Wiadomości z Chorzowa

Po 15 latach herbaciarnia Pai Mu Tan kończy działalność. Kultowe miejsce znika z Chorzowa

 • Dodano: 2022-01-18 15:45

Wyjątkowe miejsce na mapie Chorzowa z końcem stycznia kończy działalność po 15 latach. Właściciele herbaciarni Pai Mu Tan zdecydowali się ją zamknąć. Powodem problemy finansowe i Polski Ład.

Pai Mu Tan, doskonale znane większości chorzowian i wielu mieszkańcom regionu od początku swojej działalności wraz z końcem stycznia przestanie istnieć. Uznawana przez wiele osób za kultową herbaciarnia nie uniknęła losu wielu innych lokali gastronomicznych dotkniętych skutkami pandemii.

Pai Mu Tan działała od 2007 roku przy ul. Moniuszki 4 w Chorzowie. Lokal ze względu na niestandardowy, mocno orientalny wystrój, szeroki wybór herbat i niepowtarzalną atmosferę przez 15 lat przyciągał wielu klientów z całego Śląska.

Niestety, problemy związane z przyjmowaniem gości stacjonarnie nawarstwiały się od pierwszego lockdownu. Herbaciarnia ze swej natury nie posiada funkcji sprzedaży na wynos, przez co pojawiły się poważne problemy z opłacaniem rachunków, w tym czynszu wobec Zakładu Komunalnego PGM Chorzów. Choć właściciele uruchomili sklep internetowy z herbatami nie było to wystarczające.

Pai Mu Tan przestaje istnieć z końcem stycznia

W kwietniu 2021 roku lokal stanął na granicy bankructwa, lecz wówczas z pomocą przyszli sympatycy Pai Mu Tan, którzy postanowili wesprzeć internetową zbiórkę założoną przez mieszkankę Chorzowa, Julię Raczek i pomóc w ratowaniu finansów herbaciarni. Wówczas udało się zgromadzić kwotę 7 tysięcy złotych.

To co się stało, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. To jak zareagowaliście, jakie wsparcie nam okazaliście, dodało nam sił do walki. Dziękujemy za utworzenie zbiórki i za to, że tak licznie się dokładacie do niej. Prawie 200 wpłacających robi na nas olbrzymie wrażenie – pisali na Facebooku właściciele herbaciarni, pan Rafał i pani Monika.

Niestety, problemy finansowe herbaciarni wróciły ze zdwojoną siłą. Tym razem jednak przeszkodą nie do pokonania okazał się być Polski Ład, który poprzez zmiany w prawie podatkowym sprawił, ze właściciele nie mają już siły do dalszej walki o to miejsce.

Z wielkim smutkiem i ogromnym bólem serca piszę te słowa. Po ponad 15 latach postanowiliśmy zamknąć Herbaciarnię. Chcielibyśmy wszystkim naszym klientom bardzo podziękować za te lata spędzone z nami, za ogromne wsparcie w trudnym dla wszystkich okresie.

Dziękujemy, że byliście z nami, dziękujemy za okazaną nam pomoc, wtedy kiedy jej potrzebowaliśmy, jesteście wspaniali. Z drugiej strony nie ma takiego drugiego miejsca na Śląsku. Marzy nam się, aby znalazł się ktoś, kto chciałby to miejsce dalej prowadzić, w tej lub podobnej formie.

Jeśli jest taka osoba, może się śmiało z nami kontaktować. W najbliższym czasie planujemy robić wyprzedaż wszystkiego co jest w Herbaciarni. Na chwilę obecną Herbaciarnia będzie czynna do końca stycznia – czytamy w oficjalnym poście właścicieli Pai Mu Tan na Facebooku.

W Pai Mu Tan przez lata odbywało się wiele wydarzeń kulturalnych, interesujących spotkań czy imprez tematycznych. Lokal współpracował z wieloma instytucjami, m.in. z Planetarium Śląskim czy Teatrem Rozrywki. Z pewnością po herbaciarni pozostanie puste miejsce na społeczno-kulturalnej mapie Chorzowa.

Komentarze (4)    dodaj »

 • Gustlik

  Teraz Panowie z okolic Indii albo Bliskiego Wschodu przejmą lokal i będziemy mieli nowego kebaba. Ewentualnie będą sprzedawane artykuły gastronomiczne w postaci garnków. Wiem nawet jak będzie nazywał się dyskont: "Łacio Diwes".

 • Ii

  Otwórzcie tam sklep monopolowy, te funkcjonują bez problemów. Co drugi dzień zamawiacie TiR taniego piwa i nie trzeba robić zbiórek. Tylko klientela nieco się zmieni.

 • Eryk

  Przecież oni już zbierali pieniądze?? Co ?? Znowu??

 • Maniak Herbaty

  Swego czasu zbierano pieniądze na przetrwanie tego lokalu. Lokal po roku znów ma problemy. Oczywiście znów zbiera pieniądze. Ciekawy model biznesowy bowiem inne herbaciarnie w regionie sobie radzą doskonale.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również