Wiadomości z Chorzowa

Poeci zmierzą się na wiersze. Turniej Jednego Wiersza im. Barbary Dziekańskiej

 • Dodano: 2019-11-29 08:30, aktualizacja: 2019-11-29 08:32

Już po raz siódmy w Chorzowie odbędzie się Turniej Jednego Wiersza im. Barbary Dziekańskiej.

Wydarzeniu towarzyszyć będą spotkania autorskie z poetą i pisarzem Radosławem Kobierskim oraz poetką Agatą Cichy.

Czy można bić się na słowa? Okazuje się, że tak. Już w niedzielę (1.12) udowodni to kilkudziesięciu poetów z całego Śląska, którzy zmierzą się na Turnieju Jednego Wiersza im. Barbary Dziekańskiej. Wydarzenie, na którym będzie można posłuchać najnowszych wierszy z regionu, odbędzie się już po raz siódmy.

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i tym razem spośród wszystkich przeczytanych wierszy zostaną wybrane 3 najciekawsze. Nie zabraknie także wyróżnień. Do turnieju może stanąć każdy, kto pisze poezję i nie ma oporów przed jej publicznym czytaniem. 

Wystarczy przyjść 1 grudnia do chorzowskiej Sztygarki do klubu "Tlenownia", wpisać się na listę zgłoszeń, a następnie przeczytać własny tekst przed publicznością. Zmagania oceniać będzie jury w składzie Radosław Kobierski, Tomasz Pietrzak, Barbara Janas-Dudek. To właśnie oni wybiorą i nagrodzą najciekawsze teksty.

Jak zapowiadają organizatorzy, tegoroczny turniej ma szansę być rekordowy pod względem liczby uczestników. - Z roku na rok do rywalizacji na wiersze staje coraz więcej osób. Cieszy nas to, że oprócz stałych bywalców tego typu imprez, pojawiają się nowi, młodzi autorzy, często do Chorzowa przyjeżdżających z dalszych zakątków regionu i południowej Polski - mówi Jacek Dudek, jeden z organizatorów Portu Poetyckiego, którego częścią jest niedzielna impreza.

- Wśród nich pojawiają się osoby, dla których jest to często pierwsze publiczne czytanie swojej poezji. Na przestrzeni ostatnich 7 lat Turniej stał się miejscem kilkudziesięciu debiutów. Także w tym roku spodziewamy się sporej porcji nowej, poetyckiej krwi - dodaje.

Wydarzeniu towarzyszyć będą dwa spotkania z uznanymi autorami. Jednym z gości będzie Radosław Kobierski, poeta, prozaik, krytyk. Autor 7 tomów wierszy, w tym ostatniego "Coming Out". Kobierski dwukrotnie nominowany był do Nagrody Literackiej Gdynia, a także do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Oprócz poezji ma na swoim koncie także 3 powieści "Wiek rębny", "Harar" oraz "Ziemia Nod".

Drugim gościem będzie poetka Agata Cichy. Cichy ma w swoim dorobku m.in. album ekfraz " Uśmiech sennego słońca" wydany w 2013 roku oraz najnowszy tom poetycki "Piołun", wydany w 2019 roku przez Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka. Swoje wiersze poetka publikowała dotąd w licznych magazynach. Jest laureatką kilku konkursów poetyckich. Spotkania poprowadzą poeta Tomasz Pietrzak i pisarka Sabina Waszut.

Turniej Jednego Wiersza organizowany od 8 lat w Chorzowie nosi imię Barbary Dziekańskiej, poetki, publicystki, krytyczki literackiej i animatorki kultury mocno związanej z życiem literackim regionu. Przez lata Dziekańska jako publicystka współpracowała m.in. z magazynem "Śląsk". Znana była natomiast chociażby z organizowanych od 1992 roku w Muzeum w Chorzowie spotkań "Wiersz na każdą pogodę". Partnerem wydarzenia jest Miasto Chorzów.

Początek turnieju i spotkań autorskich zaplanowano na godz. 17. Wstęp wolny.

Komentarze (1)    dodaj »

 • W sercu poetki imię nosząca

  I niestety na tym pamięć się zakończyła. Już zapomniano. Przykre ale prawdziwe.

  • W sercu poetki imię nosząca
   2022-01-04 22:31
  • odpowiedz

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również