawdzić postęp robót. Trzeba przyznać, że inwestycja robi wrażenie. 

Goście Planetarium, którzy tak jak my, znają ten budynek jak własną kieszeń, mogliby zobaczyć, że obecnie nie przypomina dawnego obserwatorium. W trakcie naszej ostatniej wizyty widzieliśmy rzeczy, które wcześniej pozostawały dla nas niewidoczne. Na przykład fundamenty Planetarium. Zostały niemal całkowicie odsłonięte. Ciemna linia oznaczająca dawny poziom gruntu jest teraz ponad naszymi głowami. Część Planetarium otaczają wpuszczone głęboko w ziemię betonowe pale (na głębokość kilkunastu metrów), które niedługo będą stabilizować cały, zabytkowy budynek w czasie pogłębiania wykopu.

Nowe sale ekspozycyjne znajdą się pod ziemią. Choć wykopy pod fundamenty nowego budynku są zrealizowane w połowie, już teraz z poziomu tarasu widokowego widać skalę tych robót. Jest naprawdę imponująca. W nowym budynku oprócz astronomii będą prezentowane także zagadnienia związane z sejsmologią i meteorologią. Znajdzie się także miejsce na pracownie i sale konferencyjne.

Panorama Katowic i Chorzowa jak na dłoni

Z tarasu spoglądamy jeszcze na miejsce, gdzie widnieje ogromna dziura, z której wkrótce wyrośnie wieża widokowa. Podobnie jak charakterystyczna sylwetka Planetarium stanie się ona stałym elementem krajobrazu. Dzięki niej będzie można wznieść się ponad linię drzew Parku Śląskiego i zobaczyć panoramę Katowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa.

Idziemy okrągłym korytarzem budynku administracyjnego, mijając kolejne pomieszczenia. W niektórych postawiono już nowe ścianki działowe. Nowy układ pokoi będzie zupełnie inny od tego, który obowiązywał w Planetarium przez ponad sześć dekad.

Główna sala Planetarium - bez parkietu, aparatury projekcyjnej i foteli to miejsce wygląda na nieco mniejsze. Ma zupełnie inną akustykę. Choć po przebudowie parkiet powróci, ta część Planetarium Śląskiego zmieni się na zawsze. W zabytkowym budynku Planetarium zostanie zmodernizowana główna sala projekcyjna, wymienione zostaną fotele, ekran, system dźwiękowy oraz projekcyjny.

Projektor Zeissa, który był wykorzystywany przez ponad 62 lata, zostanie wyeksponowany w nowym budynku. Jego miejsce zajmie hybrydowy system projekcji. Gwiazdy będą prezentowane za pomocą analogowego projektora, natomiast dzięki systemowi cyfrowych rzutników pracujących w rozdzielczości 8K będzie można wyświetlać dowolne ruchome obrazy na sferycznym ekranie.

W bezpośrednim sąsiedztwie budynku będzie zlokalizowana stała ekspozycja zewnętrzna „Eppur si muove”, prezentująca różne aspekty ruchu obrotowego.

Eksponaty interaktywne będą innowacyjne i niespotykane w innych parkach nauki. Na przykład w specjalnych pokojach klimatycznych będzie można na własnej skórze sprawdzić, jak wilgotność powietrza wpływa na to, jak odczuwamy temperaturę.

Prezentowana będzie także kilkumetrowa kolumna pogodowa, w której będzie można w krótkim czasie wytworzyć mgłę, tornado, chmurę oraz opad deszczu lub śniegu. W nowym Parku Nauki zamontowany zostanie symulator pozwalający przeżyć wirtualny lot w kosmos.


W ramach realizacji projektu zakupiono także mobilne planetarium, dzięki któremu możliwa jest prezentacja niektórych seansów poza główną salą, a także testowanie nowych produkcji, przygotowywanych przez zespół Planetarium Śląskiego.

Koniec prac w przyszłym roku

Roboty budowlane w zakresie modernizacji i rozbudowy obiektu Planetarium Śląskiego rozpoczęły się w marcu 2019 roku. Wykonawcą inwestycji jest firma Budimex.

Ciekawostką jest to, że na głównym budynku zamontowano nowe płyty dolomitowe, które zgodnie z życzeniem konserwatora zabytków, pochodzą z Libiąża. - Jest to ten sam kamień, z którego wykonana była stara elewacja – wyjaśnia Stefan Janta, wicedyrektor Planetarium Śląskiego. – W odróżnieniu od starego, nie jest kładziony na zaprawie, tylko na kotwach. Między ścianą a płytą położono wełnę mineralną, aby budynek stał się bardziej energooszczędny – dodaje.

Przypomnijmy też, że nowa część obiektu będzie połączona ze starą podziemnymi korytarzami. Dziedziniec stanie się w przyszłości halą, na dachu której odtworzony ma zostać zegar słoneczny.

Po zakończeniu robót budowlanych i wyposażeniu obiektu w urządzenia specjalistyczne Planetarium wzbogaci się o nowy budynek o powierzchni ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Większa jego część będzie się mieścić właśnie pod ziemią. Osoby odwiedzające Planetarium, będą zwiedzały ekspozycję w niewielkich grupach wzdłuż logicznie skonstruowanych ścieżek tematycznych w towarzystwie opiekuna – przewodnika.

Przed budowlańcami jeszcze wiele pracy. Ale widzimy już, że na naszych oczach powstaje obiekt, który będzie wizytówką Parku Śląskiego. Planetarium – Śląski Park Nauki stanie się jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu i przyciągnie rzesze ludzi ciekawych otaczającego nas świata. Planowany termin zakończenia prac to sierpień 2021 roku.

Komentarze (4)    dodaj »

  • lllll

    https://mojchorzow.pl/i,planetarium-w-budowie-tak-rodzi-sie-prawdziwa-gwiazda-parku-slaskiego,100,910382.html#https://mojchorzow.pl/i,planetarium-w-budowie-tak-rodzi-sie-prawdziwa-gwiazda-parku-slaskiego,100,910382.html#

  • Artur

    Przeciez jest zakaz spacerow po parku ;)

  • Daniel

    Super

  • Tur

    Trzymam kciuki za powodzenie, nie mogę się doczekać.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również