W miniony poniedziałek na terenie Śląska policjanci drogówki prowadzili wzmożone działania trzeźwość.
W Chorzowie zostało zatrzymanych trzech kierowców „po alkoholu”
Jeden z nich dodatkowo próbował uniknąć kontroli, a po zatrzymaniu dał policjantom podrobione prawo jazdy...
Przeprowadzona na terenie całego województwa akcja miała na celu wyeliminowanie z ruchu nieodpowiedzialnych kierowców. Niestety pomimo apeli do osób, które piją alkohol, a następnego dnia muszą wsiąść „za kółko”, chorzowscy policjanci zatrzymali 3 nieodpowiedzialnych kierowców.
U dwóch mężczyzn badanie alkomatem wykazało ponad 0,6 promila w wydychanym powietrzu. Oboje stracili prawo jazdy. Trzeci z nich 42-latek z Lędzin, widząc prowadzoną przez policjantów kontrolę trzeźwości, zawrócił, chcąc jej uniknąć. Mundurowi natychmiast rozpoczęli pościg. Po kilku kilometrach, gdy kierowca audi widział, że nie ucieknie, zatrzymał się na poboczu. Badanie alkomatem wskazało, że znajduje się w stanie po użyciu alkoholu. To jednak nie koniec jego problemów. W trakcie kontroli mężczyzna dał policjantom zakupione w internecie podrobione prawo jazdy.
Cała trójka za swoje zachowanie odpowie przed sądem
Przypominamy, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może być wykroczeniem lub przestępstwem, w zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie kierowcy. W myśl prawa wyróżnić można 2 poziomy stężenia alkoholu tj. stan po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości, które są traktowane kolejno jako wykroczenie oraz przestępstwo. Wykroczenie zgodnie z art. 87 Ustawy Kodeks Wykroczeń ujawnione zostaje u kierowców, którzy w 1 dm3 wydychanego powietrza mają od 0,1 do 0,25 mg alkoholu. Jest to stan po użyciu alkoholu, a kierujący podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. W przypadku art. 178a Ustawy Kodeks Karny, stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu przekracza 0,25 mg na 1 dm3. Kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. W obu przypadkach orzeka się sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Podobne konsekwencje czekają kierowców, którzy wsiadają za kierownicę swoich pojazdów, będąc pod wpływem narkotyków.