Wiadomości z Chorzowa

Podsumowanie weekendu na drogach. Policjanci prowadzili działania "Trzeźwość"

  • Dodano: 2022-08-18 08:45, aktualizacja: 2022-08-18 08:49

Policjanci z chorzowskiej drogówki zakończyli weekendowe działania "Trzeźwość”, które były prowadzone w ramach akcji „Bezpieczny weekend. Przez kilka dni mundurowi kontrolowali stan trzeźwości kierujących pojazdami mechanicznymi jak i rowerzystów, a także zwracali uwagę na przewożony ładunek. Niestety kolejny raz okazało się, że tego typu działania są konieczne, tylko tym razem policjanci zatrzymali 5 kierujących pod wpływem alkoholu.

Policjanci z ruchu drogowego prowadzą wiele działań, których nadrzędnym celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach. Odbywają się one cyklicznie i każde działania ukierunkowane są na zwalczanie konkretnych zagrożeń. W miniony weekend  policjanci z chorzowskiej drogówki prowadzili działania "Trzeźwość", które miały na celu ujawnianie i eliminowanie z ruchu drogowego maksymalnej ilości kierujących pojazdami mechanicznymi, będących pod wpływem alkoholu.

Niestety i tym razem nie obyło się bez zatrzymań

W trakcie działań policjanci ujawnili 5 kierujących, którzy wsiedli za kierownicę swojego auta będąc po użyciu alkoholu. Dodatkowo 62-letni mieszkaniec Świętochłowic, mimo że kierował swoim samochodem pod wpływem alkoholu to na dodatek posiadał cofnięte uprawnienia do kierowania.

- Przypominamy, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może stanowić czyn zabroniony w postaci wykroczenia lub przestępstwa, w zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie kierowcy. W myśl prawa, wyróżnić można 2 poziomy stężenia alkoholu, tj. stan po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości, kolejno traktowane jako wykroczenie oraz przestępstwo. Wykroczenie zgodnie z art. 87 Ustawy Kodeks Wykroczeń ujawnione zostaje u kierowców, którzy w 1 dm3 wydychanego powietrza mają od 0,1 do 0,25 mg alkoholu, jest to stan po spożyciu. W przypadku art. 178a Ustawy Kodeks Karny, kierowca przekraczając 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza jest w stanie nietrzeźwości i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Podobne konsekwencje czekają kierowców, którzy wsiadają za kierownicę swoich pojazdów, będąc pod wpływem narkotyków. Jak pokazują ostatnie zatrzymania, niestety ci drudzy zdarzają się coraz częściej - przypominają chorzowscy policjanci.

Jest wiele okazji podczas których proponowany jest alkohol. Czas wakacji sprzyja tego typu wydarzeniom. Niestety wiele osób nadal ignoruje apele i zasady bezpieczeństwa wsiadając „za kółko” po spożyciu alkoholu.

Dlatego też w czasie wakacji chorzowscy policjanci będą zwracali szczególną uwagę na trzeźwość kierujących, eliminując z dróg tych, którzy kierują pojazdami na tzw. „podwójnym gazie”.  

Policjanci każdego dnia eliminują z ruchu nietrzeźwych kierujących i apelują o rozwagę oraz stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy, że alkohol i brawura to najczęstsze przyczyny wielu tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych

Komentarze (1)    dodaj »

  • zainteresowany

    Kiedy zaczniecie kontrolować funkcjonariuszy policji na obecność narkotyków? Zachowanie nie których wskazuje że byłoby to bardzo potrzebne.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również