Wiadomości z Chorzowa

Policjanci ostrzegają! Oszuści wykorzystują sytuację na Ukrainie

  • Dodano: 2022-03-11 10:15

Policjanci ostrzegają i apelują, aby pomagać tylko poprzez zweryfikowane i prawdziwe strony i konta. W internecie i nie tylko pojawiło się wielu oszustów – przestrzegamy, bądźcie czujni. Od początku inwazji Rosji na Ukrainę wiele osób zauważa różnego rodzaju działania, które wykorzystują motyw wojny. Apelujemy i ostrzegamy przed fałszywymi akcjami, których celem jest wyłudzenie pieniędzy.

Uważaj na internetowych oszustów!

Pojawia się wiele „lewych” stron z rzekomą pomocą, linków z filmami, które po kliknięciu przekierowują do prośby o podanie danych logowania do naszych kont. Zalecamy, w razie podania swoich danych logowania na fałszywym panelu Facebooka, o to, żeby m.in. zmienić hasła i włączyć uwierzytelnienie dwuskładnikowe. Schemat oszustwa wykorzystujący przejęte konta Facebook nie jest nowy, teraz wzbogacony o motyw wojny, którego głównym celem jest wykorzystanie emocji, jakie towarzyszą wszystkim w związku z panującą sytuacją.

- Informacje o fałszywych zbiórkach rozpowszechniane są w wiadomościach e-mail, SMS, postach na portalach społecznościowych. Są to m.in. linki do spreparowanych stron internetowych, stron podszywających się pod popularne portale ze zbiórkami, a także wiadomości z podanymi bezpośrednio numerami kont bankowych i adresami portfeli kryptowalut – alarmuje CERT Polska.

Sytuacja na Ukrainie spowodowała, że zorganizowanych jest bardzo dużo różnych akcji pomocowych i zbiórek dla tego kraju. Niestety wykorzystać chcą ją również oszuści, którzy wkroczyli do działania. Podszywają się pod różne podmioty i w ten sposób chcą okraść swoje ofiary. Zachowajcie czujność, szukajcie tylko zweryfikowanych zbiórek dla obywateli Ukrainy.

Wiarygodną listę zbiórek znaleźć można na stronie rządowej Pomagam Ukrainie.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Dziwny jest ten świat

    CHORZÓW!! Do mojej niedawno owdowiałej babci zawitały ostatnio trzy panie podające się za uchodczynie z Ukrainy, które pod pretekstem rzekomego zakwaterowania ich w mieszkaniu babci chciały 'na siłę' wejść do jej mieszkania! Babci pomogli panowie pracujący przy modernizacji budynku i na szczęście wszystko skończyło się dobrze. Uczulajcie swoich bliskich na podobne sytuacje!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również