Wiadomości z Chorzowa

Podpisanie umowy na budowę kompleksu wolier dla kuraków leśnych w Śląskim Zoo

  • Dodano: 2021-09-08 06:30, aktualizacja: 2021-09-08 06:41

6 września 2021 r. podpisana została umowa na budowę kompleksu wolier dla kuraków leśnych w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Budowa nowego obiektu ma zakończyć się jeszcze w tym roku. W wolierach obserwować będzie można m.in. zagrożone wyginięciem głuszce i cietrzewie oraz wymarłe na terenie Polski dropie. Inwestycja finansowana jest ze środków pozyskanych w ramach II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego.

6 września w budynku dyrekcji Śląskiego Ogrodu Zoologicznego podpisana została umowa z firmą HEATEX Sp. J. na budowę kompleksu wolier dla kuraków leśnych. Wykonawca wyłoniony został dopiero w drugim przetargu.
Nowy obiekt zlokalizowany będzie na niezagospodarowanym do tej pory terenie w sąsiedztwie wybiegu kuców i Mini Zoo. Kompleks będzie składał się z wolier, w których zamieszkają nieeksponowane dotychczas w Śląskim zoo gatunki ptaków. Będą to przede wszystkim zagrożone wyginięciem na terenie Polski cietrzewie i głuszce oraz uznawane za wymarłe w naszym kraju dropie. Ptaki obserwować będzie można w wolierach przez cały rok.
Inwestycja pozwoli Ogrodowi na włączenie się w ochronę rodzimych gatunków ptaków zagrożonych wyginięciem. Będzie to również jedno z niewielu miejsc w Polsce, w których obserwacja tych gatunków będzie możliwa dla zwiedzających.

Prace budowlane rozpoczną się niebawem. Zakończenie budowy planowane jest na koniec 2021 r.


Budowa kompleksu wolier możliwa jest dzięki inicjatywie pracowników Śląskiego zoo, dzięki której pozyskane zostały środki w ramach II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Serdecznie dziękujemy za wszystkie głosy oddane na ten projekt.

Warto też przypomnieć, że na początku roku oddany został również obiekt dla panter śnieżnych, którego budowa również została sfinansowana ze środków I edycji śląskiego budżetu Obywatelskiego. Obecnie głosować można w III edycji tej inicjatywy. Wśród projektów zgłoszonych w puli EKO znalazł się również kolejny projekt pracowników Śląskiego zoo - "Otocjony na swoim", zakładający budowę nowego obiektu dla otocjonów wielkouchych. Realizacja inwestycji pozwoli na dalsze aktywne uczestnictwo Śląskiego zoo w europejskim programie hodowlanym, którym objęte są otocjony. Serdecznie zapraszamy do głosowania na ten i inne projekty.

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt: Daria Kroczek Specjalista ds. marketingu i kontaktu z mediami tel. 784 953 578 dkroczek@slaskiezoo.pl

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również