Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Poborowi staną przed lekarskimi komisjami wojskowymi już 11 lutego

  • Dodano: 2019-01-29 14:15

Zaledwie kilkanaście dni dzieli nas od otwarcia kwalifikacji wojskowej 2019. W tym roku kategorię zdolności do służby uzyskają po raz pierwszy mężczyźni z rocznika 2000.

Już 11 lutego ruszy w Chorzowie obowiązkowa kwalifikacja wojskowa. Procedura rejestracyjna poborowych zakończy się 27 lutego. Gdzie trzeba się zgłosić, by uzyskać kwalifikację do służby wojskowej? Osoby, które podlegają w tym roku obowiązkowi otrzymania kategorii zdolności do służby wojskowej muszą pojawić się na badaniach w Starochorzowskim Domu Kultury, od poniedziałku do piątku w godzinach 09.00-16.00.

Decyzję o tegorocznej kwalifikacji wojskowej w województwie śląskim została podjęta przez Wojewodę Śląskiego 18 stycznia. Powiatowe komisje lekarskie na terenie całego województwa będą pracować od 4 lutego do 26 kwietnia.

Kto ma obowiązek zgłosić się do tegorocznej kwalifikacji wojskowej?

Obowiązek stawienia się w tym roku przed powiatową komisją lekarską mają przede wszystkim młodzi mężczyźni z rocznika 2000. Rejestracji muszą dokonać również panowie urodzeni w latach 1995-1999, którzy nie posiadają określonej do tej pory kategorii wojskowej, a także osoby urodzone w latach 1998 i 1999, wcześniej uznane przez PKL za czasowo niezdolne do pełnienia służby wojskowej.

Do badania lekarskiego powinny stanąć również panie z roczników 1995-2000, posiadających kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, które podlegające obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (przede wszystkim studentki kończące w roku akademickim 2018/2019 naukę na uczelniach medycznych i weterynaryjnych).

Dokumenty potrzebne do rejestracji to:

  • dowód osobisty lub dokument potwierdzający tożsamość (np. paszport)
  • aktualna fotografia bez nakrycia głowy o wymiarach 3x4 cm
  • dokumenty potwierdzające posiadane wykształcenie bądź pobieranie nauki i posiadane kwalifikacje zawodowe
  • dokumentacja medyczna wraz z wynikami specjalistycznych badań, ważnymi 12 miesięcy od ich wykonania

Rejestracja stanowi obowiązek wobec Państwa Polskiego!

Zgodnie z ustawą o powszechnym obowiązku obrony RP, niestawienie się przed Wojskową Komendą Uzupełnień bez podania przyczyn absencji, odmowa przeprowadzenia badania lekarskiego lub niedostarczenie właściwej dokumentacji medycznej jest karane grzywną, a nawet pozbawieniem wolności.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Adam

    Jaki jest sens ciąganie młodych ludzi na bezsensowne jednodniowe badania lekarskie! W tym chorym kraju dalej marnotrawi się potwornie pieniądze społeczeństwa. W razie konfliktu i wojny z takiego nieprzeszkolonego mięcha armatniego i tak nie będzie absolutnie żadnego pożytku! Wywalają dziesiątki milionów rocznie żeby pasożyty i nieroby z WKU i pożal się boże komisji lekarskich miały diety! Jest wojsko zawodowe i WOT składający się z ochotników!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.