Porodówka w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie działa już od blisko miesiąca. Personel medyczny oddziałów ginekologiczno-położniczego i neonatologii radzi, jak przygotować się do porodu i co ze sobą zabrać do szpitala!
Warto przypomnieć, że władze szpitala z UM Chorzów podjęły decyzję o stworzeniu nowej porodówki w ZSM po tym, gdy pod koniec ubiegłego roku prywatny podmiot zapowiedział zaprzestanie działalności ginekologiczno-położniczej w Chorzowie.
Przez kilka miesięcy parter i pierwsze piętro budynku nr 1 przeszły gruntowny remont i prace adaptacyjne. Wspólnymi siłami udało się również w pełni wyposażyć oddziały ginekologiczno-położniczy i neonatologię w niezbędny sprzęt. Inwestycja to koszt ponad 7 milionów złotych.
Oddział ginekologiczno-położniczy to maksymalnie 15 miejsc dla mam z dziećmi oraz zespół porodowy umożliwiający 3 porody w tym samym czasie. Na oddziale znajdują się stanowiska resuscytacyjne dla noworodków zawierające urządzenia do ogrzewania, respirator czy kardiomonitor - informują władze szpitala.
Na pierwszym piętrze stworzono oddział neonatologii na 12 miejsc, dla wcześniaków, noworodków obserwowanych i wymagających ciągłej i pośredniej opieki. Oddział wyposażony jest w 4 inkubatory i posiada 2 stanowiska intensywnej terapii. Na terenie oddziału znajduje się też pokój laktacyjny ze sprzętem chłodniczym.
Poród w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie – jak się przygotować, co powinno znaleźć się w torbie przyszłej mamy?
Co zabrać do szpitala? Wśród podstawowych dokumentów, które musi posiadać każda przyszła mama są:
- karta ciąży – skierowanie
- potwierdzony wynik grupy krwi
- wynik wymazu GBS
- dowód osobisty
- istotne wyniki badań
- plan porodu
Co rodząca powinna zabrać do szpitala, żeby mieć wszystko pod ręką? W torbie przyszłej mamy powinny się znaleźć:
- 2-3 koszule rozpinane z przodu
- 2 pary obuwia (klapki gumowe lub plastikowe)
- ręczniki (kąpielowy i do rąk)
- ręczniki papierowe
- 2 paczki podkładów ginekologicznych (wym. 60x90)
- 2 paczki podpasek
- mydło szare lub z nanosrebrem plus dozownik
- maseczki ochronne – 3 sztuki
- kosmetyczka z dowolnymi przyborami toaletowymi
- 6 pak wody mineralnej
- ulubione słodycze jako przekąska w czasie porodu
- paczka pieluch dla noworodka
- chusteczki nawilżające
Szpital postanowił również udostępnić numery telefonów nowych oddziałów, będąc zasypywany pytaniami o możliwość kontaktu z personelem.
Władze szpitala zapewniają, że kobieta rodząca ma zapewnioną swobodę przyjęcia pozycji rodzenia, a obecność wybranej zdrowej bliskiej osoby jest możliwa po wypełnieniu ankiety i jej weryfikacji przez personel medyczny. W dobie pandemii konieczne może być wykonanie testu na COVID-19, zarówno u ciężarnej jak i u osoby towarzyszącej.
Kobieta ma zapewniony kontakt z dzieckiem bezpośrednio po porodzie, pomoc i wsparcie, edukację i poradnictwo związane z macierzyństwem. Zapewniamy możliwość kangurowania noworodka przez ojca. Personel na bieżąco informuje o przebiegu porodu oraz stanie dziecka – informuje szpital.
Oddział został wyposażony w wysokospecjalistyczny sprzęt do nadzoru nad matką i dzieckiem. Personel medyczny jest w pełnej gotowości do natychmiastowej interwencji w razie zagrożenia życia i zdrowia matki i dziecka.
Jesteśmy wyposażeni w najnowocześniejszy sprzęt służący do ratowania życia i zdrowia naszych pacjentek – przekonuje ZSM w Chorzowie.