Wiadomości z Chorzowa

Policjanci ostrzegają! Oszuści wykorzystują sytuację na Ukrainie

 • Dodano: 2022-03-11 10:15

Policjanci ostrzegają i apelują, aby pomagać tylko poprzez zweryfikowane i prawdziwe strony i konta. W internecie i nie tylko pojawiło się wielu oszustów – przestrzegamy, bądźcie czujni. Od początku inwazji Rosji na Ukrainę wiele osób zauważa różnego rodzaju działania, które wykorzystują motyw wojny. Apelujemy i ostrzegamy przed fałszywymi akcjami, których celem jest wyłudzenie pieniędzy.

Uważaj na internetowych oszustów!

Pojawia się wiele „lewych” stron z rzekomą pomocą, linków z filmami, które po kliknięciu przekierowują do prośby o podanie danych logowania do naszych kont. Zalecamy, w razie podania swoich danych logowania na fałszywym panelu Facebooka, o to, żeby m.in. zmienić hasła i włączyć uwierzytelnienie dwuskładnikowe. Schemat oszustwa wykorzystujący przejęte konta Facebook nie jest nowy, teraz wzbogacony o motyw wojny, którego głównym celem jest wykorzystanie emocji, jakie towarzyszą wszystkim w związku z panującą sytuacją.

- Informacje o fałszywych zbiórkach rozpowszechniane są w wiadomościach e-mail, SMS, postach na portalach społecznościowych. Są to m.in. linki do spreparowanych stron internetowych, stron podszywających się pod popularne portale ze zbiórkami, a także wiadomości z podanymi bezpośrednio numerami kont bankowych i adresami portfeli kryptowalut – alarmuje CERT Polska.

Sytuacja na Ukrainie spowodowała, że zorganizowanych jest bardzo dużo różnych akcji pomocowych i zbiórek dla tego kraju. Niestety wykorzystać chcą ją również oszuści, którzy wkroczyli do działania. Podszywają się pod różne podmioty i w ten sposób chcą okraść swoje ofiary. Zachowajcie czujność, szukajcie tylko zweryfikowanych zbiórek dla obywateli Ukrainy.

Wiarygodną listę zbiórek znaleźć można na stronie rządowej Pomagam Ukrainie.

Komentarze (1)    dodaj »

 • Dziwny jest ten świat

  CHORZÓW!! Do mojej niedawno owdowiałej babci zawitały ostatnio trzy panie podające się za uchodczynie z Ukrainy, które pod pretekstem rzekomego zakwaterowania ich w mieszkaniu babci chciały 'na siłę' wejść do jej mieszkania! Babci pomogli panowie pracujący przy modernizacji budynku i na szczęście wszystko skończyło się dobrze. Uczulajcie swoich bliskich na podobne sytuacje!

  • Dziwny jest ten świat
   2022-04-11 08:53
  • Ocena:
  • odpowiedz

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.